16.45

Andre Greipel Luka Pibernik Borut Božič

Nedelja, 23. 8. 2015, 16.45

Greiplu zmaga, Pibernik in Božič med 20 na klasiki Vattenfall

Na kolesarski klasiki Vattenfall, 221,3 km dolgi preizkušnji med Kielom in Hamburgom, je sprinterski obračun za zmago dobil domačin Andre Greipel.

Drugi je bil Norvežan Alexander Kristoff, tretji pa Italijan Giacomo Nizzolo. V dvajseterici sta končala dva Slovenca, ki sta zaostala sekundo. Luka Pibernik (Lampre-Merida) je bil 16., Borut Božič (Astana) pa 20. Jan Polanc (Lampre-Merida) je prikolesaril do 80. mesta, zaostal je 5:34 minute.

Štart v Kielu je bil vse prej kot vsakdanji. Tekmovalci so se za štartno črto postavili na trajektu, s katerega so zapeljali na kopno. Kmalu po začetku je napadla četverica kolesarjev, ki je prišla do največ pet minut prednosti, lov pa so večino dneva vodili člani MTN-Qhubeke. V zadnjih nekaj desetih kilometrih sta se na čelo postavila Lotto-Soudal in Katjuša, s čimer sta nakazala, da Greipel in Kristoff računata na sprinterski obračun.

Od ubežne četvorke sta najdlje vztrajala Matteo Bono in Martin Mortensen, njunega poizkusa pa je bilo konec 40 km pred ciljem; takrat so se jima pridružili Philippe Gilbert, Manuele Boaro in Matthias Brändle. Dvajset km pred ciljem je bilo bega konec, začeli pa so se napadi, ki niso obrodili sadov. Ko se je začel boj za čim boljše položaje za sprint, sta tri kilometre pred koncem, na tretjem vzponu dneva, odpadla Britanec Mark Cavendish in Nemec Marcel Kittel, "preživeli" sprinterji pa so se udarili za zmago.

"Končno zmaga v Hamburgu. Zmaga je bila solidna, uspelo mi je zaradi super ekipe. Veselim se svetovnega prvenstva," so bile prve besede Greipla po zmagi.