Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
9. 3. 2010,
14.15

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 9. 3. 2010, 14.15

9 let, 1 mesec

Zgodovina poročne obleke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Poročna obleka ima za sabo dolgo zgodovino in s tem veliko sprememb – tako kot jih ima vsakodnevna moda.

Poročna obleka je bila v veliki večini le za eno nošnjo, a se je to spremenilo in neveste so želele obleko, ki jo bodo lahko nosile vsak dan. Trend se ponovno obrača in dekleta za svoj nepozabni dan izberejo obleko, ki jo bodo nosile le enkrat.

Zgodovina poročne obleke

Prva poročna obleka je bila omenjena leta 1406, so razkrili pri Discoveryju. Obleko je nosila princesa Philippa, hči Henrika IV. V tistem času so si obleko lahko privoščile le bogatašinje in ženske modre krvi. Tudi revnejša dekleta so si želela pravljično obleko, zato so se znašla in iz slabših materialov posnemala premožne. Okoli leta 1500 so postale tradicionalne vlečke in podvezice, ki jih neveste nosijo še danes.

Trendi so se spreminjali skozi čas, največ sprememb so doživeli rokavi in krila. Rokavi so se spremenili v široke, takšne, ki jih imajo v nekaterih filmih vitezi, in nato ponovno v oprijete. Krila so bila na začetku bogata, nato so bila nekaj časa moderna oprijeta, a so hitro utonila v pozabo in ponovno so zavladali ozki korzeti s širokim krilom, ki dajo pravljično podobo.

Izdelava poročne obleke

Bogati materiali niso bili dostopni v velikih količinah, zato so krojači bogate materiale in dodatke uporabljali le za višji sloj. Ker so bili fini materiali večja redkost, so imele premožnejše tudi manjšo izbiro, a kaj, ko se ni spodobilo, da bi se princesa pojavila v drugorazrednem blagu. Nižji sloj si je tako privoščil večjo raznolikost, saj je bilo slabšega blaga veliko več na razpolago. Zlata ali srebrna nit je bila obvezna za obleko. Predvsem premožna dekleta so si privoščila še dragulje in krzno. Izraz poročna obleka so skovali okoli leta 1930, saj so bili takrat težki časi, zato so bili glamur, prefinjenost in svetlikanje veliko olajšanje v vsakdanji sivini.

Funkcija

Večina žensk je svojo poročno obleko izbrala tako, da so jo nato lahko nosile kot obleko za posebne priložnosti. Obleko so nosile na družabnih dogodkih in za v cerkev. To je bilo posebno značilno za obdobje okoli leta 1800, ko je postala obleka del vsakodnevne mode. Med prvo svetovno vojno so po navadi nosile svojo najboljšo obleko, ki so jo premogle v omari, ali pa so si eno izposodile. V času hude depresije pa se ni spodobilo, da bi veliko denarja zapravile za obleko, zato so bile na poročni dan v skromni in preprosti obleki.

Vrste

Žamet, svila, saten in krzno so bili v poznem 19. stoletju obvezni materiali za tiste, ki so si lahko privoščile. Konec 19. stoletja so prevladovali bombaž, til, čipka in platno. Poliester in dvojno pletenje je prevladalo po letu 1900.

Barve Včasih je bila barva obleke odvisna od premožnosti družine. Pred sredino 19. stoletja so prevladovale vijoličasta, rdeča in celo črna barva, saj so tako označili svoje bogastvo. Veliko nevest se je odločilo za modre odtenke, saj je to pomenilo srečo in blaginjo ter, kar je za poroko najpomembnejše, zvestobo in plodnost. Modra barva je predstavljala čistost in je bila prava izbira za poroko, dokler ni prišlo prelomno leto 1840, ko je kraljica Viktorija nosila belo obleko. Bila je tudi prva nevesta z družicami.

Od takrat je bela barva najbolj priljubljena še posebno v Veliki Britaniji in Ameriki. Nekatera dekleta so si še izbirala obleke z vzorcem rož ali s potiskom, a ko so veleblagovnice ponudile kataloge, s katerimi so beli materiali postali dostopnejši, se je ta trend le še stopnjeval. Barva čistosti je pri zahodnih kulturah še vedno najljubša izbira.

Azijske neveste najpogosteje posežejo po rdečih in zlatih odtenkih, ki v njihovi kulturi predstavljajo srečo, blaginjo in dobro postlano prihodnost.

Velikost Vso svojo zgodovino je poročna obleka segala do tal, dokler se ni z njo poigrala modna ikona in avtorica novih trendov Coco Chanel. Leta 1920 je poročno obleko drzno odrezala nad koleni in postavila nov mejnik. Po drugi svetovni vojni, ko si je svet celil rane, so se vrnile tudi dolge obleke.

Možnosti današnjega časa

V današnjem času poskuša nevesta z obleko pokazati svojo osebnost, poudariti svoj slog in stopnjo formalnosti poroke. Od bikinija, kratkih hlač, kavbojk, mini kril, večerne obleke, hlačnega kostima do pravljične bele obleke – vse to se najde med pari, ki izmenjajo svojo zaobljubo.

Nevesta rada izbere obleko s podpisom znanega oblikovalca ali pa glede na svojo postavo, da poudari lepši del ali skrije napake. Čeprav še vedno prevladuje bela barva, lahko bodoče neveste izbirajo na celi barvni paleti.

Ne spreglejte