Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Petek,
14. 12. 2012,
10.58

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 12. 2012, 10.58

9 let, 2 meseca

Mini mansarda

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Mlad par si v zgornjem nadstropju počitniške hišice želi urediti stanovanje. Kako naj se tega lotita, sta za nasvet vprašala strokovnjaka iz salona notranje opreme Elementare.

Mansardno stanovanje, v katerem si želi mlad par urediti začasen dom, meri 35 kvadratnih metrov. Svetlobo dajejo le štiri okna na fasadi, strešnih oken in frčad ni. Želje za začasno stanovanje so glede na majhnost prostora velike, pojasnjujeta arhitekta Ana Kosi in Igor Hočevar iz salona notranje opreme Elementare. V domovanju si mlad par namreč želi kuhinjo z jedilnico, dnevno sobo, kopalnico, ločeno spalnico in dodatno sobo.

Vodilo pri oblikovanju prostora. Čim bolj odprt, zračen in povezan tloris, s to prednostjo, da imajo vsi prostori zagotovljeno naravno svetlobo. Vse dimenzije pohištva in prehodov, razdalj med elementi so v skladu z vsaj minimalnimi standardi, izhodišča zasnove razlaga arhitektka Ana Kosi.

Idejni izris stanovanja: - Mansardno stanovanje je razdeljeno na dva sklopa. Bivalni del z minimalno predsobo, kuhinjskim in jedilnim kotom ter dnevno sobo je večji. Manjši del zajema kopalnico in spalni del stanovanja. - Stanovanje je zasnovano tako, da se ga lahko izvaja v dveh fazah. V prvi različici, ko ločena soba za otroka še ni potrebna, je spalnica lahko večja, zato bolj udobna in z več shranjevalnimi omarami. V drugi fazi pa se spalni del pregradi na pol. Postelja staršev je umeščena v spalno nišo, ki je čez dan zaprta s poltransparentnimi drsnimi vrati. Otroška soba pa je zelo majhna. Otroška postelja je dvignjena nad omarami. - Domovanje je zasnovano z majhnim hodnikom, na tak način je prostor povezan in deluje prostorno. - Za občutek večje prostornosti Ana Kosi in Igor Hočevar svetujeta, da naj se stropa ne zniža, in pravita, da je ostrešje lahko celo vidno. - Za osvetlitev, čeprav je stanovanje že sedaj zasnovano tako, da kar najbolje izkorišča obstoječo naravno razsvetljavo, pa strokovnjaka za notranjo opremljanje še predlagata vgradnjo strešnih oken. Na tak način bi domovanje postalo še svetlejše, povezali bi ga z okolico in pojavil bi se občutek večjega prostora (idealna pozicija strešnih oken je na načrtu označena s črtkano črto).

Notranja oprema: - Izbrano pohištvo v stanovanju naj deluje lahko, svetlo, transparentno. Oblike naj bodo preproste, da ne prenapolnijo prostora. - Prevladuje naj bela barva. - Miza naj bo s steklenim podnožjem, ob njej pa beli in preprosti stoli. - Kavč na dvignjenem podnožju bo deloval lahkotno. - Pomembna je zadostna osvetlitev prostora. Luči naj ne bodo transparentne ali celo skrite v stropu. - Omare naj bodo vgradne, bele, čim manj vidne. - Kuhinja bela, preprostih linij.

Ne spreglejte