Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Četrtek,
5. 3. 2015,
11.45

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 3. 2015, 11.45

7 let, 7 mesecev

Kaj si za zadnjo večerjo zaželijo na smrt obsojeni

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V ZDA, kjer so lani v različnih zveznih državah skupno usmrtili 35 zapornikov, na smrt obsojenega večinoma vprašajo, kaj si želi za zadnji obrok. Odgovori so različni: od pečenega piščanca do oliv.

Ali v Ameriki na smrt obsojenim tik pred sklepnim dejanjem izbrani obrok tudi zagotovijo, je odvisno od tega, v kateri zvezni državi je kazen izvedena. V Virginiji na primer te želje ne izpolnijo, obsojeni se morajo zadovoljiti s tem, kar je na zaporniškem meniju. Na Floridi si za zadnji obrok lahko izberejo kakšno izmed jedi v ponudbi lokalnih restavracij, vendar naročilo ne sme preseči 35 evrov (40 dolarjev).

V Teksasu na smrt obsojenim od leta 2011 ne zagotavljajo več zadnjega obroka po izbiri. In sicer od takrat, ko si je rasistični morilec Lawrence Russell Brewer tik pred sklepnim dejanjem zaželel obrok z vsebnostjo več kot 3.500 kalorij.

Brewer si je za zadnjo večerjo izbral dva piščančja zrezka, pol kilograma mesa, spečenega na žaru, trojni hamburger s sirom, pico, tri fajite, omleto, skledo okre, posodo sladoleda, kikirikijevo maslo in tri steklenice piva. Vse to pa je tudi dobil.

Željo po obilnem obroku je imel tudi leta 2012 usmrčeni morilec Carl Simmons. Pred njim so se tako znašli dve pici, italijanska klobasa, kos parmezana, nacho sir, dva velika jagodna šejka, jagodna Coca-Cola, supervelik pomfrit iz McDonald'sa z dodatnim kečapom in majonezo, jagodni sladoled in še bi lahko naštevali.

A ker ima zadnji zaporniški obrok po izbiri praviloma omejitve, si na smrt obsojeni večinoma zaželijo bolj ali manj preproste jedi. Pa naj bo to hamburger s sirom, zrezek, pečeni piščanec, pita ali kaj drugega.

Od toasta z marmelado do škampov

Iz preteklosti je znano, kakšen je bil zadnji obrok nekaterih izmed zloglasnih na smrt obsojenih zapornikov.

Biftek in kava Ted Bundy, serijski morilec, ki je priznal krivdo za 30 umorov, osumljen pa je bil še za višje število, je pred usmrtitvijo leta 1989 zavrnil možnost izbire zadnjega obroka. Tako so mu dali obrok, ki je bil v floridskem zaporu v takšnih okoliščinah sicer v navadi. To so bili srednje pečen zrezek z jajcem, krompirjevi kroketi, toast z maslom in marmelado, mleko in sok. Ničesar se ni niti dotaknil.

Steklenica izraelskega vina Zadnja želja nacističnega častnika Adolfa Eichmanna, ki je bil obsojen vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu med drugo svetovno vojno, je bila steklenica izraelskega vina. Pred usmrtitvijo leta 1962 jo je pol tudi spil.

Škampi in jagode John Wayne Gacy, serijski morilec, ki je ubil vsaj 33 mladih moških, je pred usmrtitvijo leta 1980 prosil za ducat ocvrtih kozic, košarico piščanca KFC, pomfrit in jagode.

Fotograf, ki je ovekovečil zadnje obroke usmrčenih

Razprave o ukinitvi zadnjega obroka na smrt obsojenim v Teksasu pred leti so vzbudile tudi zanimanje novozelandskega fotografa Henryja Hargreavesa. "Najbolj nenaraven trenutek je, da na smrt obsojenega vprašate po želji o zadnjem obroku. Na Novi Zelandiji, od koder sem, večinoma pa tudi drugod v razvitem svetu, o smrtni kazni niti ne razpravljamo. Gre namreč za kazen, ki je ostalina preteklih obdobij. Ta mala vljudnost – 'Kaj želiš jesti, preden te ubijemo?' – mi skače pred očmi," je svoj fotografski projekt, ki je nastal pred leti, na svoji spletni strani z besedami predstavil Hargreaves.

Kaj čuti človek pred zadnjim obrokom v svojem življenju, se je spraševal odločen nasprotnik smrtne kazni. S tem vprašanjem se je lotil serije fotografij No Seconds, v kateri je predstavil, kaj so nazadnje pojedli na smrt obsojeni.

Ne spreglejte