Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
4. 6. 2012,
7.30

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 4. 6. 2012, 7.30

8 let, 9 mesecev

Bursa, mesto svile in kebaba

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vse se je začelo nekega dne leta 1867, ko se je Mehmetoğlu İskender Efendi v svoji mali okrepčevalnici odločil, da bo sočno jagnjetino s pobočij gore Uludağ, nataknil na palico in spekel navpično.

Tako se je mast lepo cedila po mesu, ki ga je narezal na tanke rezine, položil na kruh, obložen s paradižnikovo omako, dodal krepak ovčji jogurt in vse skupaj prelil s stopljenim maslom. Rojen je bil iskender kebab, specialiteta, ki jo strežejo v vsaki turški restavraciji na svetu. A le ena je originalna in to imajo v Bursi, v mali nostalgični kebabčinici Kebabcis Iskender, prav tam, kjer naj bi ustvarjal tudi mojster. Ko se na krožniku spojijo okusi mesa, domače paradižnikove omake in stopljenega masla, ki vam ga teatralno iz bakrene kozice polijejo po krožniku na mizi, takrat lahko le rečete, da se je splačalo priti v Burso. Ne zaradi svile, po kateri slovi. Zaradi kebaba.

No, tudi svile je še nekaj ostalo. Na starodavnih pokritih tržnicah in hanih se še vedno najdejo lepi in relativno poceni kosi svile, pa tudi drugega blaga. A od slave prve prestolnice otomanskega imperija je ostalo bore malo. Nekaj prelepih džamij, hamamov s termalno vodo in nekaj ulic otomanskih hiš. V eni takih je tudi slovita kebabčinica.

A kljub temu, da Bursa ni pogost cilj na turističnem zemljevidu Turčije, se jo splača obiskati. Če ne drugače, kot eno- ali dvodnevni izlet iz Istanbula. Poleg sprehoda po mestu namreč ponuja tudi prijetno planinarjenje. Leži pod 2543 metrov visoko goro Uludağ. Zaradi tega je v Bursi pogosto dež, a če naletite na sončen dan, se lahko z nihalko odpeljete na pobočje gore, od tam pa odpravite na sprehod po želji. Poti so dobro markirane, pohodi pa so lahko dolgi od ene do petih ur, če želite na vrh gore. V tem letnem času je na vrhu običajno še sneg. Mimogrede – gora je tudi eno največjih smučarskih središč Turčije. Je pa na pobočju še ena znamenitost. Spet meso. V koči ob zgornji postaji žičnice je restavracija, ki vam ponuja žar. Dobesedno. V mesnici izberete meso, vse od jeter do sudžuka, to vam lepo sestavijo na krožnik, dodajo omake in vloženo zelenjavo ter vam prinesejo na mizo, ob kateri že stoji razbeljen žar. Tako imate priročen piknik na zelenih pašnikih nad Burso. Odlično.

Ne spreglejte