Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
13. 7. 2012,
10.17

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 7. 2012, 10.17

7 let, 2 meseca

Arhitekturna svetovalnica: nov začetek v mansardi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Bivanje pod streho postaja vse bolj priljubljeno in pogostejše. Na tak način lahko najbolje izkoristimo stanovanjsko hišo, v mansardi pa si uredimo lepo in svetlo stanovanje.

"Tudi sama bi vas prosila za nasvet v zvezi z mojim bodočim stanovanjem," je v besedilu, naslovljenem na strokovnjake iz Arhitekturne svetovalnice, zapisala naša bralka. Opisala je obstoječe stanje in nanizala naslednje želje.

Stanovanje sem tako izrisala z določenimi razlogom. Kopalnico in spalnico bi želela imeti skupaj, ne da je prehod do ene ali druge čez kuhinjo.

Tam, kjer sem narisala fotelj, je približno še 1,5 metra neizkoriščenega prostora (pod streho). Predelavo strehe nameravam izvesti nazadnje, saj je ta del lahko povsem izoliran od preostalega stanovanja.

Pri "walk in closet" se v hiši nahaja električni drog (napeljava s ceste), zato tam ne bi želela imeti postelje, kar je tudi razlog za tovrstno razporeditev pohištva. Kuhinjo predlagam tam, kjer je narisana, zato da je bližje odtoku iz nadstropja (vertikala), ki je na mestu, kjer je narisano stranišče. Ker naj bi bilo bolje, da je iz odtoka do vertikale večji naklon, sem spalnico dvignila, na ta način smo pridobili večji padec.

Tako nekako sem si zamislila svoje stanovanje, ki ga bom prenovila, čim bo finančni priliv bolj stabilen. Vas pa res vljudno prosim, da pregledate načrt, če je smiseln.

Bivanje pod streho

Predloge za prenovo stanovanja in razporeditev pohištva v njem pojasnjuje arhitektka Nina Juratovec iz Arhitekturne svetovalnice: Kako lahko kar najbolj izkoristimo stanovanjsko hišo drugače, kot da si uredimo bivalno enoto tik pod streho? Ta tip stanovanj je vse pogostejši in tudi vse bolj priljubljen, saj dodobra izkoristimo prostor, ki v nasprotnem primeru najverjetneje ne bi bil uporabljen ali pa bi v njem le skladiščili. Višinska omejitev podstrehe nam daje možnost ustvarjanja razgibanih in odprtih prostorov ter udobnih kotičkov. Obstoječe stanovanje v mansardi smo tako razdelili na dve bivalni enoti.

V dnevnem bivalnem delu so v enem prostoru združeni kuhinja, jedilnica in dnevna soba, ki si v zaporedju sledijo po dolžini prostora. Ker je prostor z dveh strani višinsko omejen, smo tja postavili postavili kuhinjske elemente in pa sedežno garnituro, ki so od stene odmaknjeni. Na ta način pridobimo potrebno stojno višino.

Ta del lahko vertikalno zapremo s steno ali pa ta prostor izkoristimo za police. V kuhinjo smo postavili še kuhinjski otok s štedilnikom. Postavitev slednjega v tem delu stanovanja je najboljša tudi zaradi nujnosti uporabe nape.

Kuhinjo in dnevno sobo ločuje jedilnica z izhodom na balkon, na nasprotni steni pa kamin in omara, ki je lahko še sestavni del kraja obedovanja. V dnevni sobi, ki ima vse potrebne elemente, je tudi delovni prostor, brez katerega že skoraj ne gre.

V drugem delu stanovanja sta ločeni spalnica in kopalnica. Postelja je pod streho, kjer je zaradi višine ponovno potreben odmik od stene. Prostor lahko z izbiro vertikalne stene zapremo ali pa ga uporabimo za polico.

Kopalnica je manjših dimenzij, vendar z odstranitvijo dveh okenskih kril v spalnici zelo svetla.

Celotna mansarda je s takšno razporeditvijo enotna in lepo ter naravno osvetljena.

Ne spreglejte