Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
2. 9. 2015,
15.42

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 2. 9. 2015, 15.42

9 let

Vse poti vodijo v Zagreb. A katera je najugodnejša?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
EuroBasket trka na vrata. Za voznike in tiste, ki jim je ljubši javni prevoz, predstavljamo osnovne informacije. Do Arene najlažje in najhitreje z avtomobilom.

Bližajoče se evropsko košarkarsko prvenstvo, ki bo nekaj posebnega zaradi delitve med štiri države gostiteljice, sovpada z deseto obletnico začetka navijaških "selitev narodov". Do leta 2005 so imeli namreč slovenski košarkarji na velikih tekmovanjih večinoma skromno ali kar nično podporo s tribun, z evropskim prvenstvom v Srbiji pa je šesti igralec postal zaščitni znak slovenske reprezentance. Proti Beogradu se je pred desetimi leti zgrnilo več tisoč podpornikov čete tedanjega selektorja Aleša Pipana.

Prav v prestolnici nekdanje skupne države je bil postavljen temelj nove navijaške kulture v slovenski košarki. Sledila so evropska prvenstva v Španiji (2007), na Poljskem (2009) in v Litvi (2011) ter vmes še svetovno prvenstvo v Turčiji (2010), na katerih so bili številni slovenski navijači, po katerih je reprezentanca postala prepoznavna, pravi hit. Vrhunec navijaške podpore je bilo seveda domače evropsko prvenstvo 2013, po taktih slovenskih pesmi pa so poskakovale tudi tribune na lanskem svetovnem prvenstvu v Španiji.

Nova navijaška invazija – smer Zagreb

V prihodnjih dneh, natančneje med 5. in 10. septembrom, bo Hrvaška ena izmed štirih držav gostiteljic prvega dela evropskega košarkarskega prvenstva. Tekme predtekmovalne skupine C, v kateri bo "domovala" tudi Slovenija, bodo potekale v hrvaški prestolnici, natančneje v Areni Zagreb. Tudi izbranci tokratnega selektorja Jureta Zdovca si lahko obetajo glasno navijaško podporo, saj bodo tribune mogočne zagrebške dvorane ob jugozahodni vpadnici z več tisoč navijači tudi slovensko obarvane.

Zgradili so jo v 503 dneh

Arena Zagreb je največji športni objekt na Hrvaškem, ki so ga začeli graditi 21. julija 2007, po tem, ko je Hrvaška pridobila organizacijo 21. svetovnega rokometnega prvenstva. Zagrebčani jo imajo radi tudi kot arhitekturno pridobitev svojega mesta, v njeni bližini pa je tudi veliko nakupovalno središče, ki prav tako privabi precej obiskovalcev. Na Hrvaškem se radi pohvalijo, da je Arena Zagreb uspešen primer uresničitve velikih projektov prek javno-zasebnega partnerstva – v tem primeru so sodelovali Republika Hrvaška, mesto Zagreb in gradbeno podjetje Ingra. Ne pozabijo poudariti niti tega, da so jo zgradili v 503 dneh. Z gradnjo Arene Zagreb je Hrvaška lahko kandidirala za velike športne in glasbene dogodke, ki prej na Hrvaškem niso bili izvedljivi. Prvi dogodek, ki ga je gostila nova Arena, je bila prijateljska tekma rokometnih moštev Hrvaške in Rusije 27. decembra 2008 – domačini so zmagali ob izdatni podpori dobrih 15 tisoč navijačev –, uradno odprtje pa je sledilo 17. januarja 2009 s koncertom hrvaške glasbene skupine Prljavo kazalište in kar 22.500 obiskovalci.

Kje je Arena in kako do nje?

Areno Zagreb je nemogoče spregledati na desni strani, ko v Zagreb prihajate po jugozahodni vpadnici, naravnost od cestninske postaje Lučko na avtocesti A1 iz Karlovca. Uradno je del naselja Lanište in izjemno preprosto dostopna z lastnim prevozom, z malo hoje, okrog dobrega pol kilometra, pa tudi z javnim prevozom.

Ne glede na to, ali boste v Zagreb prišli čez mejni prehod Obrežje/Bregana (za prihode iz vse Slovenije razen Štajerske) in nato po hrvaški avtocesti A3 ali čez mejni prehod Gruškovje/Macelj in nato po hrvaški avtocesti A2, sledite smerokazom Slavonski Brod, dokler na približno istem mestu zagrebške obvoznice, kjer je odcep za Karlovec, Reko in Split (avtocesta A1), ne zagledate izvoza Zagreb center. Zapeljite nanj in nadaljujte proti središču mesta, kmalu boste na desni zagledali Areno.

Morda še podatek o cestnini: od Bregane do Zagreba znaša šest kun, od Maclja do Zagreba pa 42 kun. Če nimate kunske gotovine, jo je mogoče poravnati tudi z evrskimi bankovci in kovanci od 50 centov, ostanek bodo vedno vrnili v kunah, zaokroženo na nižjo celo kuno, a boste prišli hitreje čez, če cestnino na Hrvaškem preprosto poravnate s plačilno oziroma kreditno kartico.

Notranja parkirišča samo za izbrance z vstopnicami

Znotraj samega objekta je nekaj parkirnih mest, a so na voljo izključno VIP-obiskovalcem z vstopnicami in sedmi sili. Preostalim so na voljo štiri parkirna območja, največ možnosti pa je na zahodni strani, kjer sta odprto javno parkirišče centra Arena in garaža. V pomoč sta še parkirišče trgovine Lidl na vzhodni in parkirišče trgovine Plodine na severni strani Arene.

Z železniške postaje najboljše z avtobusom 234

Zagrebški tramvaj se Areni najbolj približa pri "novozagrebačkem rotoru", kakor rečejo krožišču za Novi Zagreb, kamor pripeljeta tramvajski progi 7 in 14. Proga 7 ima postanek pri glavni avtobusni postaji, izbrati je treba smer Sopot, proga 14, smer Zapruđe, bo dobrodošla za tiste, ki bodo vstopili na glavnem zagrebškem trgu, Jelačićevem trgu. Po izstopu iz tramvaja je še dobrih deset minut hoje, kar je vseeno bolj praktično kot iskanje avtobusa za približno 600 metrov.

Niti ena od teh tramvajskih prog ne pelje mimo glavne železniške postaje, zato bo za tiste, ki se bodo do Zagreba pripeljali z vlakom, zanimivejša avtobusna proga 234 (smer Lanište), ki ima obračališče na južni strani glavne železniške postaje (v nasprotni smeri od središča mesta). Avtobus vozi na približno 25 minut, približno toliko traja tudi vožnja, zadnji odhod proti mestu je ob 23.55.

Dnevna vozovnica stane enako kot tri dnevne vožnje

Cena ene vožnje (s prestopanjem v 90 minutah, a le v eni smeri) znaša 10 kun v dnevnem ali 15 kun v nočnem času. Cena vozovnice v predprodaji je enaka ceni vozovnice, kupljene v vozilu. Za tiste, ki si nameravajo pred tekmo ogledati še Zagreb, bo morda zanimiva dnevna vozovnica, ki za 30 kun omogoča neomejeno število voženj s tramvaji in avtobusi na mestnem območju Zagreba – tudi vzpenjačo na Gornji Grad.

Še nekaj napotkov

Obiskovalcem priporočajo, da v Areno pridejo eno uro pred začetkom dogodka, saj je tako največja verjetnost, da ne bo dolgih vrst in čakanja. Zaželeno je imeti čim manj osebnih stvari, manjše torbe, ki so sicer dovoljene, bodo varnostniki morda preiskali. Amaterski fotoaparati so dovoljeni, profesionalna fotografska oprema pa le po predhodnem dogovoru oziroma z akreditacijo – v primeru popolne prepovedi fotografiranja bo to posebej objavljeno.

Na celotnem območju Arene je v skladu z zakonom prepovedano kajenje. Za kadilce je urejeno kadilsko območje na ploščadi v zunanjem delu Arene, kamor je mogoče priti tudi med premori. Pri tem ne pozabite vstopnice, saj brez nje ne bo mogoča vrnitev v dvorano, v katero je vnos kakršnekoli hrane in pijače prepovedan.

Ne spreglejte