12.01

7 let, 12 mesecev

Nedelja, 1. 7. 2012, 12.01

Španci kot prvi ostali na prestolu!

Španska reprezentanca je v finalu EP v Kijevu premagala Italijo (4:0) in na ta način kot prva ubranila naslov. Aktualni svetovni prvaki so tako tretjič na evropskem prestolu, Italija ostaja pri enem.

Španija je bila boljša od prve minute finala in že v prvem polčasu po zadetkih Davida Silve in Jordija Albe naredila velik korak do tretjega naslova, kolikor je doslej zbrala le Nemčija. V drugem polčasu, v katerem je Italija po poškodbi Thiaga Motte igrala številčno oslabljena, sta za najvišjo zmago v zgodovini prvenstev poskrbela še rezervista Fernando Torres in Juan Mata. Selektor Vicente del Bosque je tako po svetovnem s "furijo" osvojil še evropski naslov. Na Euru 2012 je Španija do lovorike prišla brez poraza. V skupinskem delu je remizirala z Italijo (1:1), premagala Hrvaško in Irsko, v četrtfinalu Francijo in po enajstmetrovkah v polfinalu še Portugalce.

Italijani so se leta 2006 povzpeli na svetovni prestol, nato pa se je začela dominacija Španije. ''Azzurri'' na evropski naslov čakajo že 44 let (1968). Španija je za zmago prejela 7,5 milijona evrov, Italijani pa tri milijone manj.