Torek, 30. 6. 2009, 10.20
7 let, 1 mesec
Motnje hranjenja: ponovno odkrivanje zdrave prehrane
Avtorja: Günther Reich in Silke Kröger Založba: In obs medicus, 2009 Cena: 24,90 eur
Avtorja, ki imata dolgoletne izkušnje s problematiko motenj hranjenja, sta osebam s to motnjo želela podariti vodnik, ki bi jim pomagal pri nadaljnjem obvladovanju svojih težav. S knjigo sta želela utreti pot do normalnega prehranjevanja in obolelim v času krize pomagati, da bi pričeli od začetka. Pomembno je namreč, da se naučimo prisluhniti svojemu telesu in prepoznati, kdaj smo resnično lačni oz. siti ter kdaj želimo s hrano le potlačiti čustvene stiske. Hrana osebam z motnjami hranjenja pomeni orodje za spopadanje s strahovi, težavami in za osvoboditev neprepoznavnih čustev. Kajti motnje so pogosto povezane s tem, da oboleli lastnih občutij ne zaznavajo ustrezno. Namesto da bi bili žalostni, jezni, osramočeni ali zavistni, se pogosto samo »slabo« počutijo. Tudi zaznavanje telesa je pogosto moteno in izkrivljeno, zato se vse oblike zdravljenja ukvarjajo s tem, da oboleli razvije boljši odnos do svojih telesnih občutij.
»Še vedno mi pomaga, da vedno posežem po tem, kar sem se naučila čisto na začetku zdravljenja. Takrat so mi predložili seznam možnih občutij: jeza, radovednost, zanimanje, razočaranje, sram, zavist, veselje itd. Ta seznam vzamem v roke, kadar sem zmedena, kadar se počutim neprijetno, ko imam občutek, da mi gre »slabo«. Seznam je zame sidro, opora. Ko preletim seznam, v svoj dnevnik zapišem, kako sem se tisti dan počutila. Potem spet vem, kje sem. Pogosto prav na ta način premagam potrebo, da bi morala jesti. Spet pridem k sebi.«
Knjiga ponuja praktična navodila, kako ponovno vzpostaviti zdravo prehranjevanje. S svojimi slastnimi recepti je primerna tudi za vse, ki se neredno prehranjujejo ali si želijo novih idej za zdrav, pester in hranljiv obrok. Predlogi jedilnikov upoštevajo posameznikovo telesno težo in višino ter poudarjajo pomen uravnotežene prehrane. Priročnik je tako namenjen vsem, ki si želijo ohraniti svoje zdravje. Še posebej obolelim za motnjami hranjenja, njihovim svojcem ter vsem, ki se z omenjeno problematiko srečujejo pri svojem poklicnem delu.