Sreda, 2. 10. 2013, 9.26
7 let, 4 mesece
V Oslu park spremenili v galerijo na prostem

Slavni par Ekeberg, ki je navdihnil sliko Krik Edvarda Muncha, je postal 24-urni muzej na prostem, kjer so med drugim razstavljena dela Marine Abramović in Louise Bourgeois.
Znameniti park, ki je navdihnil Munchov Krik in v katerem so pred kratkim pod vodstvom Marine Abramović kričali tamkajšnji prebivalci, je zdaj postal galerija na prostem. 25 hektarjev, ki so za javnost odprti 24 ur na dan, je s kipi opremil norveški zbiratelj in filantrop Christian Ringnes.
Za vzpostavitev muzeja na prostem je porabil 37 milijonov evrov. Kar 31 razstavljenih del je bilo narejenih posebej za park, preostala dela, kot so bronasti kipi Rodina, Renoirja in Maillola, pa je kupil. V muzeju so tudi dela britanskih umetnikov, kot so Tony Cragg, Richard Hudson, Lynn Chadwich in Diane Maclean, Marina Abramović pa je prispevala video svojega performansa v tem parku ter okvir, ki obiskovalce poziva, naj ji sledijo in tudi sami zakričijo.
Obnova parka je bila med prebivalci mesta sprejeta z mešanimi občutki. Številni so vztrajali, da parka, ki je nastal v 19. stoletju, ne bi smeli kvariti z zasebnim denarjem, a glede na to, da je Ringnes obnovil klopi, osvetljavo in površine, se bodo tudi ti verjetno omehčali. Ringnes je sprva park nameraval posvetiti ženskam, a ko so mu razložili, da gre za staromodno miselnost, se je odločil, da bo najprej skrbel za kakovost del, šele nato za konotacije o ženskosti. Ena od znamenitosti parka je serija zaprtih in odprtih prostorov Jamesa Turrella z naslovom Ekeberg Skyspace, ki se poigrava z našo percepcijo prostora in svetlobe, obiskovalce pa navdušujeta tudi Par Louise Bourgeois, ki visi z drevesa, in brutalen bunker Pera Inga Bjørla.
Zbirko v parku nameravajo vsako leto povečati za kip ali dva, dokler v njem ne bo 80 del, Ringnes pa je za primere vandalizma nad deli že pripravil dodatna sredstva. Park je sicer opremljen z alarmi in infrardečimi senzorji.