Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
2. 3. 2012,
13.27

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 2. 3. 2012, 13.27

9 let, 2 meseca

Križnar: Vem, da resnica boli

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Tomo Križnar je predstavil film Oči in ušesa boga - video nadzor Sudana. DSFU je Križnarju in sorežiserki filma Maji Weiss izročilo moralno nagrado za humanitarne zasluge Na svoji zemlji.

Dokumentarni film Oči in ušesa boga – video-nadzor Sudana, ki ga je s svojim obiskom počastil tudi predsednik republike dr. Danilo Türk, je pričevanje o rojstvu neodvisnosti Južnega Sudana, ki je povzročila nove vojne med strateškimi interesi svetovnih velesil in obeh Sudanov.

Iva Kranjc je kot predsednica Društva filmskih ustvarjalcev Slovenije avtorjema filma Tomu Križnarju in Maji Weiss podelila moralno priznanje z nazivom Na svoji zemlji. "Nagrada vama pripada za humanitarne zasluge. Povedati resnico je najtežje. 'Videti in slišati' bi moralo biti moto nas vseh. Nagrada za ta film vama preprosto pripada," je povedala Kranjčeva.

Križnar: "Za naše otroke potrebujemo resnico"

"Hvala, da ste nas opazili. Vem, da resnica boli. Za naše otroke potrebujemo resnico," je v uvodnem pozdravu nagovoril občinstvo aktivist in avtor filma Tomo Križnar, ki je leta 2008 odprl Kinodvor s filmom Darfur – vojna za vodo. V trinajstih letih sta z režiserko Majo Weiss posnela kar tri dokumentarne filme o pozabljenem ljudstvu v nubskih gorah južnega Sudana.

Film Oči in ušesa boga je 95-minutno pričevanje o izživljanju nad nedolžnimi civilisti, ki so se s Križnarjevo pomočjo in pomočjo organizacije Hope, ki jo je ustanovil Klemen Mihelič, napadom vladne vojske začeli upirati z miniaturnimi videokamerami, ki v svet pošiljajo dokaze o grozodejstvih, ki vsakodnevno pustošijo po deželi, bogati z naravnimi viri.

"Čutim, da tisti, ki so pri koritu, nimajo motivacije karkoli spremeniti, ker jim je preveč dobro. Na elite ne moremo računati, pač pa lahko na nas, na množice. Majhne spremembe se vseeno dogajajo in tako ostajam optimist. Bomo videli, kaj bo naredil Türk, prosim, spremljajte to nadaljevanko, jaz v njej uživam," je povedal Križnar in dodal, da je očitno podkupljena tudi organizacija Cinema for Peace, ki je letos tik pred začetkom Berlinala prenehala promovirati Križnarjev film in ga potem celo umaknila s festivalskega urnika. Temu je sledila razmeroma razvpita javna projekcija filma v Berlinu.

Videmšek: "Sudan je lakmusov papir mednarodne skupnosti"

Malo manj optimističen o dogajanju v Afriki je novinar Boštjan Videmšek, ki meni, da kapital požira človekove pravice. "Sudan je lakmusov papir mednarodne skupnosti. To se bo dogajalo povsod," je opozoril Videmšek.

O filmu, ki je v slovenskih medijih požel le eno in to izjemno neugodno kritiko, pa je Branko Soban dejal, da je izjemen izdelek, ki "potrjuje, da je v zunanji politiki premalo pravic. O človekovih pravicah ne moremo govoriti samo, ko je zunaj lepo vreme, ampak v času kriz," je povedal publicist in aktivist Branko Soban.

Velika prednost Slovenije v mednarodnem boju za človekove pravice je njena majhnost, saj Slovenije ne skrbijo višji interesi, pa je prepričana aktivistka Eva Tomič, ki je po projekciji še dodala, da ima širše občinstvo vpliv tudi skozi film, umetnost in novinarstvo.

Ne spreglejte