Sobota, 20. 5. 2017, 16.25
6 let, 8 mesecev
Štafeta od 0 do 2.864 metrov
Edinstvena štafeta: 12 Slovencev od najnižje do najvišje točke v Sloveniji v manj kot 17 urah #foto
Športniki in športnica ekipe adidas Terrex so v sodelovanju z društvom FreeApproved v petek, 19. maja 2017, v neobičajni štafetni preizkušnji v manj kot 17 urah premagali nadmorsko višino od točke 0 na piranski Punti do 2.864 metrov nadmorske višine na vrhu Triglava. V boju s kilometri in časom jim je največ težav povzročal čelni veter na uvodnih kolesarskih etapah, pošteno pa jih je veter namučil tudi na finišu, ki ga je predstavljal vzpon na Triglav.
Od Pirana do Triglava v 14h 12min from Anže Čokl on Vimeo.
Ideja o kombinaciji več športnih disciplin in premagovanju višinske razlike od 0 do 2.864 metrov je zorela že dlje časa.
Po besedah ustanovitelja ŠD FreeApproved Anžeta Čokla, ta je štafeto ves čas spremljal na Twitterju, priključil pa se je tudi zadnji etapi od Kredarice do Aljaževega stolpa na Triglavu, so idejo želeli uresničiti že jeseni, a zaradi muhastega vremena niso našli pravega termina. Tudi to pomlad bi se skoraj ponovilo isto, če ne bi v sredo padla odločitev: dva dni pozneje, v petek, 19. 5. 2017, bo dan D. Dan za štafeto od 0 do 2.864 metrov.
"Najbolj sem ponosen na ekipni duh, ki se je vzpostavil znotraj skupine. Na združevanje različnih disciplin in na člane društva, ki so svoje delo opravili prostovoljno, mnogi so za ta dan žrtvovali dopust."
Anže Čokl
Rok Potočnik je s Pirana štartal ob 2.30 in ob 4. uri zjutraj štafeto na Kozini predal Marku Stražaju.
11 fantov in eno dekle
V neobičajni štafeti sta adidas in društvo FreeApproved združila 11 fantov in eno dekle, vsak je kilometre in višinsko razliko premagoval v športni disciplini, v kateri se počuti najbolj domače.
Prvi v štafetni verigi, cestni kolesar Rok Potočnik, je izpred svetilnika na piranski Punti štartal ob 2.30. Štafeto je predal Marku Stražarju, ta pa je kilometre na kolesu nabiral vse do Solkanskega mostu, kjer je štafeto predal Boru Šumradi, ki se je v dolini Soče boril s čelnim vetrom, ustavil pa se je šele pri Ljubinju v občini Tolmin.
Gregor Čolnik ob spustu z Vogla proti Bohinjskemu jezeru.
Tam je vajeti v svoje roke prevzel gorski kolesar Jani Rutar, ki je grizel v klanec do planine Kuk, kjer ga je pričakala edina ženska v štafeti, gorska tekačica Barbara Novak, ki jo je doletela čast, da štafeto s primorske prinese na gorenjsko stran.
Štafetno palico je v pravih zimskih razmerah, ponekod je potrebovala tudi dereze, odnesla do Vogla, od tam pa jo je v dolino zapeljal gorski kolesar Gregor Čolnik.
Marko Albreht po preveslanem Bohinjskem jezeru ob prihodu v Ribčev laz.
Matej Pobežin teče po štafeto in nadaljuje proti Pokljuki.
Pobežin med kolesarjenjem na Pokljuko čez Zgornjebohinjsko dolino.
Od tu do Ribčevega laza je kajakaš Marko Albreht štafeto prepeljal čez Bohinjsko jezero, nato pa je na svoj račun prišel gorski kolesar Matej Pobežin, ki je štafeto na planini Uskovnica predal gorskemu tekaču Luki Kramariču. Ta si je dal duška in se, kot je povedal Čokl, izredno hitro povzpel do jame pod Kredarico.
Gorski tekač Luka Kramarič prevzema štafeto.
Luka Kramarič je štafeto s Pokljuke odnesel proti jami pod Kredarico.
Tam se je začela ena najbolj nenavadnih etap na misiji od 0 do 2.864 metrov, saj se je na tej točki nabor športnih disciplin razširil še na jamarstvo.
Plezalec Jaka Ortar se je skozi Ivačičevo jamo pod Kredarico povzpel do grebenske poti, ki vodi na Triglav, tam pa so ga čakali še zadnji udeleženci štafete Nejc Štebe, Matevž Blaznik in Anže Čokl.
Nejc Štebe in Matevž Blaznik ob 19.30 na vrhu Triglava! Štafeta je končana!
Trojica je v izredno slabih vremenskih razmerah vrh Triglava dosegla okrog 19.30. "V tako slabih razmerah se še nikoli nisem vzpenjal na Triglav," je dan pozneje pripovedoval Čokl. "Štirje planinci pred nami so se menda obrnili na sredini poti, tudi vremenar na Kredarici je potrdil, da so razmere izredno slabe."
Orkanski sunki vetra v očeh Nejca in Matevža v bližini koče Planika.
Vzpon jim je oteževal mehak sneg in močan veter, ki jim je na grebenu pošteno pognal strah v kosti, vidljivost nazaj grede je bila izredno slaba, a so sledili svoji sledi in k sreči se je vse dobro izteklo. Dokaz muhastega vremena na grebenu med malim in velikim Triglavom je kratek video na Čoklovem profilu na Twitterju, ki je nastal v desetih sekundah najboljšega vremena na vrhu.
Cudovito mrzlo in vetrovno!! Tema in megla bo, jupi! pic.twitter.com/WFpcAyek8I
— Anže Čokl (@anzecokl) May 19, 2017
Fantje so bili na varnem, suhem in na toplem v avtomobilih v dolini Krme okrog pol ene ure zjutraj.