Sreda, 5. 10. 2011, 14.40
9 let, 2 meseca
Gostilna Slovenije za izbrane

Naziv, ki ga ni prav enostavno pridobiti, so prejele Gostilna Ančka iz Šenčurja, Arvaj iz Kranja, Belšak, Slavkov dom z Golega Brda, Dobnikar s Katarine nad Ljubljano, Na Dvoru Jezeršek z Zgornjega Brnika, Krištof iz Predoselj, Ledinek s Šmarne Gore in Mihovec iz Zgornjih Pirnič. Ivanka Arvaj iz Gostilne Arvaj je bila priznanja seveda zelo vesela.
Spregovorila je tudi za Radio Kranj.
Prvi pogoj, da lahko gostinec pridobi blagovno znamko Gostilna Slovenije je, da se gostinski obrat imenuje gostilna, izjemoma gostišče. Jedilnik mora vključevati vsaj 80 odstotkov hišnih, krajevnih, regionalnih in vseslovenskih jedi. Ponudba naj bi vključevala vsaj tri proizvode z zaščitenim geografskim poreklom, vsaj 5 odstotkov živil naj bi bilo ekološko pridelanih, ponudba mora biti tudi usklajena z letnimi časi. Ponudba vin mora temeljiti na vinih slovenskih vinarjev, v ponudbi pijač naj bi bilo vsaj 10 brezalkoholnih in 5 žganih pijač slovenskega izvora. Pomembna sta tudi zunanja ureditev in notranji ambient in zvočna kulisa. Eden od članov komisije, etnolog Janez Bogataj, pa je Radiu Kranj zaupal, kaj okusnega si rad privošči na Gorenjskem.
Do sedaj je bilo pozitivno ocenjenih 28 gostiln, ki bodo v naslednjih dneh dobile pravico do uporabe blagovne znamke Gostilna Slovenije, 10 pa jih mora strokovna komisija še oceniti.
Kaj je povedal predsednik Obrtno podjetniške zbornice Štefan Pavlinjek, preverite v avdio prispevku Radia Kranj.
Projekt promocije blagovne znamke Gostilna Slovenija je sicer težak 60.000 evrov, 20.000 evrov prispeva Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, 1000 evrov stane vsakega gostinca, ki se vanj vključi, delno pa projekt financira Evropska unija.