Nedelja, 23. 12. 2012, 13.01
9 let, 2 meseca
Maša Okršlar Popovič: Oblikovalec je prevajalec v vidni jezik

Maša Okršlar Popovič, umetniški vodja oblikovalskega studia Mixer, ki v svojem delu ne prepleta le oblikovalske, temveč tudi psihološko in trženjsko vednost, je vizualno opisala in predstavila že številna večja in manjša podjetja ter njihove blagovne znamke. Odnos z naročnikom opisuje kot dialoški proces. "Sama moram zelo dobro poznati izdelek, čeprav je jasno, da ga nikoli ne bom poznala tako dobro kot naročnik, zato z njim soustvarjam." Vedno izdela več oblikovalskih osnutkov, saj "ne morem trditi, da le en jezik najbolje izraža določen produkt, ta mora na prav način podajati vsebino in z pravimi orodji nagovoriti ciljno skupino", pojasnjuje oblikovalka in pri tem poudarja, da je pri razumevanju oblikovanju treba preseči osebno raven, razločevanja na podlagi osebnega okusa.
Pri sprejemanju in ustvarjanju vizualnih sporočil je pomembno, da prestopimo kategoriji "všeč mi je" in "ni mi všeč" ter upoštevamo širše zakonitosti vizualnega sveta. Res je, da 80 odstotkov vtisov sprejemamo vizualno, a ti odzvanjajo tudi na drugih ravneh. Podoba lahko podaja tudi idejo o določenem vonju, taktilnosti in zvoku. V podobi so v svetu vizualnih komunikacij združeni različni grafični elementi, sedem jih je na voljo, in skupaj morajo sporočati zastavljeno ter nagovoriti izbranega, na kratko zakonitosti grafičnega oblikovanja predstavlja Maša Okršlar Popovič, ki dodaja, da že drži, da se je treba z grafičnim oblikovanjem poistovetiti, a se je hkrati treba zavedati tudi značilnosti in pomena posameznih oblik, barv, tipografije in podobno. Pri snovanju vizualnega podpisa je zato treba prestopiti konkretne elemente, v razmerju do produkta pa začeti operirati s čustvi. Ali kot pravi ustvarjalka: "Oblikovalec ni nič drugega kot prevajalec v vidni jezik."
Na teh izhodiščih, nujnosti temeljnega poznavanja zakonitosti vizualnega sporočanja, pa je oblikovalka zasnovala Mixer akademijo, izobraževalnice, namenjene vsem, ki se soočajo z vplivom vizualij v poslovnem svetu. Delavnice za (ne)oblikovalce, ki se srečujejo z oblikovanjem, je zasnovala na interaktivnem izobraževalnem procesu. Teoretično znanje, ki ga podaja, je podprla s številnimi praktičnimi in ustvarjalnimi primeri.
Bistvo delavnic oblikovalka povzema z besedami: "Naše izobraževalnice imajo teoretično podlago, a ne teoretizirajo. Na bolj praktičen način posredujejo to, da ljudje postanejo bolj vizualno dojemljivi in da znajo brati vizualne simbole. Likovne elemente je treba prepoznavati in jih znati tudi učinkovito uporabiti. Vsi imamo neko pasivno znanje o vizualnih simbolih, ne vemo pa, zakaj in kako bi to uporabili na lastnih primerih."
Nastalo je sedem tematskih delavnic: Prezentacija projekta, predstavitev informacij poteka na estetski in zapomnljiv način; Od ideje do tiska je delavnica, ki odgovarja na vprašanja, kako do tiskovine in kakšna je vloga posameznih členov pri njenem nastajanju; Papirnati zmaj podaja znanje o različnih vrstah papirja; Pisanje za splet razkriva logiko branja na spletu; Izkušnja nakupa je izobraževalnica, ki predstavlja, kako s čustveno izkušnjo nakupa povečati prodajo; Skrivni vpliv vidnih sporočil, iz tega vprašanja izhajajo pravzaprav vse delavnice, analizira delovanje vizualne govorice na čutni ravni; Tečaj po vaši meri pa ponuja možnosti, da izobraževalnico strokovnjaki prikrojijo posameznim željam in potrebam.
Einsten je rekel, da ga moraš, če se pojavi problem, reševati na višji ravni, ne tisti, kjer je nastal, vodja Mixer izobraževalnic povzema cilj delavnic, ki s svojim interdisciplinarnim pristopom udeležencem ponujajo orodje za globlje doživljanje vizualnega sveta in njegovo dojemljivo, aktivno (so)ustvarjanje, izražanje ter sprejemanje in preseganje zgolj osebnega branja podob.
Danes ni več nujna le spletna stran, temveč je nujno tudi aktivno komuniciranje prek Facebooka, prek katerega se odvija tudi iskanje naročnikov, navdušencev in podobno. Pojavnost na spletu je neobhodna, za učinek pa nujen preplet več spletnih platform. A to ni vse, poznati je tudi treba psihologijo branja z zaslona, načine, kako se v tem formatu členi vsebino in načela informacijske arhitekture, razlaga oblikovalka.
Spletni medij je drugačen od tiskanega, kjer je branje in sprejemanje informacij linearno, na spletu vsebine preskakujemo, zato morajo biti te podane na pravi način. Učinkovitosti informacijske arhitekture se posvečajo na izobraževalnici, ki tematizira nove medije. Na tej kot tudi na tisti, namenjeni predstavitvam projekta, pa predavateljica razpira načine, kako v posameznem digitalnem oziroma spletnem formatu vizualno predstaviti in organizirati informacije, da bodo tudi resnično učinkovale.