Toronto Raptors Goran Dragić Goran Dragić Luka Dončić Luka Dončić Dallas Mavericks Vlatko Čančar Vlatko Čančar Denver Nuggets Liga NBA

Dončićeva noč za pozabo

2

Luka Dončić, Dallas Mavericks | Luka Dončić je vknjižil dvojni dvojček (20 točk, 10 asistenc). | Foto Guliverimage

Luka Dončić je vknjižil dvojni dvojček (20 točk, 10 asistenc).

Košarkarji Dallas Mavericks so po treh zaporednih zmagah v ligi NBA doživeli hladno prho. Luka Dončić (20 točk, met iz igre 6/18, 10 asistenc, 8 skokov) in soigralci so klonili na gostovanju pri razpoloženemu Chicagu (107:117). Tretjič zapored so brez zmage ostali košarkarji Toronto Raptors, ki so izgubili v Bostonu (88:104), Goran Dragić pa je obsedel na klopi že osmič zapored, kar se mu v ligi NBA ni primerilo vse od krstne sezone. Denver Nuggets je z zdesetkano ekipo premagal Indiano. Zvezdnik Nikola Jokić je moral odslužiti kazen, zaradi poškodbe je znova počival Vlatko Čančar.

Košarkarji Dallasa so v Chicagu odigrali prvega v nizu dveh zaporednih gostovanj in so po seriji treh zmag tokrat ostali praznih rok. Obe ekipi sta imeli pred tekmo na svojem računu enak izkupiček – sedem zmag in tri poraze. Jason Kidd je v ogenj od prve minute poslal že kar klasično zasedbo, ki so jo sestavljali Luka Dončić, Kristaps Porzingis, Dwight Powell, Tim Hardaway Jr. in Dorian Finney-Smith.

Uvod v tekmo je pripadel gostiteljem, ki so izkoriščali napake in zgrešene mete Dallasa, hkrati pa so dokazali, da bodo v tej sezoni strah in trepet marsikaterega nasprotnika in da se v Chicago po eri Michaela Jordana znova z razlogom vrača košarkarska evforija. Domači košarkarji so že v prvih minutah zagospodarili na parketu, dobrih pet minut pred koncem prve četrtine je Zach LaVine zadel trojko za 20:13, kar je bil prvi alarm za stratega Dallasa. A tudi napotki Kidda so naleteli na gluha ušesa, po delnem izidu 7:0 pa je Chicago prvič na tekmi povedel z dvomestno razliko (24:13).

Gostje so v nadaljevanju vendarle strnili vrste, nekaj počitka je ob koncu prve četrtine dobil Dončić, ki ga je Lonzo Ball napadalno, z izjemno čvrsto igro v obrambi zatrl v kali. Dallas je tik pred koncem prvih 12 minut po trojki Sterlinga Browna povedel z 32:30, prva četrtina pa se je končala z izidom 33:32 v korist Dallasa. Chicago je v prvi četrtini sicer zadel pet trojk iz osmih poskusov.

Izenačen je bil tudi začetek druge četrtine, v kateri sta se ekipi večino časa izmenjevali v vodstvu. Približno na polovici četrtine je na parket znova stopil tudi Dončić, ki pa v Chicagu ni imel svojega dne. Chicago je v zadnjih minutah z delnim izidom 12:1 na veselje domačih navijačev spet pobegnil Dallasu, ki je ob koncu prvega polčasa zaostajal s 54:61.

Dončić s soigralci ni našel rešitve za Chicago. | Foto: Reuters Dončić s soigralci ni našel rešitve za Chicago. Foto: Reuters Dallas brez orožja za razpoloženi Chicago

Gostje na čelu z Dončićem tudi na začetku tretje četrtine niso našli svoje igre in hkrati odgovora na razpoloženo četo Billyja Donovana. Dončić se je v nadaljevanju vendarle nekoliko ogrel in navdušil z nekaterimi potezami, ki smo jih pri slovenskem košarkarju praktično že navajeni. A nekaj zaporednih dobrih akcij 22-letnega Slovenca ni bilo dovolj za razpoloženo domačo vrsto, ki je ravno ob koncu tretjega dela povedla z do takrat najvišjo prednostjo na tekmi, ki je znašala 15 točk (95:80).

Igralci Chicaga so v zadnji četrtini leteli po parketu, vidno nerazpoloženi košarkarji Dallasa pa so lahko na veselje domačega občinstva le nemo opazovali šov Chicaga, ki je z vseh mest rešetal mrežico varovancev Jasona Kidda. Na koncu so gostitelji zmagali s 117:107. LaVine je tekmo končal s 23 točkami, v eni izmed zadnjih akcij je navdušil z zabijanjem po obratu za 360 stopinj. Ball je njegovemu dosežku dodal 21 točk. Chicago je zadel 15 trojk iz 31 poskusov, skupno pa so Bullsi zadeli več kot polovico metov iz igre (50,6 odstotka). Na drugi strani je Dallas dosegel 12 trojk iz 33 poskusov, le eno pa je prispeval Dončić.

Slovenski košarkarski as je srečanje sklenil kot tretji strelec Dallasa. Čeprav v United Centru ni bil pretirano razpoložen in je bil tokrat bolj v stranski vlogi, pa je obračun končal z dvojnim dvojčkom (20 točk, 10 asistenc). Enak dosežek je z 22 točkami in 12 skoki uspel tudi Porzingisu, Hardaway je prispeval točko manj.

Vrhunci tekme:

Nikola Jokić
Sportal Kakšno kazen je dobil Nikola Jokić? Brata zagrozila Morrisu.

Dragić obsedel že osmič zapored, zdesetkanemu Denverju le uspelo

Košarkarji Toronta, pri katerem je Goran Dragić povsem na stranskem tiru, saj mu trener Nick Nurse znova ni ponudil niti sekunde na parketu, so zabeležili še tretji zaporedni poraz. Po neuspehih proti Cleveland Cavaliers in Brooklyn Nets je bil od Raptorsov boljši še Boston (104:88). Najzaslužnejši za zmago gostiteljev je bil Jason Tatum, ki je 22 točkam dodal 12 skokov in sedem asistenc, pri Torontu je Scottie Barnes tekmo končal pri 21 točkah. Zlati kapetan slovenske košarkarske reprezentance, ki je leta 2017 postala evropski prvak, je tako na klopi obsedel že osmo tekmo zapored v ligi NBA, kar je njegov najdaljši niz, odkar je bil novinec pri Phoenixu.

Vrhunci dvoboja v Denverju:

Pri Denverju se je ob odsotnosti kaznovanega srbskega zvezdnika Nikole Jokića, ki je moral zaradi nešportne poteze nad Markieffom Morrisom počivati na eni tekmi, najbolj izkazal Will Burton. Dosegel je 30 točk, dosegel strelski rekord sezone in povedel Nuggets do tesne domače zmage (101:98) proti Indiani, ki jo v tej sezoni vodi dolgoletni strateg Dončićevega Dallasa Rick Carlisle. Pri gostiteljih je bilo odsotnih kar nekaj igralcev. Že dalj časa manjka Jamal Murray, drugo tekmo zapored je preskočil Michael Porter Jr., zaradi poškodbe kolka pa za srečanje znova ni kandidiral slovenski reprezentant Vlatko Čančar. Pri gostih sta izstopala Malcolm Brogdon (25 točk), ki se je vrnil po dveh tekmah odsotnosti zaradi bolezni, in Litovec Domantas Sabonis (20 točk in 19 skokov).

Kar 48 točk 20-letnega Edwardsa!

V pestrem večeru v ligi NBA, odigranih je bilo kar 13 tekem, je največ točk dosegel Anthony Edwards. 20-letni košarkar Minnesote je na gostovanju pri Golden Statu ostal brez zmage (110:123), dosegel pa kar 48 točk in postavil osebni strelski rekord.

To je bil deseti zaporedni poraz Minnesote na gostovanju pri bojevnikih, ki jih ni v gosteh premagala že pet let.

Liga NBA, 10. november:

Chicago Bulls : Dallas Mavericks 117:107 (32:33, 29:21, 34:26, 22:27)
LaVine 23, Ball 21, Vučević 18 (10 sk.); Porzingis 22 (12 sk.), Hardaway 21, Dončić 20 (5/12 za 2, 1/6 za 3, 7/10 prosti meti), 8 sk., 10 as., 4 ukr. žoge, 1 blokada, 4 izg. žoge v 33:25, Powell 12

Cleveland Cavaliers : Washington Wizards 94:97
Rubio 20, Garland in Mobley 19 (7 sk.); Harrell 24 (11 sk.), Kuzma 22, Beal 13 (7 sk., 7 as.)

Orlando Magic : Brooklyn Nets 90:123
Ross 17, Bamba 14 (9 sk.); Durant 30, Aldridge 21 (8 sk.), Harden 17 (11 sk., 11 as.)

New York Knicks : Milwaukee Bucks 100:112
Rose 22 (7 as.), Quickley 18, Randle 16; Connaughton 23 (9 sk.), Holiday 18, Portis 17

Boston Celtics : Toronto Raptors 104:88
Tatum 22 (12 sk., 7 as.), Schröder 20, Williams 16 (13 sk.); Barnes 21 (7 sk.), VanVleet 16, Anunoby in Trent 14, Dragić ni igral

Houston Rockets : Detroit Pistons 104:112
Green 23, Wood 20 (9 sk.), Porter 18; Grant 35 (met iz igre 12/23), Cunningham 20, Bey 16 (9 sk.)

Memphis Grizzlies : Charlotte Hornets 108:118
Morant 32 (7 sk., 8 as.), Brooks 20, Jackson 19; Hayward 25, Ball 12 (9 sk., 8 as.), Rozier 11

New Orleans Pelicans : Oklahoma City Thunder 100:108
Alexander-Walker 33 (10 sk.), Valančiunas 25 (15 sk.), Graham 18; Dort 27, Gilgeous-Alexander 24 (7 sk.), Bazley 14 (7 sk.)

San Antonio Spurs : Sacramento Kings 136:117