Četrtek, 19. 7. 2012, 21.20
8 let, 9 mesecev
Ste že kdaj božali slona?
![](/media/img/3e/8c/a87c28ea27754b24e33f.jpeg)
Ko je Ganga konec sedemdesetih let iz Indije prišla v ljubljanski živalski vrt, je imela dve leti. Z njo je takrat prišla še Inda, a ker se slonici med seboj nista razumeli, se je vodstvo živalskega vrta odločilo, da eno od njiju odda. Od tedaj na Večni poti ljubljanskega Rožnika Ganga živi sama. No, ne povsem sama, večkrat na dan ji družbo delajo oskrbniki, ki se (poleg tega, da poskrbijo za kakovostno prehrano, jutranjo nego in okrepčilni trening) z njo tudi igrajo. Z zanimanjem smo si ogledali, kako izgleda oskrba slavne slonice, ki danes šteje 38 pomladi.
Mitja Capudra, ki je po poklicu diplomirani inženir kmetijstva – zootehnike, so živali od nekdaj zelo veselile. Delo oskrbnika mu je priskrbel prijatelj, s katerim sta zaposlena v Živalskem vrtu Ljubljana. Ker na fakulteti specifičnega znanja za delo v živalskem vrtu ni dobil, se je veliko naučil predvsem od drugih oskrbnikov. Za Gango skrbi že dobrih osem let, njunega prvega stika pa se še danes z veseljem spominja. "Zelo dobro me je sprejela, kar je pomembno, saj sicer ne bi mogla tako lepo sodelovati. Če te Ganga na začetku ne sprejme, ni nobene možnosti, da lahko z njo delaš."
Igranje orglic je trening za odvzem vzorca za tuberkulozo
Dnevna oskrba azijske slonice se vsako jutro (razen ob ponedeljkih, ko ima Ganga prost dan) začne okoli desetih dopoldne. Jutranjemu pozdravu sledi pregled ustne votline, kjer preverijo, da ni nobenih izpuščajev in škrbastih zob. Obiskovalci se najbolj razveselijo, ko Ganga zaigra na orglice. Gre za igro, prek katere jo hkrati trenirajo za odvzem vzorca za tuberkulozo, ki ga opravijo približno enkrat na leto. Kadar gre zares, ji v trobec vlijejo fiziološko raztopino, vzorec pa nato ujamejo v vrečko in pošljejo na preiskave. Zaradi redne veterinarske oskrbe kakšnih hujših bolezni ni imela. Pri slonih je izrednega pomena tudi nega nog, zato z Gango vsako jutro obnovijo postavljanje noge v različne položaje, v katerih mora med nego, ki se izvaja približno enkrat na dva meseca, vztrajati približno pol ure.
Tudi jezditi jo je mogoče
Jutranjemu prhanju sledi posip z mivko, s čimer se Ganga zaščiti predvsem pred obadi, komarji in muhami. "Kadar ji je vroče, se z mivko obmetava ves dan," pojasnjuje Mitja in dodaja, da jo poleti, ko je vroče, hladijo z vodo. Pozimi, kadar je zunaj zelo hladno, pa je skoraj ves čas notri, saj je na mraz zelo občutljiva. Po drugi strani neizmerno obožuje padanje prvega snega. "Takrat postane še posebej razigrana in se s snegom igra, tudi je ga. Sicer pa je, ko se temperature spustijo pod ničlo, notri. Tudi če ji pustimo odprta vrata, ne gre ven." Mogoče jo je tudi jezditi, a ta izkušnja je rezervirana izključno za štiri Gangine oskrbnike. Jo pa lahko kdaj pridete od bližje pogledat, božanje tako mogočne živali namreč v tebi vzbudi prav poseben občutek.