Petek, 4. 6. 2010, 11.59
10 let, 3 mesece
Branko Oblak: Posredoval je celo Tito
V ZRN je bil Branko Oblak pomemben člen jugoslovanske izbrane vrste, s katero se je prebil v drugi del tekmovanja. V skupinskem delu tekmovanja je Jugoslavija v skupini z Brazilijo, Škotsko in Zairom zasedla celo prvo mesto, a nato v drugem delu tekmovanja izgubila proti Zahodni Nemčiji, Poljski in Švedski ter izpadla. ''Škoda, saj smo imeli zelo dobro reprezentanco. Takrat bi lahko zlahka prišli do tretjega, drugega ali pa celo prvega mesta. Na koncu pa smo bili le osmi. Začeli smo se kregati zaradi denarja in vse je šlo po zlu. Spomnim se, da je moral zaradi velikega spora v reprezentanci posredovati celo takratni predsednik Tito,'' se je nastopa izpred 36 let spomnil najboljši slovenski nogometaš vseh časov, ki je na tem SP zabil tudi gol. Pri zmagi z 9:0 proti Zairu. ''Zabil sem ga s prostega strela, drugega se niti ne spomnim najbolje. Jaz sem bil tisti, ki je bolj pogosto pripravljal zadetke, kot pa jih dajal,'' je povedal Oblak in nadaljeval z obujanjem spominov: ''Spomnim se, da je bila organizacija vrhunska. Navijači so bili izvrstni. Takrat je v Nemčiji živelo skorajda pol milijona naših izseljencev, zdaj jih seveda še več, ki so nas bučno podpirali. Tudi zato nam je lahko žal, da nam ni uspelo narediti kaj več. Škoda…''
Sestavil zdajšnjo ekipo
Tudi sam je moral takrat skozi zahtevne in dolge priprave, ki jih zdaj preživljajo varovanci Matjaža Keka. ''Mi smo bili 'zaprti' v nekem gradu mesec dni. Bilo je zelo naporno. Seveda je prišlo do številnih sporov. To je povsem normalno. Do trenj je prišlo tudi v zdajšnji Kekovi ekipi. V to bodite prepričani,'' pravi zdaj 62-letni nekdanji nogometaš, ki si bo ogledal tudi letošnje svetovno prvenstvo. ''Prepričan sem, da bo slabše, kot so bila zadnja prvenstva. Igrati na visoki nadmorski višini je nekaj povsem drugega, kot igrati v normalnem okolju. Naši fantje bodo igrali skorajda na Triglavu, kar se seveda pozna. Je pa dobro, da temperature zdaj v Južnoafriški republiki niso tako visoke, kar je velik plus. Vseeno pa mislim, da se letošnje prvenstvo tistemu iz leta 2006 iz Nemčije ne bo niti približalo,'' pravi nekdanji selektor, ki bo Slovenijo spremljal na tekmah proti Angliji in ZDA. ''Seveda si bom ogledal naše tekme, saj so to 'moji' fantje. Približno 70 odstotkov igralcev sem v reprezentanco pripeljal jaz. Preostale je vpeljal zdajšnji selektor, saj jih je moral. Nekateri so se namreč poslovili,'' Oblak spet ni pozabil povedati, da so Samir Handanovič, Milivoje Novakovič, Zlatko Dedič, Bojan Jokič, Mišo Brečko, Valter Birsa in še nekateri v izbrani vrsti debitirali pod njegovim vodstvom.
Če premagajo Alžirijo...
Sloveniji sicer napoveduje dobro prvenstvo.
''Če bodo premagali Alžirce, se lahko Slovenci uvrstijo v drugi krog. Kakovost za to zagotovo imajo. Proti Rusiji so dokazali, da lahko igrajo na res vrhunskem nivoju in me, to moram priznati, kar malce presenetili. Se pa moramo zavedati, da so Angleži kot tudi Američani v dvobojih z nami še vedno favoriti. Štiri ali pet točk bo dovolj za napredovanje in verjamem, da jih lahko osvojimo,'' je optimistično zaključil trener, ki je Slovenijo vodil v kvalifikacijah za SP 2006 in prvem delu kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2008.