Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
31. 3. 2013,
20.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

turizem puščava Oman

Nedelja, 31. 3. 2013, 20.14

8 let, 7 mesecev

Omanski vadiji kristalno čiste vode

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Stereotipne predstave o deželah nas lahko velikokrat ogoljufajo pravih raziskovanj.

Z mentalno slike neke dežele želimo doživeti prav to, kar se nam zdi, da moramo tam doživeti. Na arabskem polotoku na primer moramo v puščavo. No, v Dubaju moramo še v trgovinski center. Je že res, da so vse države na arabskem polotoku puščavske, toda v njih se skrivajo tudi ene najbolj kristalno čistih rek, kar sem jih videla.

Oman recimo slovi po visokih gorah in ozkih soteskah, vadijih. V gore, visoke okoli tri tisoč metrov, nihče ne hodi. Če že kdo gre tja, se pripelje z džipom, čeprav ne vidijo prav nobenega smisla v tem, da bi rinili gor. V soteske pa – tja radi zahajajo, saj so vse leto vir vode. In kjer je voda, je hladno. Manj kot 45 stopinj Celzija gotovo.

Najbolj slavna omanska soteska je Wadi Shab, nedaleč od glavnega mesta. Ker imajo v teh deželah zelo specifičen odnos do narave, so se odločili, da ravno čez vhod v sotesko zgradijo viadukt avtoceste. Nič ne de, če je to ena njihovih največjih naravnih atrakcij. Tudi na pohod v sotesko se domačini ne odpravijo radi. Zadovoljijo se s tem, da si naredijo piknik ob jezercu pri vhodu v sotesko, posedajo v senci palm, nasmetijo okolico in iz avtomobilov nabijajo glasbo. Zato je soteska prazna. Po njej hodijo le turisti s svojimi vodiči. In čisto zares sploh ni spektakularna, nič posebnega, pač soteska: v dolini reka, bolj potok sicer, gole peščene skale in sem ter tja koze. Dokler ne pridete do konca. Tam se začne labirint tolmunov kristalno čiste turkizne vode. Iz prvega skozi le za glavo ozkega prehoda pridete v sobane, podobne Modri špilji: svetloba od spodaj iluminira vodo, skozi špranje na stropu pronica sonce. Magija. In nikjer nikogar.

Druga, še bolj priljubljena soteska, je naprej proti jugu. Wadi bin Khalid. Ker se tu reka ob koncu razlije v precej veliko jezero, je to še bolj priljubljen prostor za piknik. A spet se zgodi enako: v soteski ni nikogar. Bazeni in korita modre vode. Bolj kot hodite v notranjost soteske, bolj so drzni slapovi, po katerih se spuščate, bolj so okrogli tolmuni, v katerih se namakate. Najboljši vodni park v Omanu.

Voda je v vadijih vse letne čase. Domačini so v preteklosti iznašli način, kako s posebnim namakalnim sistemom vrtanja lukenj v skale vodo pripeljati od začetka soteske do nasadov palm ob vaseh. Znanje, ki so ga sicer medtem že pozabili, a voda je še vedno vredna več kot nafta.

Ne spreglejte