Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Ponedeljek,
8. 10. 2012,
22.19

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 8. 10. 2012, 22.19

9 let, 3 mesece

Vonnova brez realnih možnosti za moško tekmo

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Lindsey Vonn bo v novi sezoni nastopala v svoji konkurenci. Prave osnove za eksperiment v moškem delu svetovnega pokala namreč ni.

Šef moških tekem svetovnega pokala Günter Hujara naj bi zgolj zamahnil z roko. Atle Skaardal, ki vodi ženski svetovni pokal, je skušal biti bolj blag in diplomatski, zato se je oklenil pravil ter prejudiciral končni sklep. Vseeno se zdi, da je Lindsey Vonn svoj osnovni namen prošnje za nastop na moški smukaški tekmi v Lake Louisu že dosegla. Mnogi so prepričani, da je namreč Američanka zgolj iskala pozornost. Kot kaže, ji je uspelo. O njeni pobudi se na glas govori v vseh smučarskih taborih in širši smučarski javnosti, mediji pa so ji na tak ali drugačen način namenili veliko vrstic in minut. Uradnega odgovora na svojo prošnjo resda še ni dobila, a vse kaže, da bo ostalo le pri odmevni marketinški potezi in iskanju pozornosti.

Kdo bo na koncu sel, ki bo najboljši smučarki svetovnega pokala prenesel negativni odgovor, sicer še ni znano, a ideja, četudi zgolj na ravni "neuradnih govoric", je na odboru za alpsko smučanje pri FIS naletela na povsem odklonilno stališče. Še celo ameriški predstavnik v odboru ni kazal pretiranega interesa za lobiranje za svojo rojakinjo. Omenil je sicer primer iz sveta golfa, kjer je pred leti Švedinja Annika Sörenstam nastopila v moški konkurenci, resda brez večjega uspeha. A alpsko smučanje je vendarle šport z drugačnimi naravnimi in formalnimi pravili. Pomembno vlogo igrajo štartne številke, hkrati pa je so nujne tudi kvalifikacije v obliki FIS točk. "Tudi če bi tekmovalki izjemoma dovolili nastopati v moški konkurenci, primer pade že na prvi točki. Vonnova namreč svojih točk pač ne more prenesti, osnove za nastop na tekmi najvišje ravni pa kot taka torej nima. V najboljšem možnem primeru bi torej do štartnega mesta lahko prišla s potopnim zbiranjem točk in napredovanjem na tekmah nižje ravni, kar pa bi bil dolgotrajen postopek, poleg tega pa bi tudi ob ugodnem razpletu lahko nastopila z visoko štartno številko. Verjetno pa nekonkurenčen nastop s številko 62 ni njen motiv. Takšen nastop tudi ne bi bil tržno zanimiv in odmeven, kar je verjetno eno od vodil prošnje. Nikakor pa ne bi mogli pristati na začeten nastop s številko petnajst," je soglasno zavrnitev še pred uradno obravnavo prošnje komentiral Tone Vogrinec, dolgoletni član alpskega odbora pod okriljem Mednarodne smučarske zveze.

Vogrinec je obenem tudi čvrsto prepričan o velikanskem razkoraku med smukači in Vonnovo, čeprav seveda ceni njeno smučarko kakovost, za nameček pa je jasno, da je Američanka v svoji ideji izbrala Lake Loiuse prav zaradi relativne tehnične nezahtevnosti proge. "Razlika bi bila verjetno res velika. Tudi skala, ki je težka 100 kilogramov, se bo hitreje prikotalila do cilja kot pa tista, ki tehta 30 kg manj," je v svojem slogu dejal vselej zgovorni Mariborčan, ki bi pri omenjeni temi ob pogovorih z najboljšimi smukači svetovnega pokala in trenerji prav gotovo hitro našel kar nekaj somišljenikov. Tudi Andrej Možina, zdajšnji glavni trener slovenske ženske ekipe za hitri disciplini in nekdanji pomočnik Burkharda Schafferja pri moških, priznava, da se je Vonnova v svojem bežanju v moški "beli cirkus" prenaglila ter precenila svoje sposobnosti. "Moški so vendarle toliko močnejši, da prave primerjave niso možne. Prav na enem od zadnjih treningov v La Parvi sem bil priča treningu, na katerem so francoski smukači na progi, ki je bila dolga približno minuto in petnajst sekund, najboljša dekleta premagovali za debeli dve sekundi in pol. Poleg tega pa je treba upoštevati, da je snežna podlaga na moških tekmah drugačna, bistveno zahtevnejša in predvsem bolj agresivna. Sam torej ne vidim realnih možnosti za vsaj približno primerjavo, predvsem pa v pravilih ni prav nobene podlage, da bi Vonnovi dovolili nastopiti na moški tekmi," pravi Možina in dodaja, da bi imela lastnica velikega globusa ob nastopih na moških treningih in tekmah nato teden dni zatem velikansko prednost pred ostalimi tekmicami na čelu s Tino Maze.

Ne spreglejte