Ponedeljek, 23. 4. 2012, 18.02
9 let
"Tujih čutenj ne morem 'prečutiti', lahko pa jih izpojem."

Matejo Bedenk Košir ste pretekli petek lahko videli na Odru pod zvezdami Lutkovnega gledališča Ljubljana, kjer je v sklopu festivala sodobne avtorske in etno glasbe Godibodi nastopila s svojo skupino Pinela, s katero so letos izdali prvenec Govori z mano. Z albumom z desetimi avtorskimi pesmimi z modernim etno zvokom se je Mateji končno izpolnila velika želja. "Vedno sem si želela posneti vsaj eno ploščo, ki si jo bom lahko pri šestdesetih, ko bom sama doma, na glas zavrtela in zraven pela in plesala," se pošali, preden pove, kdaj se je zgodba s Pinelo pravzaprav začela.
Ker po izobrazbi ni glasbenica, je tudi njeno ustvarjanje potekalo na drugačen način. "Ko se me v življenju nekaj dotakne, kar pogosto izvira iz mojega dela, to izlijem v besedilo. Ne opisujem zgodb, ampak občutke. A ideja mora v meni tudi dozoreti," pravi Mateja, sicer specialistka zakonske in družinske terapije v Zavodu Namen, ki ji glasba predstavlja tudi neke vrste samoterapijo. "Ko ljudje pridejo k terapevtu, želijo stvari 'prečutiti' v nekem varnem okolju. Na začetku veliko stvari ostane v meni, ker jih ne morem vrniti. Tujih čutenj ne morem 'prečutiti', lahko pa jih izpojem."
Ko sta z Lukom ustvarila pet pesmi, sta se jima pridružila še Blaž Celarec in Žiga Golob, s katerima so projekt sklenili kar v Matejini dnevni sobi, v kateri nikoli ni manjkalo obilice dobre volje in smeha, saj si člani poleg ljubezni do glasbe delijo tudi podobno življenjsko filozofijo. V času nastajanja prvenca Govori z mano je Matejin mož za člane vedno pripravil kosilo, ob katerem nikoli ni manjkalo dobrega vina, med katera spada tudi pinela. "In ker z možem veliko hodiva v Vipavsko dolino, sva na enem od vinskih dogodkov prišla na idejo, da bi se tako imenoval tudi naš kvartet. Tako kot ima vsaka trta za seboj zgodovino in različne vplive, so namreč tudi na našo skupino vplivale različne glasbene zvrsti. Ko je za to izvedel Rajko Andlovic, največji pridelovalec pinele, je bil navdušen in je obljubil, da bo na vsak naš koncert prinesel pinelo v tekoči obliki."
Med študijem je Mateja nekaj časa ustvarjala v vrhniškem punk bendu Minusi, nato pa kot spremljevalna vokalistka sodelovala s Chrisom Eckmanom, ameriškim glasbenikom in članom skupine The Walkabouts, ki v Ljubljani živi od leta 2002. In prav Chris je bil tisti, ki je pri nastajanju Pinelinega prvenca sodeloval tudi kot producent. "V njegovem studiu Zuma smo posneli moj vokal in nekaj instrumentalnih linij, ki jih nismo dokončali v Blaževem studiu Attic. Ker se s Chrisom poznam že dlje časa, mi je bilo toliko bolj neprijetno prositi za pomoč, čeprav me je ves čas sam prigovarjal, naj mu pošiljam nove komade, in je temu, kar smo počeli, ves čas sledil." In če je Pinela prvi koncert za prijatelje priredila kar v dnevni sobi, zdaj člani skupine upajo, da se bodo lahko čim večkrat predstavili zunaj domačega okolja. "Sicer morda spadamo na nekoliko bolj intimne lokacije, a verjamem, da bi dobro delovali tudi na večjih festivalskih odrih," pravi Mateja.