7.03

Maribor Lazio

Sreda, 3. 10. 2012, 7.03

Bozgo: Moj Maribor proti Laziu brez možnosti, zdajšnji jih ima

Maribor je doslej z Laziom igral dvakrat. Izkušnje niso najboljše. Dva poraza, oba z 0:4. A kljub temu vse še zdaleč ni bilo tako slabo, kot se zdi na prvi pogled. Tako pravi tudi Kliton Bozgo.

Prvič sta se Lazio in Maribor pomerila oktobra 1999, v tretjem krogu skupinskega dela lige prvakov. Maribor je takrat gostoval pri morda najboljšem Laziu vseh časov. Vodil ga je Šved Sven Göran Eriksson, na igrišču pa so bili zvezdniki, kot so Pavel Nedved, Alessandro Nesta, Dejan Stanković, Siniša Mihajlović in še bi lahko naštevali. Po prvih dveh krogih so imeli Mariborčani presenetljivo tri točke, v Rimu so upali na remi. Vse do zadnje tretjine tekme se je zdelo, da jim lahko uspe, potem pa so Rimljani zadeli prvič, drugič, tretjič in še četrtič. Ekipa Bojana Prašnikarja se je v Slovenijo vrnila z visokim porazom in polno mrežo. ''Rezultat je bil na koncu grd, a lahko bi bilo tudi povsem drugače. Dobro se spomnim te tekme. Pred njo smo bili v podobnem položaju, kot je Maribor danes. V Rim smo prišli s tremi točkami. Nam se ni izšlo, predvsem zaradi sodnika, ki je v vsega 20 minutah Geriju Čipiju pokazal kar dva rumena kartona. Skoraj celo tekmo smo bili z igralcem manj. Vse do 60. minute nam je uspevalo, potem pa smo kapitulirali. Simone Inzaghi je zadel prvi, nato so sledili še trije goli in v Maribor smo se vrnili potolčeni,'' se tekme izpred 13 let spominja Kliton Bozgo, nekdanji legendarni napadalec Maribora, ki je nastopil tudi v Rimu, in takoj dodal: ''Je pa potrebno vedeti, da je bil tisti Lazio veliko, veliko boljši od zdajšnjega. To je bila ekipa, v kateri je bilo kar nekaj nogometašev, ki so sodili med najboljše na svetu.''

Tri tedne po visokem porazu v Rimu so Mariborčani Lazio gostili še Ljudskem vrtu. Pred nabito polnimi tribunami so se nasprotniku uspešno upirali le v prvi tretjini tekme, nato pa je Marinko Galić napravil prekršek in sledil je prosti strel za Italijane. Jasno je, kdo je pristopil k žogi. Siniša Mihajlović, ki je sodil med najboljše izvajalce prostih strelov na svetu. Upravičeno. Tudi takrat je zadel. ''Vemo, kaj je pomenilo, ko je imel Lazio v tistih časih prostih strel. To je bila za Rimljane praktično enajstmetrovka. Spomnim se, da je Mihajlović zabil mojstrski gol. Marko Simeunović v naših vratih je bil brez moči. Vsi skupaj smo lahko le nemočno gledali, kako je žoga končala v mreži,'' se spominja Albanec, ki se dobro spominja še nečesa. ''Bilo je zelo mraz. Težko nam je bilo spremljati močan ritem Italijanov, ki so nas lomili iz minute v minuto. Bilo nam je še veliko težje kot na prvi tekmi. Po prvem golu pa so spet sledili še trije in gostje so zasluženo visoko zmagali, mi pa smo po tisti tekmi dokončno ostali brez pravih možnosti za napredovanja. No, da ne bo kdo mislil, da smo v takšni konkurenci na kaj takega sploh pomišljali, a vseeno,'' se je zasmejal Bozgo. Da bi podobna usoda doletela tudi zdajšnjo generacijo mariborskih nogometašev, se ne boji. ''Ne, kje pa. Kot sem že rekel. Zdajšnja ekipa Lazia je veliko slabša, kot je bila tista, proti kateri smo igrali mi. Je pa Lazio seveda kljub vsemu velik favorit. A Maribor lahko osvoji vsaj točko, morda pa tudi več. To, kako je igral proti Panathinaikosu, je bilo navdušujoče. Pa tudi niz, ki ga ima v zadnjem času, je vsega spoštovanja vreden. Maribor vsekakor ni brez možnosti, medtem ko smo mi takrat bili,'' je za konec še povedal nekdanji golgeter v vijoličastem dresu.