Petek, 14. 11. 2014, 11.04
9 let
Najdražje steklenice vina na svetu

Nekateri menijo, da je najboljše le najdražje. Leta 2009 so v Dubaju prodali 12-litrsko steklenico bordojca Chateau Margaux za 155.500 evrov, kar je do zdaj nesporni svetovni rekord. Na lestvici 50 najdražjih buteljk na svetu, ki jo je objavil spletni vinski iskalnik Wine-Searcher, nobena ni tako draga kot vino v Dubaju, a deset najdražjih skupaj bi stalo skoraj 50 tisoč evrov.
Na seznamu prevladujejo francoska vina. Med prvimi desetimi jih je osem, poleg tega pa še – presenetljivo – dve nemški: rizlinga iz doline Mozele. Za najdražjo buteljko letnika, ki je še dosegljiv na tržišču, so določili slovitega burgundca Romanee-Conti. Povprečna cena te steklenice se vrti okoli 10 tisoč evrov, najdražja pa je bila prodana za malo manj kot 30 tisoč evrov. Vino je na Parkerjevi lestvici dobilo le 93 od stotih točk, a očitno imajo vinoljubci drugačen okus kot prominentni kritik.
Tudi na drugem mestu je vino iz Burgundije, Cros Parantoux iz kleti Henrija Jayerja, ki ima povprečno ceno malo nad 6000 evrov. Pravzaprav so vsa francoska vina med najdražjimi desetimi z izjemo enega iz Burgundije. Izjema je shyrah iz doline Rone na devetem mestu. Zanimivo je, da je kultni Petrus šele na dvanajstem mestu s povprečno ceno 2200 evrov, ima pa rekordno najvišjo ceno, ki jo je kdaj postavil: najdražja steklenica Petrusa je stala 48.500 evrov.
Najdražje ameriško vino je na 15. mestu, kar je po presenetljivih Nemcih med prvo deseterico sploh spet prvo kakšno nefrancosko vino. Poleg tega se je v prvo petdeseterico uspelo uvrstiti le še enemu portugalskemu portovcu.
Takšne in drugačne lestvice naj vin je sicer vedno treba jemati z rezervo. Cena vin na tem seznamu ne pomeni, da so najboljša. Verjetno so, a ni rečeno, saj na ceno vpliva mnogo dejavnikov od modnosti, dostopnosti, pa tudi renomeja. Če pa že naletite na kozarec katerega teh vin, boste brez dvoma uživali.
E. Guigal Brune et Blonde Cote-Rotie 2010
Posestvo Guigal je ustanovil Etienne Guigal, dedek Philippa Guigala, ki zdaj kot tretja generacija vodi klet. Posestvo leži v vasi Ampuis v dolini Rone in spada v lego Côte-Rôtie. K slavi posestva Guigal je pripomogel eden najvplivnejših vinskih kritikov Robert Parker, ko je v začetku 90. let oznanil, da v zadnjih 26 letih še ni spoznal nobenega vinarja, ki bi tako stremel k popolnosti in eleganci kot Marcel Guigal, Philippov oče. Leta 2006 pa je revija Decanter Marcel Guigala nagradila z nazivom Man of the Year.
Ime Brune et Blonde, osnovno vino Côte-Rôtie, je sestavljeno iz grozdja z dveh leg, in sicer Côte Brune ter Côte Blonde.
Vino je iz dveh sort, syrah in viognier, tipičnih sort za ta del Francije. A ker je sorte viogner le kanček, so v vinu zaznavne predvsem karakteristike syraha. Ima temno rubinasto barvo in kompleksne arome. V ospredju so zaznavne predvsem pikantne arome, kava, arome rdečega sadja in lesne note. Vino je zelo harmonično, spet so zaznavne arome rdečega sadja, predvsem malina in borovnica, ter na koncu omamna aroma vanilje in čokolade. Vino ima lepe žametne tanine in lepo, umirjeno kislino. Vino deluje zelo sadno, mehko, z veliko elegance in ima lep zaključek, ki marsikomu vzbudi tek. To je res izjemen syrah z velikim potencialom staranja.
Postrežemo ga lahko k vsem oblikam mesnih jedi, odlično pa se bo podal tudi k staranim sirom.
Sorta: zvrst sort syrah in viognier Stopnja alkohola: 13,00 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 44,90 evra, evino.si
Ocena: 9,5
Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si