Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
31. 1. 2012,
8.22

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 31. 1. 2012, 8.22

9 let, 2 meseca

Kako razvajenemu kupcu prodati čokolado?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Trg tako imenovanih luksuznih čokolad z višjo ceno in (običajno) kakovostnejšimi sestavinami je že precej nasičen, a se je vanj odločil zriniti tudi prehranski gigant Nestlé.

Čokolada že dolgo ni zgolj čokolada, ampak vse bolj postaja statusni simbol. "Povej mi, kakšno čokolado imaš najraje, in povem ti, kdo si," bi lahko rekli. Na tiste, ki jim je najljubša katera od Milkinih (pretirano) sladkih ploščic, samozvani čokoladni gurmani gledajo zviška, saj naj bi čokolada vsebovala vsaj 50 ali 60 odstotkov kakava, da je sploh vredna njihove pozornosti.

Temna stran čokolade A tudi visoka vsebnost kakava ni več dovolj, da bi čokolada prepričala kupce. Ne nazadnje trgovine 70-odstotne čokolade zdaj prodajajo že pod lastnimi blagovnimi znamkami. Proizvajalci se za pozornost borijo na različne načine, nekateri z zgodbo, ki jo spletejo okoli svojega izdelka, drugi pa recimo s certifikati ekološke in "fair trade" pridelave. Slednje je pravzaprav hvalevredno prizadevanje, saj se večina velikih proizvajalcev čokolade s takšnimi certifikati ne more pohvaliti. Pridelava kakava je namreč ena spornejših panog kmetijstva. Številna prehranska podjetja, med njimi tudi Nestlé, so v preteklosti že pogosto obtoževali, da za svoje čokoladne izdelke uporabljajo kakav s Slonokoščene obale, kjer na plantažah vladajo sužnjelastniške razmere, nemalokrat pa so med delavci tudi otroci. Tovrstne obtožbe podjetja običajno odpravijo s pojasnilom, da ne morejo nadzorovati, kako njihovi dobavitelji ravnajo z delovno silo.

Naročiti škatlo čokoladnih bombonov ni tako preprosto Tako se je Nestlé v promocijo svoje nove luksuzne čokoladne linije Maison Cailler ni podal z eko potrdili, ampak z zgodbo, da ima vsak kupec drugačno "čokoladno osebnost". Iz izbiranja pravega okusa čokolade pa so naredili celo znanost. Na njihovi spletni strani kupec naroči želeno velikost škatle s čokoladkami (zase ali kot darilo). Prejemniku najprej pošljejo vzorce možnih okusov, ki jih ta poskusi in svoja opažanja zabeleži na spletni strani Maison Cailler. Iz teh vtisov potem sestavijo njegovo tako imenovano čokoladno osebnost, ugotovijo, kakšna čokolada mu je najbolj všeč, in končno pošljejo naročeni sladki paket. Cene za škatlo se gibljejo med 20 in 100 švicarskimi franki, kar je od okoli 16 do dobrih 83 evrov.

Tudi če se vam vsa ta procedura ne zdi predolga in prezapletena za eno samo škatlo čokoladnih bombonov, se ne veselite prehitro. Čokolada Maison Cailler je za zdaj dostopna le v Švici in Liechtensteinu, če bo prodaja stekla, pa se bodo v druge evropske države razširili prihodnje leto.

Ne spreglejte