Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
14. 1. 2009,
9.44

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 14. 1. 2009, 9.44

9 let

Pet zimskih dejstev o laseh

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Lasje se pozimi obnašajo po svoje. Oh, gotovo ste to že opazili – prhljaj, zlomljene konice, mastno lasišče, suho lasišče … Kot bi lasje postali neodvisni od telesa in živeli svoje življenje.

Nikakor jim ne morete ustreči in rutina, ki ste jo bili vajeni kar naenkrat ni dovolj dobra. Nekaj malega lahko pomagamo … 1. Pozimi se na lasišče velikokrat »naseli« prhljaj. Zakaj? Vedeti morate, da je pozimi na splošno zrak bolj suh kot v drugih letnih časih. Seveda lasišču tudi suhi prostori z obilnim gretjem niso ravno v pomoč. Kaj storiti? Ena rešitev je gotovo šampon proti prhljaju, ki vsebuje cink in žveplo. To sta antibakterijski sestavini, ki delujeta pri manj občutljivih lasiščih.

Velikokrat pa je tako, da šamponi proti prhljaju lasišče še izsušijo in začne se začarani krog. Najboljša in najbolj mila rešitev za lase in lasišče je dodajanje vlage. Vlažilna maska je dobra dodatna nega las (poleg vlažilnega šampona in balzama).

2. Ko se temperature spustijo pod ničlo, nikakor ne odidite iz hiše s še vlažnimi lasmi. To je prava šok terapija za lase. Vlaga lase zlepi, lasje dobesedno zmrznejo in poškodbe bodo kmalu vidne. Torej – ven odidite s suhimi lasmi.

3. Vlaga, vlaga in še enkrat vlaga je pomembna za vse vrste lasišča. Pomanjkanje vlage je tudi krivo za naelektrene lase, ki res neugledno štrlijo na vse strani. Kaj storiti? Poleg zgoraj omenjenih izdelkov, poizkusite še s starim dobrim jabolčnim kisom. Lase si po umivanju izperite še z mešanico kisa in vode. Kis bo namreč dobesedno zaprl konice las, ki bodo manj občutljive na temperaturne šoke. Predstavljajte si tako, kot bi zaprle vrata za sabo in pustile vlago v lasu. Pa še barvo boste osvežili. Dobra doma pripravljena vlažilna maska za lase pa vsebuje skuto, jajce in limetin sok. Pustite na laseh pol ure in izperite z vlažilnim šamponom.

4. Kape in ostala pokrivala so del zimske garderobe. In so garderoba, ki jih lasišče dobesedno sovraži. Ko so lasje pokriti, lasišče namreč proizvaja več sebuma (loja) in tako se hitreje zmasti, kar pomeni več umivanja, več sušenja in tudi več izsuševanja lasnih konic. Kapam se najverjetneje ne boste odpovedali, zato je najboljša rešitev, da izberete kapo iz »pravih« materialov. Najbolj prijazni materiali so bombaž, kašmir in svileni jersey, medtem ko so žamet, volna in tvid zelo grobi do las in lasišča. Preden lase pokrijete s kapo, jih zaščitite z vlažilnim razpršilom. Če imate dolge lase, pa jih zvijte v figo in jo namestite pod kapo (tudi stik lasnih konic z debelimi plašči in šali je za konice strup).

5. Ker so pozimi lasje manj sijoči, jih marsikdo »napade« z barvanjem, kemičnimi obdelavami, raznoraznimi ravnalci in kodralniki v upanju, da bodo vsaj nekaj časa videti popolno. Najbolje bi bilo, če bi vse predmete za »vročo« obdelavo las čez zimo pustili čisto pri miru. Ker to vedno ni mogoče, je čisto dobra stvar, da jim takrat, ko veste, da boste uporabili ravnalec (ali kodralnik), privoščite dodatno neinvazivno nego: naravno masko, več vlažilnih izdelkov, redno striženje konic … Tudi, ko barvate lase v salonu, prosite za barve, ki hkrati vlažijo lase. Še najboljša rešitev pa bi bila, da barvate samo narastek in ne vsega lasišča, pa tudi prameni lahko lepo poživijo vaš okras.

Ne spreglejte