Torek, 11. 6. 2013, 9.58
8 let, 7 mesecev
Poletna muzejska noč na Kostanjevici na Krki
Poletna muzejska noč je največja promocijska akcija slovenskih muzejev in galerij. Pridružujejo se ji številni zavodi in ustanove, med njimi tudi Galerija Božidarja Jakca iz Kostanjevice na Krki.
Letošnja muzejska noč, ki se bo zgodila v soboto, 15. junija, se bo v galeriji Božidarja Jakca začela ob 18. uri z delavnico, ki spremlja trenutno razstavo v prostorih lapidarija pod naslovom V letu kačjega pastirja. Avtor razstave je kipar Damijan Kracina, delavnico pa bo vodila Helena Rožman.
To je pred tremi leti pospremil izdani katalog o stalni Kraljevi zbirki, v katerem se je pod uvodno študijo podpisal Milček Komelj, dodali so popoln seznam del, ki jih hrani kostanjeviška galerija, nagradili pa so tudi biografijo o umetniku, nastalo ob njegovi retrospektivi v Moderni galeriji leta 1998.
Ob prenovi postavitve so preuredili sistem osvetlitve in ustrezno so zaščitili dela na papirju. Nova postavitev, ki jo je postavil kustos Goran Milovanović, vključuje 88 umetniških eksponatov Toneta Kralja, med katerimi so si nekaj temeljnih njegovih del sposodili od Moderne galerije Ljubljana, Muzej in galerije mesta Ljubljana, Muzej novejše zgodovine Slovenije, Slovenski etnografski muzej in Umetnostna galerija Maribor.
Kraljeva postavitev je zasnovana kronološko s poudarki na obdobju njegovega študijskega izpopolnjevanja v zgodnjih dvajsetih letih prejšnjega stoletja.
Umetnikov stil opisujejo skozi prehajanja od secesije prek ekspresionizma, nove stvarnosti do tako imenovanega monumentalnega realizma v letih po drugi svetovni vojni. Na razstavi je skozi portret temeljito predstavljena njegovo "novostvarnostna" usmeritev, dodanih pa je tudi nekaj del z za Kralja značilno socialno kritično noto.
V obdobju po II. sv. vojni so v ospredje postavili ilustratorski ciklus ter lesoreze, predvsem iz cikla Zemlja, katerega smiselno zaključuje preplet tematike pusta in svatbe, s katerim se je Tone Kralj ukvarjal skozi celoten opus.
Na koncu postavitve je vključen še dokumentarni film o življenju in delu Toneta Kralja, ki sta ga v produkciji občine Dobrepolje posnela Igor Kranjec in Sašo Vrabič in bo na otvoritvi tudi premierno prikazan.
V prihajajočem mesecu si bodo obiskovalci lahko na pametne telefone in tablične računalnike naložili tudi zvočne in tekstovne opise desetih umetnin v zbirki. Za slepe in slabovidne so na voljo reliefni tiski izbranih grafičnih del, pripravljajo pa tudi še druge didaktične pripomočke, ki bodo spremljali razstavo.
Pianistov koncertni repertoar sestavljajo predvsem dela skladateljev 20. in 21. stoletja. V svetu in doma ga poznamo tudi po posnetkih celotnega opusa skladb za klavir Erica Satieja. V zadnjem času pa je pozornost poznavalcev pritegnil z interpretacijo del Arva Pärta in Philipa Glassa. Med slovenskimi avtorji je treba izpostaviti posnetke celotnih klavirskih opusov Marija Kogoja, Alda Kumra in Milka Lazarja. Slednja sta prav zanj napisala po tri klavirske koncerte.
Je prejemnik številnih nagrad in priznanj, leta 2006 je prejel tudi nagrado Prešernovega sklada.