Zahteva po biserno belih in bleščečih zobeh ni več nekaj, kar bi od vas pričakoval zdravnik, ampak modna zapoved, ki ji je vedno bolj pomembno slediti.
Dejstvo, da snežno beli zobje v naravi skoraj ne obstajajo, nikogar ne zaustavi, da jih sam ne bi hotel imeti.
Beljenje doma ali pri zobozdravniku?
Obstajajo naravni načini beljenja zob, ki jih lahko varno preizkušate doma, vendar je njihov učinek manjši in bolj blag, kot če vam zobe pobelijo pri zobozdravniku, kjer to naredijo z visoko koncentriranimi belili, pri čemer postopek ves čas nadzira zdravnik. Zobozdravnik vam lahko izdela tudi šablono iz umetne mase, ki je točen posnetek vašega zobovja in ki jo skupaj z belilom dobite za domov. V šablono po navodilih zdravnika vlijete belilo in jo imate v ustih, dokler je treba, navadno je to čez noč. Belilna sredstva, ki so na voljo v trgovinah, na dolgi rok niso najbolj primerna za uporabo, saj so navadno preveč abrazivna in lahko poškodujejo sklenino.
Doma pa si lahko zobe pobelite tudi na bolj naravne, zobem prijaznejše načine, in sledite nekaterim navodilom.
Ustna higiena
- Da je treba zobe ščetkati, če želite, da ostanejo zdravi, je dejstvo, ki ga ljudje hitro in radi prezrejo, vendar ostaja osnova ustne higiene. Dvakrat na dan, torej zjutraj in zvečer, je higienski minimum, ki ga lahko poljubno povišate, če pa ščetkanju dodate še nitkanje, ste za svoje zobe naredili veliko. Nitkanje lahko izjemno dobro nadomesti ščetkanje čez dan, zato nitkajte po vsakem obroku, predvsem pa tik pred spanjem, da bakterijam otežite nočno delo.
- Izogibajte se uporabi ustnih vodic in zobnih krem z dodatki fluoridov, ker lahko obarvajo vaše zobe.
Zdrava prehrana
- Ustrezna prehrana v kombinaciji z rednim ščetkanjem je največ, kar lahko za zdravje in belino svojih zob storite sami. Sladkorji, sadni sokovi, kava, čaj, rdeče vino (alkohol nasploh) in predvsem tobak so sovražniki belih zob, zato jih omejite ali nadomestite s čim drugim - uživajte več vode, sladke in slane prigrizke zamenjajte z grizljanjem sadja in zelenjave. Obrok zaključite s koščkom sira ali nekaj jagodami, oboje velja za naravno belilo.
- Jagode so zaradi svoje kislosti odlično naravno belilo, če jih zmečkate in si z njimi zdrgnete zobe, nekateri raje drgnejo z limonino ali pomarančno lupino, učinkovita naj bi bila tudi kombinacija limone in soli. Karkoli boste izbrali, si zobe po drgnjenju dobro sperite, če imate težave z dlesnimi, pa počakajte, da se dlesni pozdravijo, preden zloščite sklenino.
- Usta si po jedi izperite z vodo, če si jih ne nameravate oščetkati. Nikoli ne pojdite v posteljo, ne da bi si oprali zobe, pred spanjem se izogibajte prigrizkom.
Kajenje
Kajenje je sovražnik belih zob številka ena in si najbolj zasluži le tisti nasvet, da z njim prenehajte ali ga omejite na minimum. Kadilci imajo bolj porumenele zobe kot nekadilci, predvsem pa zelo težko vzdržujejo njihovo belino oziroma jim pri beljenju zob najbolje lahko pomagajo le zobozdravniki, ker so naravna sredstva navadno preblaga.
Soda bikarbona
Je naravno belilo, ki ga vsebuje veliko zobnih krem, lahko pa si zmešate svojo belilno mešanico, tako da sodi dodate nekaj kuhinjske soli. Z mešanico ne drgnite premočno po zobeh in jo dobro izperite, če imate težave z dlesnimi, bodite previdni.