Albert Riera Dejan Petrović NK Celje NK Maribor NK Maribor NK Olimpija NK Olimpija konferenčna liga konferenčna liga

Četrtek, 22. 8. 2024, 21.20

5 minut

Konferenčna liga, kvalifikacije, play-off (prve tekme)

V živo: črn dan za slovenske klube? Zdaj zaostaja tudi Olimpija!

NK Celje | Španski strateg Albert Riera bo na povratni tekmi v Celju lovil zaostanek proti Pjuniku. Odkar se je vrnil v Slovenijo, je s Celjani izgubil na vseh treh evropskih gostovanjih. | Foto Nebojša Tejić/STA

Celje, Maribor in Olimpija izzivajo podvig vseh podvigov, saj bi se lahko Slovenija v idealnem scenariju pohvalila s kar tremi udeleženci glavnega dela konferenčne lige. Kot prvi so se predstavili Celjani in na prvi tekmi play-offa kvalifikacij izgubili v Armeniji (0:1). To je bil tretji zaporedni poraz varovancev Alberta Riere v gosteh v Evropi. Tesen poraz so doživele tudi vijolice na Švedskem (0:1), z negativnim rezultatom pa se spogleduje tudi Olimpija. Po prvem polčasu zaostaja na gostovanju na Reki z 0:1. To je sploh prva tekma zmajev v Evropi proti predstavniku Hrvaške.

Konferenčna liga, kvalifikacije, play-off (prve tekme):

Četrtek, 22. avgust:

Slovenski nogometni klubi so v dobrih treh desetletjih, odkar nastopajo v tekmovanjih pod okriljem Uefe, že večkrat izkusili dolgo jesen. To je uspelo Mariboru (šestkrat), Muri in Olimpiji (enkrat). Ni se pa še zgodilo, da bi Slovenija tako dolgo na delu v Evropi istočasno spremljala več njenih predstavnikov. V tej sezoni bi bilo lahko marsikaj drugače.

Josip Iličić z Mariborčani gostuje na Švedskem. | Foto: Guliverimage Josip Iličić z Mariborčani gostuje na Švedskem. Foto: Guliverimage

Celjani izgubili tudi v Erevanu

Kot prvi izmed slovenskih klubov, ki še vztrajajo v kvalifikacijah za konferenčno ligo, so v četrtek na zelenico stopili nogometaši Celja. Trener Albert Riera je imel v Erevanu na razpolago le 16 igralcev, v začetni enajsterici pa je izstopala odločitev, da se med vratnici vrača 37-letni Matjaž Rozman. Izkušeni slovenski vratar je tako prvič v tej sezoni dočakal priložnost, mladi novinec Lovro Štubljar pa se je preselil na klop, kjer so mu delali družbo le štirje soigralci. Rozman je nosil tudi kapetanski trak.

Luka Bobičanec je kot prvi nogometaš Celja na dvoboju v Armeniji usmeril žogo v okvir vrat Pjunika. Na koncu so slovenski prvaki zbrali le dva takšna strela.  | Foto: Vid Ponikvar/Sportida Luka Bobičanec je kot prvi nogometaš Celja na dvoboju v Armeniji usmeril žogo v okvir vrat Pjunika. Na koncu so slovenski prvaki zbrali le dva takšna strela. Foto: Vid Ponikvar/Sportida

Gledalci v Erevanu v uvodnih 40 minutah niso dočakali resnejše priložnosti, nato pa sta sledila prva strela v okvir vrat na obeh straneh, pri katerih sta se izkazala oba čuvaja mreže. Pri Celjanih je prvi strel v okvir vrat usmeril Luka Bobičanec, za slabšo voljo pa je poskrbel rumeni karton Davida Zeca, ki tako ne bo smel igrati na povratni tekmi v Celju.

V 60. minuti je celjska obramba klonila. Sani Buhari se je mojstrsko otresel Žana Karničnika, Davida Zeca in Juanja Nieta, ki mu je spodrsnilo, nato pa z močnim strelom pod prečko premagal Rozmana. Že v naslednjem napadu bi lahko izenačil rezervist Celja Aljoša Matko, a se mu namera ni posrečila. Dobrih šest minut pozneje se je 20-letnemu Nigerijcu Buhariju ponudila še ena priložnost, a je bil na srečo Celjanov iz ugodnega položaja nenatančen. Do konca je ostalo pri tesni prednosti Pjunika. Celje je tako pod vodstvom Alberta Riere izgubil še tretjič zapored na gostovanju v Evropi.

Mariborčani zadržali prazno mrežo do 69. minute

Nogometaši Maribora so se na Švedskem dolgo časa dobro upirali gostiteljem. Djurgarden si je v prvem polčasu priigral več priložnosti, usmeril štiri strele v okvir vrat Ažbeta Juga, a je ostalo pri začetnih 0:0. Rumena kartona sta prejela kapetan Josip Iličić in Gregor Sikošek. Dvoboj se je začel s pirotehničnim vložkom domačih navijačev, zaradi katerih se je nato prvi polčas podaljšal za štiri minute.

Zaradi kazni po rdečem kartonu v Srbiji Ante Šimundža ne sme voditi vijolic na dveh evropskih tekmah. Tako ga je na Švedskem, podobno bo tudi prihodnji teden v Ljudskem vrtu, nadomeščal pomočnik Damjan Ošlaj. | Foto: Guliverimage Zaradi kazni po rdečem kartonu v Srbiji Ante Šimundža ne sme voditi vijolic na dveh evropskih tekmah. Tako ga je na Švedskem, podobno bo tudi prihodnji teden v Ljudskem vrtu, nadomeščal pomočnik Damjan Ošlaj. Foto: Guliverimage

Mariborčani, ki zaradi poškodbe stegenske mišice niso mogli računati na Hilala Soudanija, so na začetku drugega polčasa nekajkrat ogrozili vrata gostiteljev. Najbolj je zadišalo po zadetku v 53. minuti, ko je domača obramba v zadnjem trenutku blokirala strel Maksa Barišića. V 69. minuti pa je domače občinstvo skočilo na noge. Tokmac Chol Nguen, 30-letni Norvežan kenijskih korenin je po podaji Deniza Hümmeta premagal Juga, Švede pa popeljal do vodstva z 1:0. V 90. minuti so se Mariborčani znašli v dodatnih težavah, saj je Sven Karić Šoštarič zaradi prekrška, ko je bil zadnji v obrambni vrsti, prejel rdeči karton. Ostalo je pri vodstvu Švedov z 1:0, Mariborčani pa bodo skušali nadoknaditi zaostanek prihodnji četrtek.

Pirotehnični šov navijačev Djurgardna ob začetku srečanja z Mariborom. | Foto: Guliverimage Pirotehnični šov navijačev Djurgardna ob začetku srečanja z Mariborom. Foto: Guliverimage

V tej sezoni še neporažena Olimpija na vroči Reki

Victor Sanchez v tej sezoni z Olimpijo sploh še ni izgubil. | Foto: www.alesfevzer.com Victor Sanchez v tej sezoni z Olimpijo sploh še ni izgubil. Foto: www.alesfevzer.com Ljubljanska Olimpija je v bogati klubski zgodovini odigrala že ogromno tekem v Evropi, šele danes, 22. avgusta 2024, pa se je zgodilo, da se je prvič pomerila s hrvaškim tekmecem. Gostuje na Reki, kjer želi nadaljevati imeniten evropski niz pod vodstvom Victorja Sancheza.

V 6. minuti se je ponudila izjemna priložnost domačemu napadalcu Franju Ivanoviću, ki je prodrl po desni strani kazenskega prostora, a se je na vratih Olimpije izkazal Matevž Vidovšek in ubranil strel. V 21. minuti je hrvaški reprezentant Marco Pašalić, znan po nevarnih strelih z razdalje, poslal nevaren predložek pred vrata Olimpije. Žoga je šla neposredno proti vratom in zatresla prečko. Rečani so boljšo igro pretopili v prednost v 33. minuti, ko je Franjo Ivanović z izjemnim udarcem premagal Vidovška in popeljal gostitelje v vodstvo. Ljubljančani so v izdihljajih prvega polčasa prvič resneje zapretili, a je Raul Florucz poslal žogo čez vrata. Rijeka je tako prvi polčas dobila z 1:0, razmerje strelov v okvir vrat pa znaša 4:0.

Začetna enajsterica Olimpije za tekmo na Reki:

Adam Delius
Sportal Slaba novica za Olimpijo, klavrna statistika s Hrvati daje misliti

Kar trije slovenski klubi v igri za konferenčno ligo

Odkar je Uefa prižgala zeleno luč še tretjemu klubskemu tekmovanju, konferenčni ligi, imajo številne države, ki so bile pred tem obsojene na hitre izpade svojih predstavnikov, veliko večje možnosti, da spremljajo svoje klube na evropskih zelenicah tudi v bolj mrzlih jesenskih mesecih. Na svoj račun so prišle tudi države, ki so lahko o tem prej le sanjale. Denimo Ferski otoki, Kosovo, Lihtenštajn, Latvija, Litva in Islandija, če jih naštejemo le nekaj. Več možnosti za uspešno in daljšo evropsko sezono pa imajo tudi slovenski klubi.

Olimpija je v prejšnji sezoni prvič nastopila v glavnem delu evropskega tekmovanja. V konferenčni ligi je osvojila šest točk. Doma je ugnala Klaksvik, v gosteh pa Slovan. | Foto: Grega Valančič/www.alesfevzer.com Olimpija je v prejšnji sezoni prvič nastopila v glavnem delu evropskega tekmovanja. V konferenčni ligi je osvojila šest točk. Doma je ugnala Klaksvik, v gosteh pa Slovan. Foto: Grega Valančič/www.alesfevzer.com

V tej sezoni so na dobri poti, da pripravijo največji skupinski podvig, odkar nastopajo v Evropi. Prvič se je namreč zgodilo, da so se v play-off kvalifikacij za konferenčno ligo uvrstili kar trije klubi. K temu je pripomogel tudi razvejan sistem evropskih tekmovanj, ki mnogim poražencem omogoča tolažilne nagrade in popravne izpite. Tako je Celje v kvalifikacijah že dvakrat priznalo premoč tekmecu, izpadlo proti Slovanu (2. krog za ligo prvakov) in Shamrock Rovers (3. krog za ligo Europa), a še ostaja v igri za konferenčno ligo. Podobno velja za Maribor, ki je v 1. krogu kvalifikacij za evropsko ligo ostal praznih rok proti Botevu.

Matevž Vidovšek
Sportal Olimpija doživela katastrofo na Reki, Vidovšek prejel šest zadetkov
Vid Belec
Sportal V živo: Belec ali Lipušček? Boljši bo igral v ligi Europa.

V play-offu kvalifikacij za konferenčno ligo nastopajo tudi številni slovenski legionarji. To so Adam Gnezda Čerin, Andraž Šporar in Benjamin Verbič (vsi Panathinaikos), Blaž Kramer (Legia), Matija Boben (Cluj) in Mario Jurčević (Partizan).

Začelo se je s torkovim spopadom med armenskim Noahom in slovaškim Ružemberokom, kluboma, ki sta v tretjem krogu kvalifikacij presenetila favorita iz Grčije in Hrvaške, AEK Atene in Hajduk Split. Noah je pred največjim uspehom v zgodovini kluba, saj je doma zmagal kar s 3:0. V sredo je Vitoria Guimaraes, ki so jo lani senzacionalni izločili Celjani, visoko s 3:0 odpravila Zrinjski, letošnjega evropskega krvnika ljubljanskega Brava.

prva liga Olimpija Celje Luka Menalo
Sportal Olimpiji zagodli okvir gola in nekdanja člana, Jakupović zapravil 11-metrovko za zmago