Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 4. 2013,
11.39

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

zobna pasta

Četrtek, 11. 4. 2013, 11.39

8 let, 7 mesecev

Katere nevarne snovi se skrivajo v zobni pasti?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
To, da se danes življenje močno razlikuje od tistega, ki so ga živeli naši prapraprastarši, se odraža tudi na videzu zob, ki ga z zobnimi pastami poskušamo umetno popraviti.

To, da se danes življenje močno razlikuje od tistega, ki so ga živeli naši prapraprastarši, se odraža tudi na videzu zob, ki ga z zobnimi pastami poskušamo umetno popraviti.

Industrializacija je v svet prehrane prinesla živila, zaradi katerih smo poleg tempa življenja prisiljeni jesti hitreje (živila manj prežvečimo) in drugače – uživamo manj živil, kot so jabolka in druga surova živila, ki pripomorejo k zdravju zob oziroma zobne sklenine.

Ljudje te stvari podzavestno nadomeščamo z zobnimi pastami in novimi zobozdravniškimi tehnikami. A ob tem se velikokrat ne zavedamo, da zobem, sploh ob pretiravanju, lahko naredimo več škode kot koristi. Nekatere zobne paste namreč vsebujejo nekatere snovi, ki so tako za naše telo kot za zobe nevarne.

Je umivanje več kot dvakrat dnevno zdravo? Čeprav ob umivanju zob zobne paste ali ustne vodice ne pogoltnemo, se kljub temu določen delež sestavin prek ustne sluznice absorbira v telo.

Priporočljivo umivanje zob naj bi bilo dvakrat dnevno, po zajtrku in po večerji. Nekateri prisegajo tudi na umivanje zob po kosilu oziroma po vsakem obroku. A če k temu dodamo, da pri vsakem umivanju uporabimo nekoliko močnejšo zobno pasto, ki vsebuje fluor ali celo belilno pasto, ugotovimo, da v naše tole vnesemo (pre)veliko količino nevarnih snovi.

Presenečeni smo tudi, ko na embalaži zobne paste zasledimo, da praktično vse zobne paste vsebujejo nezaželene in celo strupene dodatke.

Katerih snovi se morate v zobni pasti izogibati? Fluor: Ta sestavina upočasnjuje prebavo, slabi imunski sistem in zavira življenjsko pomembne encime. Ker gre za počasno zastrupljanje telesa, telo naenkrat prejme majhne količine snovi, številnih zdravstvenih težav ne povežemo s fluorom. O njegovem negativnem delovanju na telo in celo smrtni nevarnosti ob preveliki količini zaužite paste priča tudi opozorilo na embalaži nekaterih zobnih past. Ob zaužitje večje količine, kot je predpisana za čiščenje zob, moramo namreč takoj poiskati zdravniško pomoč. Za preprečevanje kariesa namesto zobnih past s fluorom raje posezite po zdravi prehrani, vodi in nesladkanih čajih.

Triklosan: Gre za kemično dezinfekcijsko sredstvo in konzervans, ki uničuje mikrobe vseh vrst. Deluje kot močan antibiotik, ki ne uniči le škodljivih bakterij, temveč tudi zdravo ustno floro, ki se ob njegovi prisotnosti ne more več obnoviti.

Natrijev laurin sulfat: Povzroča alergije in draži kožo. Zaradi njegove prisotnosti v zobnih pastah se velikokrat v ustni votlini pojavijo nadležne in boleče afte.

Abrazivna sredstva: Njihov negativni učinek je, da poškoduje zobno sklenino, zaradi česar so naši zobje bolj občutljivi. Zelo močne abrazive ponavadi najdemo v belilnih zobnih pastah in takšnih, ki naj bi odpravljale zobni kamen. Za beljenje zob namesto zobne paste z abrazivi raje uživajte več surove, neobdelane hrane.

Umetna sladila: Večinoma vse zobne paste, predvsem tiske, ki so namenjene otrokom, vsebujejo nadomestilo sladkorja, ki pa je za naše zobe vse prej kot dober.

Ne spreglejte