Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
5. 1. 2014,
16.48

Osveženo pred

4 leta, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Vrba na Koroškem Vrbsko jezero

Nedelja, 5. 1. 2014, 16.48

4 leta, 2 meseca

Vrba danes raj za nesramno bogate

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vrba na Koroškem, nemško Velden am Wörther See, je mondeno letovišče, ki se ga skozi celotno zgodovino drži zavidanja vreden sloves. Včasih slovensko govoreče ozemlje je danes v turističnem razcvetu.

Pogled v zgodovino nam razkrije zanimivosti kraja, kjer danes stoji hotel, v katerega se skozi vse leto na oddih odpravlja smetana z vsega sveta. Občina Vrba, ki leži ob Vrbskem jezeru, je bila vse od časov Karantanije pa do konca 1. svetovne vojne del strnjenega slovensko govorečega ozemlja Južne Koroške.

Intenzivni germanizaciji navkljub je bilo še v začetku 20. stoletja prevladujoče slovensko govoreče prebivalstvo, a smo to ozemlje po Koroškem plebiscitu ob zmagi avstrijske propagande leta 1920 izgubili. Danes v Vrbi razcvet hotelirstva Jedro Vrbe je že od leta 1590 grad Velden, ki je s svojo bogato zgodovino skozi čas privabljal vplivne investitorje. Ti so do danes prvotno stavbo občutno razširili, obnovili in spremenili v hotel s petimi zvezdicami, ki se pohvali tudi z restavracijo s kar dvema Michelinovima zvezdicama in spa centrom, kjer poleg klasičnih storitev ponujajo celo estetske operacije in druge kirurške posege v posebej urejeni operacijski sobi.

Eden izmed najbolj odločilnih trenutkov za razvoj mondenega turizma je bil nemški industrialist Gunter Sachs, ki je v enega izmed treh zakonov skočil tudi z igralko Brigitte Bardot, tisti, ki so dobro spremljali govorice tistega časa, pa ga povezujejo tudi z iransko princeso Sorayo. Spremenite lahko vse z izjemo ... V zadnjem desetletju prejšnjega stoletja je hotel spremenil v lastno rezidenco in ga opremil po svojem okusu, ki ohranja dušo gradu še danes, čeprav so ga dvajset let pozneje ponovno popolnoma posodobili in preuredili v hotel po sodobnih standardih. Sachs je pred predajo hotela v druge roke v pogodbi jasno zahteval, da se suita v hotelu, ki jo je opremil in v kateri je tudi živel, kljub prodaji pod nobenim pogojem ne spremeni. Tako lahko danes gostje hotela, znanega pod imenom Schlosshotel Velden, ki ga upravlja znano hotelirsko podjetje Falkensteiner-Michaeler, še vedno letujejo v stilu, ki si ga je zamislil industrialist in sodobni umetnik.

Suita oziroma apartma, v katerem je živel, je opremljen tako sodobno, da je moderen tudi po današnjih standardih, kar nakazuje na njegov odličen vpogled v prihodnost in trende, ki so sledili tudi po njegovi smrti v začetku 21. stoletja. Navdušujejo poslikave sten in izbira pohištva, ki je v večini primerov unikatno, preseneča pa dejstvo, da si je kljub lahkotnemu življenjskemu stilu v svojem apartmaju privoščil tudi miniaturno kuhinjo na kolescih, ki jo je mogoče zložiti v večji kovček in premakniti po želji. Za globok žep ali zgolj kot navdih Noč tovrstnega luksuza seveda ni poceni. Kar pet tisočakov na noč vas bo stalo, če se odločite za uživanje bogate zgodovine gradu v Sachsovem stilu. Za nekatere torej neprecenljiva izkušnja, za druge pa še eno mesto, ki ga lahko občudujemo in ki nam lahko služi kot navdih pri opremi lastnega domovanja. Iz vsega, kar vidimo, lahko namreč potegnemo ideje, ki nam bodo pomagale popestriti svoj dom.

Če se odločite za dnevni obisk letovišča ob Vrbskem jezeru, pa vas bo presenetilo tudi dejstvo, da boste v ponudbi številnih kavarn in restavracij ob jezeru naleteli na blejsko kremno rezino, ki je zaradi pobratenja občin v Veldnu močno prisotna in vsaj deloma daje pridih Slovenije na avstrijskem Koroškem.

Ne spreglejte