Sreda, 19. 11. 2014, 21.51
7 let, 1 mesec
OCENA FILMA: Najbolj iskani človek
Pokojni Philip Seymour Hoffman obvladuje platno v tej odlični priredbi romana Johna le Carréja, ki bi si jo morali ogledati vsi ljubitelji vohunskih trilerjev.
Najbolj iskan človek (A Most Wanted Man) je zadnji film, ki ga je Philip Seymour Hoffman dokončal pred svojo smrtjo. Ta sijajen vohunski triler, ki ga je Anton Corbijn (Nadzor, Američan) posnel po romanu Johna le Carréja, je več kot dostojno slovo od pokojnega oskarjevca. Hoffman odkoraka s filmskega platna v velikem slogu in nas v svoji zadnji glavni filmski vlogi spomni, zakaj je (in bo še nekaj časa) veljal za najboljšega igralca svoje generacije.
Follow the money (sledi denarju)
Najbolj iskan moški iz naslova je Issa Karpov (Grigoriy Dobrygin) – nezakonit prebežnik rusko-čečenskega rodu, ki prispe v Nemčijo brez dokumentov in z jasnimi sledovi mučenja po telesu. Issa v Hamburgu naveže stik z idealistično nemško odvetnico (Rachel McAdams) in britanskim bankirjem (Willem Dafoe), ki je za njegovega pokojnega očeta pral denar.
Issa želi očetovo zapuščino ("umazan denar") podariti okrajnemu islamskemu dobrotniku (Homayoun Ershadi), ki ga tajne službe sumijo, da prek skrivnih fondov financira islamske skrajneže. Vsem skupaj na sled pride¬ izkušeni vodja skrivne nemške protiteroristične enote Günther Bachmann (Hoffman). Ta okoli njih počasi stke mrežo, v upanju, da ga bodo male ribe pripeljale do barakud, te pa do morskih psov.
Hamburger, ki vam ga postrežejo v gostilni z Michelinovo zvezdico
Zgodba – le Carréjeva kritika delovanja (nekaterih) obveščevalnih služb, ki jo je v scenarij priredil Andrew Bovell – je, še posebej če jo primerjamo z zgodbo Kotlarja, relativno preprosta, film pa precej manj ambiciozen. Corbijnov triler potrjuje to, kar nam je razkrila nedavna ameriško-nemška prisluškovalna afera: da v svetu vohunskih iger nikomur ne moreš zaupati, še najmanj pa svojim zaveznikom. Da si varnostno-obveščevalne službe pri svojem delu pomagajo z nesprejemljivimi (a precej učinkovitimi) metodami, ki bi si jih morala sodobna družba sramovati, prav tako ni nič novega, je pa to "staro" tokrat izjemno dobro izpeljano.
Obveščevalci svoja dejanja opravičujejo s stavkom, da poskušajo ustvariti varnejši svet. Po ogledu Corbijnovega trilerja in po njegovem pretresljivem razpletu se boste počutili kvečjemu manj varnega.
Labodji spev Philipa Seymourja Hoffmana
Omenjena ribiška metafora je le eden od številnih izvrstnih Hoffmanovih citatov, ki jih igralec izreče s srhljivo prepričljivostjo. Njegove citate in njegov hrapav govor z nemškim naglasom bi lahko poslušal ure in ure, vmes pa bi občudoval še njegovo govorico telesa.
Hoffmanu se obeta posthumna nominacija za oskarja. Zadnji igralec, ki mu je to uspelo, je bil Heath Ledger. Misel, da smo v zadnjih letih izgubili dva najboljša igralca svojih generacij, me spravlja v depresijo. V Hoffmanovem primeru nas lahko nekoliko potolaži vsaj dejstvo, da nam je zapustil zajeten opus vlog, h katerim se bomo vedno znova vračali.
Vloga Güntherja Bachmanna se uvršča v sam vrh Hoffmanovih igralskih stvaritev. Brez njega Najbolj iskan človek ne bi bil to, kar je – filmska nebesa za ljubitelje vohunskih trilerjev.