Torek, 14. 12. 2010, 10.28
8 let, 8 mesecev
G. A. Waterman: Ko dve pošasti prekrižata rogove …
Predstavljajte si, da se znajdete v ringu z dvema težkokategornikoma, ki pred občinstvo stopita samo z eno mislijo - premagati, nokavtirati nasprotnika. Kako v žaru borbe preprečiti poškodbe, nedovoljene udarce in predvsem kako krotiti testosteron borcev, ki kot visoko efektivno jedrsko gorivo napaja jeklene mišice in zamegli glas razuma? Naloga vsekakor ni preprosta, a hkrati polna izzivov. Na Sportalov pogovor smo zato povabili človeka, ki nam je iz prve roke povedal, kako se zadevi streže. Nesporna avtoriteta evropskih ringov, eden od ikon turnirjev WFC, obritoglavi steber pravice gospod Grant Antony Waterman je mož, ki odloča tam, kjer bi večina le nemočno opazovala.
G. Grant, kakšne vrline in načela mora imeti človek, da v ringu med 100-kilogramskimi mišičnjaki uspešno deli pravico? Več kot očitno so pomembne dobre fizične predispozicije. Ko v ringu rogove prekrižata in trčita dve stokilogramski pošasti, mora biti sodnik močan tako fizično kot psihično. Resnično menim, da mi mojih 20 let, ki sem jih preživel kot redar, vliva dodatno zaupanje, kadar pride so situacij, povezanih z nasiljem. Večina tekmovalcev pa ve, da sem do sedaj sodil že na več kot 3000 dvobojih in se do mene obnašajo spoštljivo. Slovenski tekmovalci so veliki športniki in le redko mi povzročajo težave.
Kako se sicer osebno pripravljate na sojenje na turnirju, kot je WFC? Si pred tem ogledate posnetek borcev, ki jim boste sodili dvoboj? Potrebno je dobro predznanje o tekmovalcih. Dobro je vedeti, ali je nekdo specialist za nokavte ali pa rad ''zatolče'' svojega nasprotnika, ali pa da je bil že večkrat diskvalificiran. Kakorkoli že, to je MMA in zgodi se lahko vse. To je pač del atrakcije.
V ringu predstavljate tudi nekakšen glas vesti, ki mora odreagirati, če žar borbe postane predivji. Takrat morate reagirati v trenutku. Zlasti v disciplini MMA je to ločnico verjetno kar težko določiti … Po toliko odsojenih dvobojih mi niti ni treba več razmišljati o določenih stvareh, reagiram povsem avtomatsko. Izkušenost je največja razsežnost, ki jo lahko ima sodnik.
Ste imeli v ringu kdaj težave z avtoriteto? Se vam je kdaj zgodilo, da je tekmovalec nestrinjanje z vašo odločitvijo pospremil z grožnjo ali celo udarcem? V zadnjih desetih letih je seveda kdaj prišlo do kočljive situacije, da je bilo treba reagirati. Hočem, da je ta šport predstavljen v kar najbolj profesionalni luči, vendar pa, če kak borec ne pokaže dovolj spoštovanja, se lahko kaj hitro znajde v situaciji, da se osramoti pred širšim občinstvom.
No, v svoji karieri ste seveda videli veliko dvobojev. Kateri se vam je vtisnil najbolj v spomin in zakaj? Videl sem preveč vrhunskih dvobojev, da bi lahko kakega izpostavil. Vendar je bil turnir K1 (WFC 8) v Ljubljani, kjer je Miran Fabjan zmagal na treh obračunih, kot v filmu Rocky, eden izmed boljših prikazov tega športa.
Kakšna pa je bila najbolj ''grda'' poškodba, ki ste jo videli v ringu? Kakšni zlomi kosti te ne morejo pustiti ravnodušnega. Najverjetneje najgrša poškodba je bila, ko si je borec zlomil golenico na enem od zgodnejših dvobojev Cage Rages. Če želite, da vam postane slabo, poglejte ta zlom noge na Cage Rageu na Youtubu.
Začetek dvoboja po navadi kot sodnik pospremite z besedami ''Pripravi se za vojno'' (get ready for the war). Čemu? Hej, ali ste se kdaj borili v ringu ali kletki?! Treniraš, ješ, spiš in tedne ne misliš na nič drugega. Na dan borbe ne greš na delo, ampak greš v vojno.
Vsak šport ima svoja pravila. So pravila MMA in K-1 ustrezna, dopuščajo dovolj prvinske borbe ali bi jih bilo po vašem mnenju treba kaj spremeniti? Pravila so se med leti izpopolnjevala. Varnost tekmovalca je na prvem mestu, vendar pa si občinstvo želi akcije, tako da je treba najti neko ravnotežje. Večina MMA je danes podobnih. Pravila ne delajo dvobojev dobrih, dvoboje naredijo dobre tekmovalci sami. Delo promotorjev je, da naredijo dvoboje kar se da razburljive. Delo borcev je, da se borijo na vso moč, delo sodnikov pa je, da pravočasno prekinejo dvoboj.
Sodili ste že kar nekaj turnirjev WFC, kaj nam kot poznavalec lahko poveste o kakovosti dvobojev, ki ste jih sodili na teh turnirjih slovenskega organizatorja Zlatka Mahiča? Turnir WFC ima resnično veliko strast do borilnih športov. Stvar, ki jih ločuje od ostalih organizatorjev, je, da ne skrbijo za nobenega tekmovalca. Če izgubiš, pač izgubiš. Vse, kar si želijo, je, da občinstvu predstavijo fantastične borbe. In veste, kaj?! To funkcionira zelo dobro.
Slovenski ljubitelji borilnih veščin imajo novo zvezdo, Mirana ''Rockyja'' Fabjana. Kako ste vi kot sodnik videli njegov vzpon? Si mladenič lahko obeta pestro mednarodno kariero? Vsake toliko časa v ringu opazimo tekmovalca, ki ga spremlja nekaj magičnega. Nekateri imajo izredne osebnostne lastnosti, nekateri imajo v borbi atraktivne vložke, kot so udarci iz skoka ali kaj drugega. Ti ljudje popestrijo dogodek. Kaj ima Miran?! Prvenstveno je skromen fant iz skromnega okolja, ki trenira zelo, zelo trdo in ima dinamit v obeh svojih rokah. Ko udari nasprotnika, nasprotnik pade. Magično. Miran je sedaj na stopnji, ko se bo preizkušalo, ali je resnično svetovnega formata. Mislim, da on to je.
G. Grant, hvala za pogovor. Hvala vam, ker ste si vzeli čas za intervju z menoj, rad bi povedal, da sem se zaljubil v Slovenijo. Dežela in ljudje ste vzor za preostalo Evropo in v čast mi je, da sem lahko del enega izmed največjih športnih dogodkov pri vas.