Nedelja, 1. 12. 2013, 9.56
8 let, 7 mesecev
Shranjevanje začimb: pazite na vlago, svetlobo in toploto
1. Začimbe je treba varovati pred toploto. Dobro je, da so na hladnem mestu, na temperaturi, nižji od 20 °C. Če imate večjo količino začimb, jih je najbolje shraniti na temperaturi od 5 do 10 °C.
2. Začimbe je treba obvarovati pred vlago. Dobro je, da so na suhem mestu, kar pomeni, da mora biti relativna vlaga 60-odstotna.
3. Začimbe je treba skriti pred svetlobo. Dobro je, da so na temnem mestu. Neverni sta dnevna svetloba in tudi fluorescentna razsvetljava.
4. Hranimo jih v hermetično zaprtih posodah. Posebno pozornost posvetite zapiranju pokrova.
5. Začimbe ne smejo biti prestare. Dobro je, da smo pozorni na rok trajanja in ne kupimo prevelike količine. Rok trajanja se razlikuje od začimbe do začimbe. Cele začimbe, kot so muškatni oreh, kumina v zrnu, poper v zrnu in podobne, lahko hranimo več let.
6. Zamrzovanje je še en učinkovit način podaljševanja trajanja nekaterih zelišč (predvsem kopra, janeža, bazilike, drobnjaka, peteršilja …) in rdeče obarvanih začimb (čili, kajenski poper, paprika …). Zamrznemo jih lahko v plastične vrečke ali pa v model za ledene kocke. 7. Značilno aromo zelišč ohranimo do zime, če jih namočimo v kis ali olje.
Splošni orientacijski vodič o roku uporabe zelišč:
Cele začimbe listi in cvetovi: 1 leto semena in lupina: več kot 2 leti korenina: več kot 2 leti Zmlete začimbe listi in cvetovi: 6 mesecev semena in lupina: 6 mesecev korenina: 1 leto