Lara Gut-Behrami Sofia Goggia Ilka Štuhec Ilka Štuhec smuk alpsko smučanje

Sobota, 17. 2. 2024, 11.58

Alpsko smučanje, Crans Montana, sobotni smuk (Ž)

Zmaga veleslalomistki, šokirala smučarka iz BiH, Ilka Štuhec 10. #video

Ilka Štuhec Crans Montana | Ilka Štuhec je bila v petek deveta, a je zaostala le za 54 stotink, v nedeljo za skoraj dve sekundi. | Foto Guliverimage

V Crans Montani so alpske smučarke nastopile še na drugem smuku. Potem ko so na petkovem odločale stotinke in najmanjše napake, pa je bila tokrat razlika med vodilno Marto Bassino in ostalimi velika. Petkova zmagovalka Lara Gut-Behrami je na tretjem mestu zaostala sekundo in 11 stotink, Ilka Štuhec pa skoraj dve sekundi in končala na 10. mestu. Za 27-letno Bassinovo je to prva zmaga na smukih, sicer sedma v svetovnem pokalu, a je vse doslej dosegla v veleslalomu. Še bolj pa je šokirala smučarka iz Bosne in Hercegovine, Elvedina Muzaferija, ki je s četrtim mestom dosegla uspeh kariere.

Ilka Štuhec
Sportal Švicarka do nove zmage, Štuhčeva zapravila stopničke #video

Marta Bassino je povedla z veliko prednostjo. | Foto: Guliverimage Marta Bassino je povedla z veliko prednostjo. Foto: Guliverimage Ilka Štuhec, ki to zimo še ni bila na smukaških stopničkah, je s svojim samozavestnejšim pristopom končno s svojimi vožnjami spet zadovoljnejša. Ena sama napaka jo je na petkovi tekmi stala uvrstitve med tri najboljše. V soboto je imela novo priložnost na osmem smuku sezone. Nastopila je s številko osem, ko je v cilju z veliko prednostjo sekunde in 11 stotink pred petkovo zmagovalko Laro Gut-Behrami vodila Marta Bassino. Italijanki je uspel popoln nastop, še sama je v cilju začudeno gledala, s kakšnim zaostankom se tekmice uvrščajo za njo. In enako se je zgodilo tudi Štuhčevi.

Že v zgornjem delu je Mariborčanka izgubila debelo sekundo, v srednjem, bolj drsalnem, sicer nekaj pridobila, a skozi cilj prišla z velikim zaostankom sekunde in 85 stotink. Razlike so bile sicer majhne, a samo na mestih od sedem navzdol. Ilka je bila po nastopu prve dvajseterice smučark na štartu na devetem mestu. Edina, ki je še prišla nekoliko bližje Bassinovi, je njena rojakinja Federica Brignone. S številko 14 je zaostala za 54 stotink. Italijanski uspeh je s petim mestom dopolnila Laura Pirovano. Ta je bila četrta že v petek, to pa je tudi njena najboljša uvrstitev v svetovnem pokalu.

Zmagovalka Marta Bassino na zadnjem skoku pred ciljem v švicarski "Kranjski Gori". | Foto: Guliverimage Zmagovalka Marta Bassino na zadnjem skoku pred ciljem v švicarski "Kranjski Gori". Foto: Guliverimage

Štuhec: Še ena rahlo zapravljena priložnost

"Nastop je bil podoben petkovemu. V zgornjem delu kar nekaj preglavic. Ni bilo tako napadalno smučanje. Mogoče je imela kaj vmes slabša vidljivost. Čeprav se stanje izboljšuje, smučam bolje, sem bolj samozavestna, pa bom potrebovala še kakšno ponovitev več v slabših razmerah, da bom lahko napadla kot znam," je svoj sobotni nastop ocenila Ilka Štuhec. "Rezultat sam po sebi je dokaj dobra uvrstitev, a lahko rečem, da še ena rahlo zapravljena priložnost. Je pa Marta res odpeljala fantastično vožnjo." V nedeljo jo čaka še superveleslalom, ki je njena slabša disciplina. "Se bom vrgla dol, pa bo, kar bo."

Bosanska smučarka s slovenskim trenerjem četrta

Elvedina Muzaferija je presenetila s četrtim mestom, kar je daleč največji uspeh v njeni karieri. | Foto: Guliverimage Elvedina Muzaferija je presenetila s četrtim mestom, kar je daleč največji uspeh v njeni karieri. Foto: Guliverimage A na štartu je bilo še nekaj nekaj smučark z višjimi številkami. Običajno te ne posežejo po najvišjim mestih, a tokrat se je ena le našla. To je bila s številko 28 24-letnica iz Visokega v Bosni in Hercegovini Elvedina Muzaferija. Zaostala je za sekundo in 22 stotink in se uvrstila na četrto mesto. V zadnjih nekaj vratih je zapravila stopničke. V svetovnem pokalu nastopa že pet sezon, a doslej višje od 14. mesta še ni bila. Ta rezultat je dosegla nedavno na superveleslalomu v Cortini d'Ampezzo, v petek pa je bila na smuku 18. Njen trener je nekdanji slovenski smukač Aleš Brezavšček, ki je v mali bosanski ekipi tudi njen serviser, kuhar in voznik.