Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
29. 3. 2013,
12.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ana Roš Ljubljanski grad

Petek, 29. 3. 2013, 12.16

8 let, 7 mesecev

"Vzemite vendar možgane v roke!"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zgornji ukaz je bil hkrati glavna jed četrtega v seriji dogodkov Umetnost revne kuhinje, na katerem je pred dobrim tednom dni gostoval nekdanji slaščičar najbolj cenjene italijanske restavracije.

Pred dobrim tednom dni je kot kuharski partner Ane Roš v gostilni Na gradu nastopil mladi, šele 27-letni Franco Aliberti, ki ima za sabo že dolgo in pestro kuharsko pot. Med drugim je bil glavni slaščičar v Osterii Francescani v Modeni, najvišje pozicionirani italijanski restavraciji na lestvici najboljših na svetu. Zdaj ima ambiciozne načrte – v začetku poletja bo v Riminiju odprl svojo restavracijo. "Michelinove zvezdice me ne zanimajo," je zatrdil vedno nasmejani mladenič. Prepričan je namreč, da ima Michelin v Italiji drugačno veljavo kot v Franciji. "V Franciji tudi v restavracijah s tremi zvezdicami obedujejo cele družine, v Italiji pa tega ne vidiš. Tam so gostje v glavnem petičneži, ki jim večerja v visoko ocenjeni restavraciji pomeni statusni simbol, medtem ko jih hrana ne zanima," je Alibertijeve besede potrdila gostiteljica Ana Roš.

Aliberti seveda ni le slaščičar – na Ljubljanskem gradu je z gostiteljico pripravil cel scenosled, od predjedi do sladice, z jedmi pa sta kar nekajkrat izzvala predsodke gostov. Takšna je bila recimo njegova jed Vegetale, na prvi pogled običajna solata, ledenka z malo preliva. Ko so bili krožniki prazni, pa so nam razkrili, da je bil preliv narejen iz polžev – navdih je kuhar dobil ob sprehodu po ljubljanski tržnici. Ana pa je zatem pred jedce postavila jed Vzemite vendar možgane v roke!. Dobesedno. Šlo je namreč za ocvrte možgane, ki jih je bilo treba jesti z rokami. Jed, ki ni za vsakogar, a vendarle ni bilo videti, da bi nazaj v kuhinjo romalo veliko ostankov.

Umetnost revne kuhinje je sicer tokrat trajala kar dva večera. Tolikšno je bilo namreč zanimanje za nasmejanega italijanskega kuharja, ki je po besedah organizatorke Andreje Lajh v dveh dneh privabil 150 gostov. Aprila in maja sledita še dva italijanska kuharja – čez dobra dva tedna, 16. aprila, bo kuhal Cristiano Tomei iz Toskane, 12. maja pa v gostilno Na gradu prihaja še en mladi up, Lorenzo Cogo.

Ne spreglejte