Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
11. 11. 2008,
12.43

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 11. 11. 2008, 12.43

8 let, 6 mesecev

Na potep v jesensko Toskano

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Po umiritvi turistične sezone in pred dolgo zimo se človeku dostikrat zahoče, da bi izkoristil še nekaj dni za potepanje.

Na pokušino dobrih vin in hkrati v zgodovinsko umetniški raj za sladokusce se lahko odpravite v nekaj ur oddaljeno Toskano. Največ ogledov si boste lahko privoščili, če se boste na pot odpravili z avtom. Najbolje je, da se nastanite v enem izmed manjših mestec (npr. San Geminiano, Certaldo ipd.), od koder boste brez težav odhajali na enodnevne izlete. Nastanitve v mestnih naseljih so občutno cenejše od spanja v pokrajinskih vilah; še najlažje pa boste do želene namestitve prišli tako, da obiščete turistične informacije v mestu (ponavadi boste tako našli ugodnejše namestitve kot pa predhodno na Internetu).

Srednjeveški Manhattan San Geminiano, srednjeveško mestece na hribu so zaradi številnih stolpov poimenovali kar Manhattan. Očarljivo žepno mestece z utrdbo je največji sloves doživelo v dvanajstem stoletju, ko je bilo v mestu zgrajenih kar 72 stolpov (danes je ohranjenih 15). Stolpi so služili kot domovanja in hkrati obrambne opazovalnice. Postali so pravi statusni simboli, višji kot so bili, višje na družbeni lestvici so bili njihovi lastniki. Prebivalci pa se niso bojevali in branili samo pred zunanjimi sovražniki, temveč so se mestni plemiči tudi med sabo kar naprej spuščali v krvave spore. Tako je mesto v štirinajstem stoletju začelo propadati in je bilo primorano sprejeti pokroviteljstvo Firenc.

Danes je to morda eno izmed najbolj avtentičnih toskanskih mestec in že sam sprehod po ozkih kamnitih uličicah ali uživanje na Piazza del Duomo v odličnem kapučinu ali sladoledu iz rok večkratnih svetovnih prvakov, je izjemno lagodna izkušnja. Poleg klasičnih muzejskih objektov si lahko ogledate celo muzej mučenja in muzej smrtne kazni. Ker San Geminiano leži v centralni Toskani in je obdan z nepreglednimi slikovitimi toskanskimi griči, ki so posuti z oljčnimi nasadi in vinsko trto, je to idealno izhodišče za lov na pokušino vin.

Chiantimania Ena izmed najbolj prepoznavnih značilnosti Toskane so gotovo njeni pisani vinorodni griči, na katerih se odete v visoke topole bohotijo stare vile, pridelovalnice vina in oljčnega olja. V vsakem kraju osrednje toskanske pokrajine Chianti boste lahko v vinotekah pokušali in kupili vino, ki ga pridelajo na svojem območju in verjemite, da se boste nakupom težko uprli. Med najbolj poznana rdeča vina gotovo sodi chianti in sicer naj bi bil najboljši tisti z oznako calssico. Steklenice s klasičnim chiantijem prepoznamo po značilnem črnem petelinu (Gallo Nero). Ob pokušanju žlahtne kapljice si privoščite še kakšno od znamenitih toskanskih specialitet kot je ovčji sir (pecorino), janeževa salama, divjačinski pršut ali znameniti florentinec (zrezek iz roastbifa belega goveda).

Mnogi toskanski proizvajalci vin izvirajo iz starih plemenitih družin, saj se je v nekaterih družinah proizvodnja vina začela že v dvanajstem in trinajstem stoletju. Vsako naselje v Chiantiju ima tudi svoj praznik vina – ti se večinoma odvijajo v septembru, vendar to še ni razlog, da je obisk krajev kasneje manj zanimiv, saj Toskana živi s turizmom vse leto. Ker Toskana na majhnem ozemlju združuje številne znamenitosti, bi bilo škoda, če se iz kulinarične pokrajine Chianti ne bi odpravili vsaj na kratke oglede Toskanskih najbolj znamenitih mest – Siene, Firenc in Pise.

Romantična Siena Sprehod po enem najbolj očarljivih srednjeveških mest navduši večino obiskovalcev. Mestece je zgrajeno okrog znamenitega glavnega trga Campo, na katerem se odvija ena najbolj znanih italijanskih prireditev - palio. Konjske tekme, ki jih prirejajo dvakrat letno se odvijajo že od trinajstega stoletja dalje in sicer jih prirejajo ob prazniku Marije Device (2. julij), kasneje pa so uvedli še druge, ki se odvijajo avgusta, na dan vnebovzetja. Do današnjih dni so tekme odpovedali le nekajkrat in sicer v času epidemije kolere, med svetovnima vojnama in konec osemnajstega stoletja zaradi rušilnega potresa.

Obisk Siene izven obdobja palia je morda še lepši, saj si je prostor na Campu v času tekme kot turist skoraj nemogoče zagotoviti. V jesenskih dneh pa boste imeli dovolj prostora za občudovanje mogočnega Campa ter ostalih arhitekturnih in umetniških znamenitosti.

Brezčasne Firence Popolnoma drugačen vtis obiskovalcu pustijo nepregledne, morda po umetniški plati celo svetovno najbogatejše Firence, ki so svoj največji razcvet doživele v času medičejske vladavine. Umetniški navdušenci bi se najverjetneje v to mesto nepreglednega števila umetnin poglabljali ves teden ali dva, vendar tudi dobro načrtovan krajši ogled lahko zadovolji obiskovalca.

Mesto je povezano s svetovno znanimi imeni kot so Galileo Galilei, Michelangelo, Dante Alighieri, Maciavelli, Leonardo da Vinchi, zaradi česar na različnih koncih mesta najdete številna obeležja, povezana s temi velikimi osebnostmi. Firence so tudi rojstno mesto renesanse, v kar se lahko prepričate, če obiščete legendarno galerijo Uffizi. Ponovno pa za tiste, ki nimate potrpljenja čakati v vrsti za obisk katere izmed številnih galerij ali muzejev, velja, da je dovolj že sam sprehod po starem delu mesta, saj ta dobesedno na vsakem vogalu ponuja polno dih jemljočih arhitekturnih znamenitosti. Eden izmed simbolov Firenc je gotovo tudi stari most (Ponte Vecchio) čez reko Arno, na katerem že od trinajstega stoletja dalje cveti trgovina. Sprva so na mostu svoje lokale odprli mesarji in pridelovalci rib, saj je bila reka pod njimi priročno odlagališče odpadkov, kasneje pa je eden izmed medičejskih vladarjev zaradi smradu prepovedal mesarsko in ribiško obrt ter na most naselil zlatarje in draguljarje. Zlatarske družine še danes obvladujejo legalno obrt na mostu.

Čudežna Pisa Še ena v vrsti znamenitih toskanskih mest na njenem zahodnem delu je gotovo Pisa. Največje zanimivosti so zbrane na polju čudežev (Campo dei Miracoli - na uvodni fotografiji), kjer se lahko čudite slavnemu poševnemu stolpu (Torre Pendente). Stolp se je zaradi peščene podlage začel nagibati že skoraj takoj po dograditvi in od štirinajstega stoletja do danes se je os stolpa nagnila od vertikale že za 5 metrov, zaradi česar so stolp za nekaj časa tudi zaprli.

V zadnjem obdobju so znanstveniki končno iznašli formulo, ki varuje stolp pred nadaljnjim nagibanjem, zato se lahko ponovno povzpnete nanj, vendar bodite zgodnji, saj je število obiskovalcev na dan omejeno.

Vsekakor je lahko tudi pozna jesen primeren čas za nekajdnevne izlete, še posebno pa to velja za Italijo, saj vam že njihov vsakodnevni urnik dokaj dobro narekuje organizacijo izleta. V času dneva si lahko ogledujete znamenitosti in nakupujete vse mogoče, proti večeru pa, ko se odpro gostilne, uživate v preprosti, a odlični italijanski kulinariki.

Ne spreglejte