Ponedeljek, 11. 7. 2016, 17.22
7 let, 1 mesec
"Poslovno" sodelovanje Celja in Veszprema
Veszprem, evropski velikan, ki nakupuje predvsem v Sloveniji (fotozgodba)
Veszprem je 24-kratni madžarski rokometni prvak in finalist zadnjih dveh izvedb lige prvakov, ki je pred prihajajočo sezono še povišal proračun in okrepil slovensko kolonijo.
Odhodov je le za vzorec, na vhodnih vratih Veszprema pa je bila precejšnja gneča. Gabor Ancsin, Marko Kopljar, Dragan Gajić in nazadnje Blaž Blagotinšek. Celjski biser se je leto pred koncem pogodbe k aktualnemu evropskemu podprvaku, ki ima najresnejše načrte s pohodom povsem na vrh, preselil za zajetno odškodnino. Neuradno večjo od sto tisoč evrov.
Veszprem pravzaprav sestavlja "drugo" ekipo. Ker bo igral tako v domačem prvenstvu kot tudi v regionalni ligi Seha in seveda ligi prvakov, bo imel na vsakem položaju vsaj tri igralce. Večinoma vrhunske vrednosti. Že v lanski sezoni je imel okrog sedem milijonov evrov proračuna, letos pa je ta brez dvoma višji, tudi po zaslugi obilne finančne injekcije glavnega pokrovitelja lige.
Zanimivo pa je, da v Veszpremu igra kar osem nekdanjih igralcev Celja, kar pomeni več kot tretjino ekipe.
Kdo so nekdanji Celjani v Veszpremu?
Mirko Alilović
Njegova celjska epizoda je že malce pozabljena, a ne prezrta. Izvrstni hrvaški reprezentant, ki je na velikih tekmovanjih osvojil kar sedem kolajn, je v Zlatorogu branil v sezoni 2010/11. Odtlej brani Veszpremova vrata. Kot eden najboljših na svetu.
Renato Sulić
Malo ali pa že precej ga lovijo leta, jeseni jih bo dopolnil 37, a jim uspešno kljubuje. V predlanski sezoni je postal najboljši krožni napadalec lige prvakov. Frazem "z vsemi žavbami namazan" bi mu težko bolj pristajal. A takšna je večina najboljših krožnih napadalcev. V Celju je igral med letoma 2006 in 2009.
Mirsad Terzić
Fotografija je nastala v njegovem celjskem obdobju. To je trajalo od leta 2007 do leta 2009. Bosanski reprezentant Mirsad Terzić je pri 32 letih eden najpomembnejši Veszpremovih obrambnih igralcev.
Mate Lekai
V Celje ga je pripeljal nekdanji trener Vladan Matić. Mate Lekai je v Zlatorogu igral dve sezoni (2012-14) in pripomogel k večji ustvarjalnosti. Pivovarski klub je za tega 28-letnega madžarskega reprezentanta pričakovano pomenil odskočno desko za naprej ter bil vmesna postaja med Pickom in Veszpremom.
Gašper Marguč
Za Gašperjem Margučem je druga sezona v Veszpremovem dresu. Resda peče zapravljena skoraj idealna priložnost za evropski naslov, a na preostalih frontah je osvojil vse, kar se je dalo. Prvenstvo, pokal, superpokal, Seho ... In postal uradno najboljše krilo lige prvakov.
Ivan Slišković
V dveh sezonah (2013-2015) se je Ivan Slišković med pivovarji izjemno izkazal, tako v obrambi kot v napadu. Gotovo spada med najboljše tujce zadnjega obdobja. Misija, da bi ga zadržali, se Celjanom zato ni posrečila. Ponudba Veszprema za štiriletno pogodbo je bila preprosto preveč mamljiva.
Dragan Gajić
Po petih letih je Montpellier zamenjal za Veszprem, ki mu je bil blizu že v preteklosti. Nekdanji slovenski reprezentant, prvi strelec lanskega svetovnega prvenstva, bo pri 31 letih z novim madžarskim klubom jurišal na evropski naslov.
Blaž Blagotinšek
Zadnji slovenski prišlek. Otrok Celja, ki se je v zadnjih sezonah izoblikoval v krožnega napadalca reprezentančnega formata. Tujina, in to top klub, je za 22-letnika novi izziv. Znancev ne bo manjkalo.