zimske olimpijske igre zimske olimpijske igre Peking 2022 Peking 2022 Peking 2022 Tina Robnik Andreja Slokar Meta Hrovat Ana Bucik veleslalom alpsko smučanje

Meta Hrovat ostala brez odličja, olimpijski naslov na Švedsko

9

Meta Hrovat | Meta Hrovat je osvojila sedmo mesto. | Foto Reuters

Meta Hrovat je osvojila sedmo mesto.

Na olimpijskih igrah v Pekingu je bila danes na sporedu prva preizkušnja za alpske smučarke, ki so se pomerile v veleslalomu. Olimpijska prvakinja je postala Švedinja Sara Hector, drugo mesto je osvojila Italijanka Federica Brignone, tretje pa Švicarka Lara Gut-Behrami. Meta Hrovat, ki je bila po prvi vožnji na četrtem mestu, je na koncu osvojila sedmo mesto, Ana Bucik je bila 11., Tina Robnik 18., Andreja Slokar pa je v finalu odstopila.

Švedska alpska smučarka Sara Hector je nova olimpijska prvakinja v veleslalomu. Vodilna v veleslalomskem seštevku je v Jančingu vodila že po prvi vožnji, v drugo pa je odbila vse napade in se veselila prvega olimpijskega odličja v svoji karieri. To je za Švedsko tretje olimpijsko veleslalomsko zlato po Pernilli Wiberg (1992) in Ingemarju Stenmarku (1980). Švedinja je dobila tudi oba zadnja veleslaloma pred OI na Kronplatzu in v Kranjski Gori, pred tem je zmagala tudi na drugem veleslalomu zime v Courchevelu.

Sara Hector je osvojila olimpijsko zlato. Za 29-letno Švedinjo je to prvo olimpijsko odličje v karieri. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Sara Hector je osvojila olimpijsko zlato. Za 29-letno Švedinjo je to prvo olimpijsko odličje v karieri. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Drugo mesto je pripadlo Italijanki Federici Brignone (+0,28), ki je v finalu pridobila eno mesto, tretja pa je bila Švicarka Lara Gut-Behrami (+0,72), ki je v drugi vožnji pridobila pet mest.

Nina O'Brien
Sportal Grozljiv padec skazil olimpijske sanje nesrečne Američanke

Meta Hrovat v drugo izgubila tri mesta

Odlično je po prvi vožnji kazalo Meti Hrovat. Ta je na postavitvi slovenskega trenerja Sergeja Poljšaka postavila četrti izid in je bila v boju za stopničke. Slovenska smučarka je v drugo napadla, a se na koncu ni izšlo, olimpijski veleslalom pa je sklenila na solidnem sedmem mestu (+1,35). "S sotekmovalkami smo se po koncu pogovarjale, da nas je bilo v drugi vožnji minimalno 20 takih, ki smo bile pripravljene stopiti na stopničke. Moralo bi se mi res vse iziti, da bi mi to uspelo. Malce je zmanjkalo. Nisem zadovoljna, a dala sem vse od sebe," je takoj po koncu veleslaloma za TV Slovenija dejala Hrovatova.

Pred Hrovatovo je v drugi vožnji nastopila tudi Američanka Nina O'Brien, ki pa je ob koncu nastopa grdo padla in obležala v ciljnem izteku. Zaradi padca je bila tekma za nekaj časa prekinjena. "Na štartu nismo imele točnih informacij, kaj se sploh dogaja. Seveda te takšne stvari malce zmotijo, ker sem bila pripravljena na štartu, potem pa se moraš na novo umiriti in pripraviti. To je težko, a je nekoliko lažje, če je pred tabo vsaj še ena tekmovalka, tako ko je bila zdaj pred mano," je dogajanje še pokomentirala Hrovatova, ki bo imela novo priložnost za dober rezultat tudi na sredinem slalomu.

Ana Bucik je poskrbela za nov dober veleslalomski izid. Približala se je svojemu najboljšemu veleslalomskemu izidu v svetovnem pokalu, ki je deveto mesto. Tega je dosegla tik pred odhodom na OI v Kronplatzu. | Foto: Reuters Ana Bucik je poskrbela za nov dober veleslalomski izid. Približala se je svojemu najboljšemu veleslalomskemu izidu v svetovnem pokalu, ki je deveto mesto. Tega je dosegla tik pred odhodom na OI v Kronplatzu. Foto: Reuters

Bucikova 11., Robnikova 18.

V finalu so poleg Hrovatove nastopile še tri Slovenke. V drugo je pet mest pridobila Ana Bucik, ki je osvojila 11. mesto (+2,20). Bucikova je v drugo napadla s 16. mesta, po zadržani vožnji v prvem delu proge pa je nato v slogu celotne sezone nekaj dodala in ob prihodu v cilj prevzela vodstvo. Njena reprezentančna kolegica Tina Robnik je veleslalom sklenila na 18. mestu (+3,21).

V finalu je bila dobro na poti tudi 20. po prvi vožnji, debitantka na OI Andreja Slokar, ki je imela v finalu na progi visoko prednost pred konkurentkami v cilju, a je nato storila napako in odstopila.

Za pričakovanji sta močno zaostali eni glavnih favoritinj, branilka olimpijskega naslova Američanka Mikaela Shiffrin in Slovakinja Petra Vlhova. Shiffrinova je že po nekaj zavojih na prvi progi odstopila, Vlhova pa se na grobi podlagi ni znašla, veleslalom pa je končala na 14. mestu (+2,46).

Mikaela Shiffrin je odstopila že v prvi vožnji. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Mikaela Shiffrin je odstopila že v prvi vožnji. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko