Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Deja Crnović

Torek,
23. 2. 2016,
14.44

Osveženo pred

4 leta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Salman Rushdie

Torek, 23. 2. 2016, 14.44

4 leta

Iranski mediji zvišali nagrado za smrt Salmana Rushdieja

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Iranske medijske hiše v državni lasti so nagrado za umor pisatelja Salmana Rushdieja zvišale za dodatnih 545 tisoč evrov in zdaj ta znaša že 3,5 milijona evrov.

Ajatola Homeini je leta 1989 razpisal fatvo na pisatelja Salmana Rushdieja zaradi knjige Satanski stihi, ki jo je označil za bogokletno, s čimer je pozval k umoru tega pisatelja. Iranska verska organizacije je za umor ponujala 2,5 milijona evrov, nagrado pa so leta 2012 zvišali na tri milijone evrov.

Denar za nagrado zbrali iranski državni mediji Ob 27-letnici razpisane fatve so svoje dodali iranski državni mediji. Iranska tiskovna agencija je namreč objavila seznam 40 medijskih hiš, ki so zbrale dodatnega pol milijona evrov in tako nagrado za umor Rushdieja zvišale na 3,5 milijona evrov.

Čeprav so nekateri prepričani, da je fatva nepreklicna in večna, se je leta 1998 takratni iranski predsednik Mohamed Khatami od nje distanciral, češ da ne velja več, saj se je Rushdie zaradi nje devet let skrival v tujini. Prispevek iranskih medijskih hiš zdaj kaže na to, da je fatva še vedno živa.

Poleg Rushdieja napadali tudi prevajalce Rushdie se je po izdani fatvi več let skrival, devet let ga je ščitila tudi britanska policija. Satanski stihi so bili prepovedani v Indiji, Sudanu, Bangladešu in Južni Afriki.

Poleg Rushdieja so napadali tudi vse, ki so sodelovali pri izdaji knjige. Leta 1991 so do smrti zabodli japonskega prevajalca knjige, italijanski prevajalec je napad z nožem preživel, napadli pa so tudi norveškega založnika in turškega prevajalca.

Rushdie je bil sicer najavljen kot govorec na lanskem frankfurtskem knjižnem sejmu, zaradi česar je Iran odpovedal svojo udeležbo.

Ne spreglejte