Torek, 21. 8. 2012, 11.29
8 let, 9 mesecev
Tudi bovški sir je dobil zaščito EU
Bovški sir je proizvod, katerega pomen sega stoletja v zgodovino. Pod imenom Bovški sir (Formaggio di Plezo vero) se prvič omeni v ceniku za mesto Videm iz leta 1756, iz katerega je tudi razvidno, da je imel ta sir precej višjo ceno kot nekateri drugi siri.
Ovčje mleko za proizvodnjo bovškega sira je prirejeno od avtohtone pasme ovac - bovške ovce. Ta se je v stoletjih izoblikovala v Zgornjesoški dolini in dobila ime po kraju Bovec.
Bovški sir je okrogle oblike, teže med 2,5 in 4,5 kilograma. Skorja sira je čvrsta, gladka in ravna in sivorjave do zamolklo bež barve. Testo je kompaktno, elastično, enakomerno sivo-bež barve, z redkimi enakomerno razporejenimi očesi v velikosti leče ali redkimi drobnimi luknjicami in razpokami, ki pa ne prevladujejo.
Poleg bovškega sira ima Slovenija pri Evropski komisiji registrirane še ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, nanoški sir, kočevski gozdni med, sir tolminc, prleško tünko, zgornjesavinjski želodec, šebreljski želodec, ptujski lük, kraški pršut, belokranjsko pogačo, idrijske žlikrofe, prekmursko gibanico in kraški zašink.