Dijaki zadnjih letnikov so tik pred novim življenjskim poglavjem, maturitetnimi izpiti, ti pa s seboj prinašajo tudi velik pritisk. Kako se z njim spopasti?
"Matura je eden od prvih bolj stresnih izzivov, s katerimi se bodo najstniki srečevali tudi v prihodnosti, če bodo šli študirat. Od nje je lahko odvisno marsikaj – kam se bodo lahko vpisali, pritiski teh odločitev so veliki," pravi psihologinja Mateja Hudoklin.
Učenje vse leto, ne le pred izpitom
Vsaka tesnoba je povezana s tem, koliko je kdo pripravljen, zato učenje zadnjo noč pred izpitom ne bo veliko pomagalo, če dijak šoli vse leto ni namenjal dovolj pozornosti, dodaja psihologinja. Stres je mogoče zmanjšati na več načinov.
Noč pred izpitom naj bo namenjena počitku
Najprej morajo biti med pripravami na maturo izpolnjene temeljne fiziološke potrebe:
‒ dovolj spanca,
‒ piti dovolj tekočine,
‒ jesti zdravo prehrano.
Starši naj ne bodo policisti, tudi čas za sprostitev mora biti
Psihologinja staršem svetuje, da maturante med izpitnim obdobjem pustijo čim bolj pri miru in jim raje omogočijo pogoje, da se bodo lahko v miru pripravljali.
"Starši se pogosto spremenijo v policiste, kar ni najbolj učinkovit pristop. Prav je, da na njih ne pritiskajo preveč, se umaknejo in jim pustijo, da so sami odgovorni. Sprostitev v naravi, kratek sprehod in druženje s sovrstniki niso nič slabega," pojasnjuje Hudoklinova.
Jesenski rok se začne 24. avgusta
Maturanti, ki jim v spomladanskem roku ne bo uspelo opraviti vseh obveznosti, lahko to storijo še na jesenskem roku, ki se z esejem iz materinščine začne 24. avgusta.
Trinajsti julij je datum, ko bodo maturante seznanili z uspehom na prvem roku, 16. septembra pa bodo znani rezultati jesenskega roka mature.