Torek, 14. 1. 2014, 20.33
7 let, 1 mesec
Polona Kasal – Na cesti
Napoved, da Polona Kasal pripravlja ploščo s priredbami skladb enega od najvidnejših slovenskih kantavtorjev Tomaža Pengova, je pred slabim letom bržkone dvignila marsikatero obrv. Pengova so kljub priljubljenem hobiju slovenskih glasbenikov – priredbah – do zdaj večinoma pustili pri miru. Kot bi bilo njegovo delo nedotakljivo. Kasalova, ki smo jo spoznali kot nežnejši (in za moške najbrž tudi lepši) del dueta Gušti in Polona, ta je na začetku tisočletja na slovensko glasbeno prizorišče vnesel svež veter s skladbami Mine leto, Vedno zame in drugimi, se je projekta lotila sama in po svoje. Samosvoje.
"Gre za notranji vzgib, logično posledico vse glasbene pokrajine, ki jo konzumiram v svojem življenju. Na tej plošči se nisem želela ukvarjati s pop formo. Na podlagi obstoječe oblike Tomaža Pengova sem želela narediti to, kar se mi je zdelo fajn," je o svojem preoblikovanju izbora devetih skladb s Pengovovega albuma Odpotovanja (1973) marca lani Polona pripovedovala v našem intervjuju. Takrat je predstavila prvo skladbo z albuma; Cesta je obetala zanimivo mešanico različnih zvokov in Poloninega značilnega glasu, vse skupaj pa je pevka podkrepila še z videozgodbo, ki je namigovala na njeno ljubezen do povezovanja podobe in zvoka. Konec leta je plošča Na cesti vendarle ugledala luč sveta, po singlih, ki smo jih pred tem dobili v pokušino, pa lahko zdaj končno prisluhnemo celoti.
Ta je, roko na srce, precej nenavadna. Devet skladb (Kamor greš, Drevo, Cesta, Čakajoč nase, brat, Danaja, Ladje konkvistadorjev, Oče, Bila sva vse in Tihe so njive) vsekakor ponuja edinstveno paleto predvsem elektronsko sproduciranih zvokov in variacij pevkinega glasu, obenem pa imamo med poslušanjem ves čas občutek, da gre za projekt, ki je bolj kot kaj drugega pevkin osebni. Morda se je z njim želela pokloniti medijsko kar malce prezrtemu velikanu slovenske glasbe, morda je želela njegove skladbe prenesti v današnji čas in jih približati mlajšemu občinstvu … Iz posnetkov vejejo domišljija in večplastnost, za kar je treba glasbenici, ki se je producentskega dela večinoma lotila kar sama, čestitati, a ves vtis je zelo melanholičen in deluje mimobežno, kot kulisa.
Bolj kot že omenjeni prvi singel Cesta je na družbenih omrežjih završala Danaja, ki je tudi najbolj radijska pesem s plošče. Obenem je seksi in otožna, skrivnostna in sodobna, takšna pa je tudi Kasalova. K priljubljenosti skladbe je najbrž pripomogel tudi videospot, ki je "zelo Polona" in vsekakor eden od boljših, estetskih in zanimivih slovenskih spotov zadnjih let. Režiral ga je Saša Hess.
Na cesti je plošča, ki je morda res ne bomo poslušali med vožnjo z avtomobilom, je pa vsekakor eden od bolj svežih in drznih glasbenih projektov, saj bolj ali manj spretno prepleta ne tako daljno glasbeno zgodovino z elektronskim minimalizmom sodobnosti, morda celo prihodnosti.