Petek, 20. 3. 2015, 12.46
5 let, 10 mesecev
Regrat ni le za solato, ampak tudi za burek
Nekatere stvari so trde kot kamen. Tudi prepričanje, da je regrat le za solato, je neomajno. Pa ni treba, da je tako.
Ker je bila narava letos pri nas zelo radodarna z regratom, je bil čas, da se po desetih dneh solate s krompirjem, jajci in slanino lotim še česa drugega. Še posebej zato, ker se je v tem času regrat na gmajni že lepo razpotegnil.
Kuhanje omili grenkobo regrata
Čez dva dni smo šli spet na gmajno po regrat. Tokrat je bila ideja, da bi naredila burek, pravzaprav pito z regratom, po zgledu grške špinačne pite. Obilo regratovega perja, žlica ali dve skute ter žlica ali dve kisle smetane, pest fete, za piko na i pa še ocvirki. Lepo zavito v vlečeno testo. Zdaj sem bila že izvedenka za kuhani regrat in sem vedela, da ga ne smem preveč mrcvariti, zato je šel v nadev kar surov. Burek je bil odličen in še skoraj vroč pojeden.
Zmagovalni recept: kiš z regratom
Teden regrata se je tako končal s trisom. Ponujam vam vse tri recepte. Za spremembo, za šalo, za poskus. Pri nas doma pa letos regrata ne bomo več jedli. Naj v miru zacveti.
Pastičo z regratom
paket listov za lazanjo
pol kilograma očiščenega regrata
pol pločevinke pelatov
dve žlici olivnega olja
čebula
dva stroka česna
deciliter rdečega vina
sol in poper
za bešamel:
50 gramov moke
50 gramov masla
0,5 litra mleka
sol in poper
Lističe za lazanjo skuhajte v kropu, splahnite jih z mrzlo vodo in odcedite. Na olivnem olju prepražite nasekljano čebulo in česen, dodajte pelate, posolite in popoprajte ter zalijte z vinom. Kuhajte dobrih deset minut, omaka mora postati precej gosta. Nato vmešajte še opran in narezan regrat, pokrijte in ugasnite ogenj. V kozici razpustite maslo, mu primešajte moko in med stalnim mešanjem vlivajte mlačno mleko, da dobite gladko bešamelno omako. Posolite in popoprajte jo. Na dno pekača dajte tanko plast bešamela, položite plast testa, polijte z nadevom in tako ponavljajte, dokler ne porabite vsega nadeva. Vrh lazanje prelijte z bešamelno omako. Če želite, lahko potresete še s parmezanom. Pecite v pečici, ogreti na 200 stopinj Celzija, okoli 30 minut. Preden pastičo postrežete, naj stoji vsaj deset minut.
Regratov burek
zavitek vlečenega testa za burek
pol kilograma očiščenega regrata
čebula
250 gramov skute
pol lončka kisle smetane
100 gramov fete
pol lončka ocvirkov
žlica olja
jajce
sol
Na olju prepražite nasekljano čebulo. Pustite, da se ohladi. V posodo stresite skuto, dodajte jajce, kislo smetano in nadrobljeno feto ter nato vmešajte še prepraženo čebulo. Na koncu vmešajte še narezan regrat in posolite. Pekač premažite z oljem, položite dva lista testa, namažite z namazom, posujte z ocvirki (če so veliki, jih prerežite), pokrijte s testom in postopek ponavljajte, dokler vam ne zmanjka nadeva. Pred peko burek premažite s hladno vodo. Pecite na 200 stopinjah Celzija približno 40 minut.
Kiš z regratom
za testo:
200 gramov moke
100 gramov masla
ščep soli
70 mililitrov mlačne vode
za nadev:
pol kilograma očiščenega regrata
dve jajci
čebula
sol
200 gramov slanine (lahko tudi kuhane šunke)
pol skodelice naribanega parmezana
V presejano in posoljeno moko vgnetite mehko maslo in vodo, da dobite gladko testo. Zavijte ga v folijo in pustite, da vsaj eno uro počiva. V ponvi popecite na kocke narezano slanino, dodajte še nasekljano čebulo. Dodajte narezan regrat, pokrijte in ugasnite ogenj. Ohladite, če je potrebno, še dosolite. Medtem razvaljate testo na obliko pekača za pite in ga na pomaščenem pekaču pecite pet minut. Stepite jajci in vanju vmešajte nariban parmezan ter vse skupaj vlijte v ohlajeno mešanico slanine in regrata. Mešanico polijte na testo in na 200 stopinjah Celzija pecite okoli 35 minut. Ko kiš vzamete iz pečice, naj vsaj še 15 minut počiva. Postrežete lahko toplo ali hladno.