Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 12. 2011,
8.38

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 12. 2011, 8.38

8 let, 9 mesecev

Sloni, ki vladajo prostranstvom Chobeja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Narodni park Chobe, prvi narodni park v Bocvani, se lahko pohvali z največjo gostoto slonov na svetu. Okrog 120 tisoč prikupnim orjakom delajo družbo povodni konji, bivoli, krokodili, ptice …

Razposajeni afriški sloni Neskončno število afriških slonov se lenobno sprehaja vzdolž reke Chobe na severu Bocvane. Med sončenjem nagubanega orjaštva in nebrzdanim "popivanjem" (odrasel slon spije do 100 litrov vode dnevno), se ne pustijo zmotiti ladjici, ki nedaleč stran reže rečne valove. Nekateri prav otroško razposajeno zganjajo norčije v blatu ob obrežju – a z namenom: da se zavarujejo pred mrčesom in se ohladijo. Majhni in veliki prhutajo z ušesi, kot da bodo kot Dumbo vsak čas poleteli (tako odganjajo nadležen mrčes), in svoje rilce, ki jih začnejo uporabljati pri dveh letih, prav akrobatsko zvijajo in mahajo z njimi, kot da želijo vreči laso.

Narodni park Chobe Kljub svoji veličini so rastlinojedci povsem umirjeni, že navajeni rečnega prometa po Chobeju, ki vijuga skozi istoimenski narodni park. Ta je tretji največji narodni park v Bocvani in prvo zavarovano območje v tej afriški državi. Na ozemlju, kjer so prvotno živeli Bušmani, je ideja o narodnem parku vzcvetela že leta 1931, a do uresničitve leta 1967 je preteklo kar nekaj vode. Narodni park Chobe, ki se razprostira na dobrih 11 tisoč kvadratnih kilometrih, že dobra štiri desetletja slovi po največjem številu slonov po svetovnih parkih: okrog 120 tisoč prikupnih orjakov se potika po prostranstvih narodnega parka, kjer jim dela družbo še kopica bivolov, antilop, plenilcev, ptic …

Bivoli v manjših skupinah ali večjih čredah mulijo pomladansko zeleno travo – zelo miroljubno, saj so za lovce najtrši oreh kot najnevarnejši predstavniki velikih pet (poleg bivola se med velikih pet uvrščajo še lev, slon, nosorog in leopard). V nizki vodi se hladijo krokodili usnjene kože in zelenih oči, ki kot frnikole mežikajo v sonce. Slonček s trobljenjem oznanja krokodilu, naj jo brž ucvre stran, na bližnji jasi pa se pasejo plašne antilope, v večni pripravljenosti na pobeg.

Razigrani povodni konji Veliko navdušenje žanjejo povodni konji, mogočni rastlinojedi afriški sesalci, ki veljajo za najnevarnejšo afriško žival, saj so lahko kljub groteskni debelušnosti na kratkih nogah izjemno hitri in napadalni. Večino časa preživijo napol potopljeni v vodo, zvedavo kukajoč v sončen dan, nato pokažejo svoj širokopleči hrbet ali pa se celo sprehodijo po kopnem in srknejo požirek ali dva kalne vode ob obrežju. Nekateri so prav razigrani: kot za stavo "zehajo", se "kljunčkajo" in tako široko odpirajo gobce, da skoraj lahko uzreš njihove mandlje.

Ob reki Chobe se skriva tudi pravo ptičje bogastvo, sploh od novembra do marca, ko se stalnim prebivalcem pridružijo ptice selivke. Prav glasno in pisano je vzdolž reke, na bregu katere se preganjajo še svinje bradavičarke in opice. Ko ladjica zapelje v sončni zahod, ki gladino posuje z zlatom in nebo obleče v barvo sočnih mandarin, je živalske pravljice konec.

Koristne informacije Država: Bocvana Glavno mesto: Gaborone Uradna jezika: angleščina, tswana Verstvo: Prevladuje krščanstvo. Valuta: bocvanska pula (1 EUR = 10,02 BWP) Vizum: Za državljane Slovenije ni potreben. Kdaj na pot: Najboljši čas za obisk Bocvane je pomlad – septembra in oktobra. Zdravstveno opozorilo: Pogojno obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici, priporočljivo cepljenje proti hepatitisu A in B, tifusu in steklini, pogojno obvezne tablete proti malariji in potrebna zaščita z repelenti.

Ne spreglejte