Nedelja, 14. 5. 2017, 4.00
7 let, 1 mesec
Ameriški par, ki si je večno zvestobo obljubil v baznem taboru Everesta
DA pred oltarjem Everesta #foto
Poročne fotografije so takšne in drugačne, a fotografij, s kakršnimi se v svojem poročnem albumu lahko pohvalita Američana Ashley Schmeider in njen partner James Sisson, nima nihče na svetu.
Parček si je večno zvestobo v popolni poročni opravi obljubil v baznem taboru najvišje gore na svetu, Everesta, na višini 5.364 metrov. Serijo nepozabnih poročnih podob je ovekovečil fotograf Charleton Churchill, ki je tudi pobudnik izvedbe inovativnega poročnega dne.
Kot je povedal v pogovoru za www.siol.net, mu je objava poročnih fotografij na Instagramu prinesla več kot šest tisoč novih sledilcev (kar je še enkrat več kot prej), več kot 50 milijonov delitev člankov na temo poroke pod Everestom in odprta vrata številnih novih priložnosti. Idej za neobičajne poročne fotografije mu ne manjka, a jih za zdaj še ne želi razkrivati.
Vrnimo se raje k tisti, ki ga je tako proslavila. Njena glavna akterja sta 32-letna Ashley Schmeider in tri leta starejši James Sisson, ki sta od nekdaj hrepenela po drugačni poroki. Zakonske zaobljube sta si želela izmenjati v tropskih krajih, nekje na toplem, a v mislih nista imela natančne lokacije. Ko je ameriški fotograf Charleton Churchill, ki sta mu pripovedovala o svojih željah, predlagal bazni tabor Everesta, nista oklevala.
V nasprotju z zaročencema, ki ju je ideja presenetila, a sta vanjo hipoma privolila, je fotograf o njej razmišljal že vse od leta 2011. Leta 2015 bi projekt že skoraj izpeljal, če ne bi Nepala stresel potres, baznega tabora pa zasul snežni plaz, poroko so zato prestavili na drugo lokacijo.
Leto dni priprav in tri tedne aklimatizacije
Poroka pod najvišjim vrhom sveta Everestom (8848 metrov) ni poceni, niti ni sprehod po parku, kot se radi izrazijo Američani. "Na poroko smo se pripravljali leto dni in načrtovali, da bomo na gori preživeli dva do tri tedne, da se aklimatiziramo," je na svoji spletni strani zapisal Churchill, ki je vajen mraza in gora. Med drugim se je že povzpel na najvišji vrh ZDA, Mt. McKinley oziroma Denali na 6.190 metrih, med enim od vzponov pa zgrmel v prepad. Zaradi uspešne reševalne akcije je odnesel celo kožo.
Brez rožnatih očal
"Ashley in James sta se izkazala za čudovita treking partnerja," ju je pohvalil fotograf, ki se je odločil, da odprave ne bo prikazoval samo v pravljični podobi, ampak je odkrito spregovoril tudi o manj prijetnih plateh te poročne pustolovščine.
"Ni slave brez trpljenja," je zapisal na blogu in ob tem spomnil na zastrupitev s hrano in težave zaradi višinske bolezni, ki na trekingu do baznega tabora Everesta niso zaobšle niti zaljubljencev. Napredovanje jim je oteževalo tudi močno sneženje, temperature pa so bile vse drugo kot prijetne. Hodili so od štiri do osem ur na dan.
Najhuje je bilo noč pred vzponom do baznega tabora. "James je imel v taboru Gorak Shep na višini 4.900 metrov precejšnje težave z dihanjem in ko so nam povedali, da je le nekaj dni pred nami v baznem taboru avstralski alpinist umrl zaradi višinske bolezni, smo se zamislili," je zapisal Churchill.
Uro in pol časa za ves poročni paket
Skupinica je že razmišljala, da bi poskus vzpona do baznega tabora prestavila, a ker se je bodoči ženin naslednje jutro počutil bolje, so se odločili, da s pomočjo dodatnega kisika vendarle poskusijo doseči svoj cilj. "Rečeno nam je bilo, da imam točno uro in pol časa, da se v baznem taboru najemo, rehidriramo, poročimo in posnamemo fotografije ter s helikopterjem odletimo v dolino," se spominja fotograf.
"Ashley in James sta se pripravila, izmenjala poročne zaobljube in prstana v enem od najlepših ambientov na svetu, nato smo dobili informacijo, da helikopterja zaradi nenadnega poslabšanja vremena ne bo in da bomo noč morali preživeti v baznem taboru. Meni se je to zdelo imenitno, vendar me je skrbelo za Jamesa. K sreči ni imel težav. Noč je preživel ob kisiku in vse se je dobro izteklo. Helikopter smo dočakali naslednje jutro," je zadnje ure pod Everestom opisal Churchill.
Helikopter jih je odložil na nižje ležečem območju, od koder so se odpravili do letališča Lukla, to zaradi kratke steze velja za eno od najbolj nevarnih na svetu. "Že nekaj ur pozneje smo bili v Katmanduju, kjer smo v hotelu uživali v drobnih rečeh, ki smo jih na gori pogrešali," je svoje poročno fotografsko popotovanje sklenil Charleton Churchill.
"Čeprav so nas razmere presenetile in smo na voljo imeli minimalno časa, mislim, da smo posneli natanko takšne fotografije, kot smo si jih želeli," je z opravljeno nalogo vidno zadovoljen Churchill. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je bila to njegova najljubša poročna slovesnost do zdaj.
Oglejte si, zakaj je letališče Lukla najbolj nevarno letališče na svetu?
1