Sreda, 5. 12. 2007, 19.57
8 let, 7 mesecev
Pod prho ali v kad?
Mi pa vam ponujamo nekaj malih trikov za večje užitke v vodnih kapljicah. Kopalnica je idealna za sproščanje, uživanje in trenutke s samim sabo. Tako skrbimo za čist in urejen videz, poleg tega pa si izboljšamo razpoloženje. Statistika pravi, da se povprečni Evropejec prha štirikrat na teden, enkrat na teden pa si privošči kopel. Mnogo pa je tudi takih, ki se prhajo vsaj enkrat na dan.
Magična kopel
Ljudje se kopamo že iz časov antike, ko so bile kadi iz kamna ali zbitega blata. V srednjem veku so jih zamenjale lesene kadi, na njihovo dno pa so položili laneno plahto, da se kopajoči ne bi ranil na lesenih trskah. Ena slavnih kurtizan, Ninon de Lenclos, ki je prišla v zgodovino zaradi svoje lepote, je uživala v cvetni kopeli, ki so ji jo pripravljali iz cvetov spominčic, kadulje in materine dušice, ki so jim dodali grobo sol in kozarec kisa. Zmes so prekuhali v dveh litrih vode in dodali vodi za kopanje.
Voda dela čudeže
Kratica spa, ki se zadnje čase precej uporablja, pomeni 'salus per aquae', kar pomeni 'zdravljenje z vodo' ali 'zdravje iz vode'. Prave spa užitke v malem si lahko pričarate tudi doma. Blagodejno delovanje spa tretmajev se skriva v mineralih in oligoelementih, ki jih najdete v izdelkih iz morja, na primer algah in blatu, ki lahko zmanjšata stres in pripomoreta h gladki in napeti koži.
Najboljše je, da se najprej oprhate s toplo, potem pa še z malo hladnejšo vodo. Začnite pri rokah, nadaljujte z nogami, hrbtom, prsnim košem in nazadnje s trebuhom. Spremembe temperature vode ne smejo biti hitre, temveč postopne. Če želite bolj čvrste prsi in napeto kožo, se prhajte izmenično s toplo in hladno vodo, naredite vsaj tri menjave.
Uporabljajte blage gele za prhanje, da se vaša koža ne bo preveč izsušila in da ne bo izginil naraven hidrolipidni sloj, ki ščiti kožo. Če po prhanju čutite zatezanje in srbečico, preverite sestavine v gelu za prhanje, dobro pa je vedeti tudi njegovo pH vrednost, ki naj bi znašala med 5 in 6.