15.22

rekord

Nedelja, 5. 2. 2012, 15.22

Mikloša prvi na vrhu Šmarne gore

Matjaž Mikloša je v soboto najhitreje pritekel na vrh Šmarne gore. Zmagal je s časom 12:45, med dekleti pa je bila najhitrejša Špela Zupan, ki je za progo porabila 16 minut in 45 sekund.

Tekmovanje, ki poteka vsako prvo soboto v mesecu februarju, je izredno priljubljeno med slovenskimi gorskimi tekači, v preteklosti pa so se ga udeležili že vsi najboljši. Štart je ob vznožju v Tacnu, pot ''čez korenine'' do vrha pa je dolga 1,8 km, pri tem pa je treba premagati kar 360 m višinske razlike.

Letošnji tek je potekal v ekstremnih razmerah, saj je poleg nizkih temperatur nagajalo še sneženje, kar pa ni ustavilo 50 tekačev in 12 tekačic, ki so pritekli do vrha. Tek je potekal kot kronometer, udeleženci pa so štartali na 30 sekund. Najhitreje je s progo opravil Matjaž Mikloša, ki je na vrh pritekel v času 12:45. Le 13 sekund je zaostal Simon Novak, tretji pa je bil Uroš Bertoncelj s časom 13:43. Boštjan Novak, organizator tekmovanja in brat v gorah ponesrečenega Toma, v spomina na katerega poteka "Rekord Šmarne gore", je osvojil četrto mesto, njegov varovanec Matic Plaznik pa peto. Med dekleti je zmagala Špela Zupan (16:45), pred Petro Miklošo (17:00) in mlado bosansko tekačico, ki živi in trenira v Sloveniji, Đurđino Peulić.

Rekord proge ostaja v lasti Sebastjana Zarnika, ki je leta 2008 na vrh pritekel v času 11:25, med dekleti pa je rekorderka Mateja Kosovelj s časom 13:18 iz leta 2006.