Četrtek, 14. 8. 2014, 12.17
4 leta, 7 mesecev
S kolenogrelnikom in pelerino v slogu na dež in veter
V okviru ustvarjalne delavnice RogLab, ki se usmerja k družbeno aktualnim temami na način aktivnega izboljševanja življenja v skupnosti, je nastala pobuda za oblikovanje modnih dodatkov za gibalno ovirane, ki bodo sodobno zasnovani, vizualno privlačni, moderni in uporabni.
Na podlagi pogovorov z gibalno omejenimi, ki uporabljajo vozičke, so, kot pojasnjuje koordinatorka projektov iz RogLaba Tea Pristolič, zaznali, kateri so tisti dodatki, ki jih ta ciljna skupina najbolj potrebuje, saj so obstoječi zanje manj uporabni.
Pozimi se posameznike in posameznice na vozičkih pokrivajo kar z odejo ali spalno vrečo, pripoveduje Tea Pristolič. Zato je bil kolenogrelnik eden od modnih kosov, za katerega so želeli poiskati drugačno rešitev. Temu je sledila še potreba po za gibalno ovirane prirejeni pelerini, ki si jo je mogoče preprosto obleči, je hitro snemljiva, hkrati pa se ne zatika v kolesa. Skozi pogovore se je pokazala tudi potreba po posebej zasnovanih rokavicah, ki so na določenih mestih okrepljene.
V sodelovanju z YHD – Društvom za teorijo in kulturo hendikepa in modno oblikovalko Sanjo Grcić so tako v RogLabu razpisali mednarodni natečaj za te tri modne dodatke, na njem pa izbrali dve rešitvi.
Pelerina s snemljivim kolenogrelnikom je prepričala žirijo v sestavi Sanje Grcić iz Društva SOTO, Špele Šubic iz Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (MAO), Klaudije Poropat iz YHD – Društva za teorijo in kulturo hendikepa, Tee Pristolič in Nejca Stupana iz RogLaba.
Petja Zorec pravi, da jo je razpisani natečaj navdušil, saj verjame, da je poslanstvo modnih oblikovalcev prav reševanje tovrstnih težav. "Moda se velikokrat lahko zdi plehka, a modni oblikovalci imamo toliko znanja o tehnologiji, estetiki in funkcionalnosti oblačil in dodatkov, da lahko odgovarjamo na takšne potrebe." Še posebej v tem primeru, kjer trga za modne dodatke tudi v mednarodnem kontekstu praktično ni.
Oblikovalka se je pri iskanju svoje rešitve odločila za večuporabni kos in tako zasnovala najlonsko zaščito pred dežjem in vetrom ter kolenogrelnik. Pelerino za paraplegike je integrirala v torbo, ki se s pomočjo preprostih kovinskih obročev obesi na držala vozička. Na spodnjem delu torbe sta zadrgi, ki omogočata hitro in preprosto oblačenje. Od sredine stegen do gležnjev je prišit velik žep, v katerega lahko vstavimo kolenogrelnik, v poklopcu velikega žepa pa je še dodaten žep za shranjevanje osebnih predmetov.
Snovanja dodatka se je oblikovalka lotila raziskovalno in empatično. Eden od korakov v nastajanju prototipa je bil obisk zdravstvenega doma, kjer si je sposodila voziček, mamo pa prosila, da sede vanj. Tako se je poskušala vsaj za kratek čas vživeti v življenje gibalno ovirane osebe in njene potrebe ter tako poiskati možnost, kako bi s svojim delom lahko vsaj na eni izmed mikroravni olajšala njihovo življenje, predstavi proces nastajanja oblikovalka.
Pomembno pri pelerini Petje Zorec je tudi to, da je ta prosojna, s čimer je uporabnikom in uporabnicam želela dati možnost, da kljub njeni uporabi ohranijo svojo oblačilno identiteto.
K sodelovanju na RogLabovem kreativnem izzivu je oblikovalko spodbudilo njeno osebno poznanstvo gibalno ovirane osebe. In ker je rokavica dodatek, ki ga najbolje potrebuje, se je odločila, da naredi prav to.
Tako je nastal dodatek iz rahlo elastičnega umetnega usnja, ki ga oblečemo tako, da krajši trak povlečemo skozi kovinski obroč na hrbtnem delu dlani ter jo s pomočjo zakovic pritrdimo na predel ob palcu. Daljše trakove lahko poljubno ovijamo okoli zapestja, saj so zakovice na različnih razdaljah.
Kljub okrepitvam za zaščito rok, ki so na spodnjem predelu dlani, s katero poganjajo voziček, rokavice ne delujejo robustno. Svoje k temu dodajo še predvidena paleta barv in uporabljeni materiali.