Petek, 29. 4. 2016, 10.39
7 let, 9 mesecev
Ne bojte se napak, iz njih lahko nastane tudi kaj dobrega

Morda napake in okoliščine, v katerih na videz nastajajo neuspehi, niso vaši smrtni sovražniki, temveč ravno nasprotno, saj gre za ključne elemente, ki omogočajo nastajanje nečesa novega in vznemirljivega.
Takšno je izhodišče avtorja fotografske knjige Erika Kesselsa z naslovom Failed it!, v kateri se posveča umetnosti napak. V njej tako ne le slavi spodrsljaje, temveč poudarja, da lahko napake obogatijo ustvarjalni proces. Na tak način je mogoče videti njihove prednosti in jih ne dojemati kot nekaj zaviralnega ali celo uničujočega.
Odnos do napak, kot to izpostavlja Kessels, lahko v ustvarjanje prinese večjo sproščenost in opogumljajoče odpira prostor za eksperimentiranje, nepredvidljivo in igrivo.
Iz knjige o pomenu napak kot produktivne sile z naslovom Failed it!: "Narediti napako je normalno. Narediti isto napako dvakrat, je nepremišljenost. Ponoviti jo trikrat, je na meji neopravičljivega. Ponavljati in ponavljati jo, pa je nadarjenost."
Kar nas spravi čez rob, nas lahko pripelje do sprememb
V svoj nabor je avtor knjige vključil različne nazorne in zabavne primere napak in spodrsljajev z različnih področij ustvarjanja, od umetnosti, oblikovanja, fotografije in arhitekture. Vse to pa z namenom dokumentiranja, predvsem pa kot spodbudo za premislek o tem, kako nas ravno takšna dejanja med drugim spravijo čez rob. To nas pripelje do novih miselnih in predmetnih rešitev, lahko pa tudi do spremenjenih načinov gledanja na stvari.
Narobe je prav
Tako lahko marsikaj, kar je narobe, postane prav. Vse, kar je narobe in kar je prav, pa je stvar točke gledišča, ki ni neomajna in neizpodbitna, še na svoj način pravi Kessel. Tako tudi iz nečesa, česar bi se "morali sramovati", lahko nastane nekaj, kar nas lahko navdušuje.
Storiti napako ni usodno, ravno nasprotno, zapiše avtor knjige Erik Kessels, s katero želi zrahljati strah pred nepravilnostjo in nepopolnostjo. Hkrati želi spodbuditi, da morda nastane kaj nepredvidljivega in provokativnega, ki sproža drugačne miselne in zaznavne tokove.
Tipka razveljavi zmanjšuje možnosti za nastanek nečesa drugega
Tega in še več se avtor knjige loteva na podlagi 150 vizualnih primerov, ki jih spremljajo namigi, anekdote, citati in druge modrosti v podporo slavljenju napak. Delo je nastalo tudi kot komentar na dobo, ki stremi k popolnosti in v kateri vlada strah pred spodrsljali, kar pa omejuje naše potenciale.
S pritiskom kombinacije tipk Ctrl in z na računalnikih z operacijskim sistemom Windows, na Macu pa Apple in z, lahko hitro razveljavimo morebitne napake, in to še preden bi se morda razvile v nekaj drugega.
Vseprisotnost kombinacije tipk Ctrl in z na računalnikih z operacijskim sistemom Windows, na Macu pa Apple in z, pravzaprav pomeni, "da lahko dobesedno razveljavimo morebitne napake, še preden bi morda lahko zadihale in se razvile v nekaj drugega. Nekaj zanimivega, nenavadnega, prokovokativnega in izvirnega," je o delu zapisal Kessels. Ta knjiga tako bralce uči, da sprejmejo svoje spodrsljaje in se iz njih učijo, predvsem pa nosi tudi sporočilo, da je pomen v opazovanju in sprejemanju sveta v odprtosti pogleda in misli.