Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
8. 7. 2014,
12.58

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 8. 7. 2014, 12.58

8 let, 11 mesecev

Dve vrhunski deli Toneta Kralja na ogled pri nas

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Galeriji Božidar Jakac so prenovili stalno postavitev zbirke Toneta Kralja, za vsaj pol leta jim je uspelo iz beograjskih muzejev si sposoditi dve sliki, ki veljata za vrhunce v umetnikovem opusu.

Lanskoletno prenovo stalne postavitve zbirke Toneta Kralja, ki v Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki vključuje 88 umetnikovih eksponatov, jim je uspelo dopolniti z dvema vrhuncema iz njegovega opusa. Poleg nekaj temeljnih del, ki so si jih v galeriji sposodili iz sorodnih institucij, kot so Moderna galerija Ljubljana, Muzej in galerije mesta Ljubljane, Muzej novejše zgodovine, Slovenski etnografski muzej in Umetnostna galerija Maribor, so v teh dneh dobili umetnini iz beograjskih muzejev. Vsaj za pol leta sta tako v kostanjevški galeriji na ogled sliki Težaki (Kmečko delo) (1925), ki jo sicer hrani Narodni muzej v Beogradu, in Slovenska svatba (1926), ki je v lastni Muzeja sodobne umetnosti Beograd.

"Za obe sliki lahko rečemo, da s poudarjeno telesno plastiko in predmetno konkretnostjo zaznamujeta vstop Toneta Kralja v obdobje nove stvarnosti," pravi kustos Goran Milovanović iz Galerije Božidarja Jakac, ki mu je uspelo umetnini dobili na posodo.

Slovenska svatba na Beneškem bienalu Obe deli sta bili pod okriljem Slovenskega umetniškega društva, ki se je ravno preimenoval iz Kluba mladih, v preteklosti že deležni odmevnih razstavnih predstavitev. Leta 1926 v Pragi, kjer je Slovenska svatba vzbujala posebno pozornost, in Berlinu. Ta je bila leta 1928 razstavljena tudi na Beneškem bienalu in nato odkupljena za beograjski Muzej sodobne umetnosti.

Svatba je pogosto upodobljen motiv pri obeh bratih Kralj, ki se je močno vtisnil v njun otroški spomin in ga je France Kralj tudi opisal v svoji knjigi Moja pot. Tone Kralj se je s prepletom tematike pusta in svatbe ukvarjal skozi celoten opus, umetnikovo delo predstavlja kustos.

Stalna postavitev je kronološka Stalna postavitev Kraljeve zbirke je v Galeriji Božidarja Jakca kronološko zasnovana, s poudarki na obdobju njegovega študijskega izpopolnjevanja v zgodnjih dvajsetih, v začetku tridesetih je predvsem s temo portreta temeljiteje predstavljena njegova "novostvarnostna" usmeritev, dodanih je tudi nekaj del z, za Kralja značilno, socialno kritično noto. V obdobju po drugi svetovni vojni so v ospredje postavili ilustratorski ciklus ter lesoreze, predvsem iz cikla Zemlja, ki ga smiselno zaključuje preplet tematike pusta in svatbe.

Na ogled je tudi enourni dokumentarec o življenju in delu Toneta Kralja, ki sta ga posnela Igor Kranjc in Sašo Vrabič.

Kraljev slogovni razvoj Tone Kralj (1900–1975) slikar, grafik in kipar, je študiral v Pragi in se študijsko izpopolnjeval na Dunaju, v Parizu, Benetkah in Rimu. Njegov slogovni razvoj sledi od secesije prek ekspresionizma, nove stvarnosti do t. i. monumentalnega realizma v letih po drugi svetovni vojni.

Ne spreglejte