Ponedeljek, 3. 11. 2014, 13.33
7 let, 1 mesec
Zeleno majico s Tour de France bi nemudoma slekel za zmago na klasiki
24-letni karizmatični Slovak, ki bo zeleno barvo italijanske ekipe Cannondale v prihodnjih treh sezonah zamenjal za rumeno-modro kombinacijo ekipe Tinkoff-Saxo, že dolgo ni okusil slasti velike zmage. Še najbližje ji je bil leta 2013 na kolesarski klasiki Milano-San Remo, a mu jo je tik pred nosom izpulil Gerald Ciolek.
Morda je to sprememba, ki jo je potreboval
"Vsaj eno zeleno majico bi zamenjal za zmago na eni od klasik," se je izpovedal novinarju italijanskega športnega časnika Gazzetta dello Sport in prestop v ekipo Tinkoff-Saxo ocenil kot prvi pravi tehnični preboj v karieri. "Začeti moram zmagovati na velikih klasikah, a se hkrati še vedno zabavati na kolesu," je dejal. Povedal je še, da je sicer lahko izbiral med številnimi ponudbami, a da je Tinkoff-Saxo izbral predvsem zaradi njenega menedžerja Bjarneja Riisa, ki ga je poznal že prej in ki ga ocenjuje kot odličnega liderja. "Zanima me, kakšna bodo njihova priporočila, programi in taktike, morda je to sprememba, ki sem jo potreboval," pričakuje Sagan, ki bo prihodnje leto ciljal tudi na četrto zaporedno zeleno majico na francoski pentlji, s čimer bi zaostajal le še za šestkratnim nosilcem zelene majice, upokojenim nemškim kolesarjem Erikom Zablom.
A pot vendarle ne bo tako preprosta. Tudi zaradi spremenjenega načina točkovanja, kjer bodo s točkami bolj bogato nagrajeni etapni zmagovalci (ti bodo prejeli 50 točk oziroma kar 20 več od drugouvrščenega), kar je drugače kot prejšnja leta, poleg tega si bo moral pomoč ekip deliti s Contadorjem, ki bo naskakoval zmago v skupnem seštevku.
Sagan, ki se ga mnogi spominjajo po zeleni bradici, pač v slogu zelene majice, pravi, da zaradi tega ni posebej zaskrbljen. "Enako se mi je zgodilo že pri Liquigasu leta 2012. Nibali je končal na tretjem mestu, jaz pa sem osvojil zeleno majico. Ekipa bo morala garati, to pomeni, da bodo pred menoj in bodo pomagali tudi meni," je prepričan Sagan, ki se, kot rečeno, te dni ukvarja s plezanjem na Kilimandžaro, kar pa ne bo njegov prvi alpinistični podvig.
Well packed;) pic.twitter.com/x8im6Q5W5E
— Peter Sagan (@petosagan) October 30, 2014
"Bil sem že na Himalaji, in sicer na območju Mont Everesta, kjer smo dosegli nadmorsko višino 5.500 metrov. Pri tem je najbolj pomembno to, da se vzpona lotiš po korakih. Plezanje, postanek, aklimatizacija na višino in znova plezanje. Če tega ne upoštevaš, ne moreš ne jesti in ne spati, tudi dihaš težko in lahko kaj hitro končaš," je še povedal Slovak, ki na eni zadnjih fotografij, ki jo je na Twitterju objavil pred odhodom v Tanzanijo, pozira z vrečko najbolj znanega proizvajalca hitre prehrane. Očitno tudi na športnem teambuildingu ta ne sme manjkati.